Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

Психофізіологічна експертиза працівників підприємства

11 грудня 2019
10066
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Який порядок проведення психофізіологічної експертизи? Хто повинен проходити психофізіологічну експертизу та які нормативні акти регулюють її проведення? Відповіді читайте далі.

Перелік робіт, де є потреба у професійному доборі

Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про охорону праці» роботодавець не має права приймати на роботу працівників, якщо пропонована посада протипоказана їм за станом здоров’я.

Для виконання робіт підвищеної небезпеки та завдань, що потребують професійного добору персоналу, дозволяється залучати робітників тільки після проходження ними психофізіологічної експертизи. Аналогічні вимоги містяться і в галузевих підзаконних актах, що регулюють сфери діяльності окремих компаній.

Чиїм коштом мають проводитися медичні огляди працівників

Психофізіологічна експертиза працівників проводиться:

 1. під час прийому на роботу.
 2. під час попередніх, періодичних медичних оглядів.
 3. під час переведення з одного виду робіт на інший.

Оцінити професійно важливі психофізіологічні якості працівника можна лише провівши психофізіологічні тести. За спеціальними статистично обґрунтованими алгоритмами ухвалення рішення можна отримати прогнозовану оцінку успішності та надійності діяльності працівника при виконанні конкретної роботи підвищеної небезпеки, чи такої, що потребує професійного добору.

Порядок організації та проведення психофізіологічної експертизи працівників

Метою проведення психофізіологічної експертиза є оцінка психофізіологічних можливостей працівника ефективно виконувати певний вид діяльності та психологічної придатності для виконання робіт підвищеної небезпеки. Після того, як працівник проходить відповідні тести, йому видається висновок, для допуску до виконання конкретного виду робіт підвищеної небезпеки.

Проходженню психофізіологічної експертизи підлягають:

 • водії та машиністи транспортних засобів;
 • робітники, залучені до роботи із застосуванням вибухових матеріалів та у вогненебезпечних виробництвах;
 • працівники сфери авіації та судноплавства;
 • працівники, які виконують роботи, що передбачають носіння вогнепальної зброї та ін.

Роботодавець не повинен допускати до роботи працівників, яким за медичним висновком така робота протипоказана за станом здоров’я. До робіт підвищеної небезпеки та тих, що потребують професійного добору, допускають лише за наявності висновку психофізіологічної експертизи. Детальніше про проведення медоглядів та психофізіологічного добору розповідає експерт.

Предметом психофізіологічної експертизи є ⇒

 • стан фізичного здоров’я особи;
 • емоційні, психологічні, інтелектуальні та кваліфікаційні здібності і характеристики робітника.

Періодичність проведення психофізіологічної експертизи як правило, збігається з термінами проведення медичних оглядів працівників певних категорій.

Роботодавцям варто враховувати, що найбільшого професійного ризику зазнають працівники старшої вікової групи. Адже вони протягом значної кількості часу перебувають під впливом небезпечних і шкідливих чинників виробничого середовища. Вже після 4 років в умовах підвищеної небезпеки адаптаційно-компенсаторні механізми організму виснажуються. Саме тому перед продовженням роботи працівників старшої вікової групи в умовах підвищеної небезпеки так важливо провести психофізіологічну експертизу.

Групи професійної придатності

Після того як працівник проходить тести психофізіологічної експертизи, лікарі визначають, до якої групи професійної придатності він належить.

Перша група професійної придатності:

За своїми психофізіологічними якостями повністю відповідає вимогам щодо виконання роботи підвищеної небезпеки. Працівники, які отримали в результаті тестування такий висновок, повною мірою відповідають професійним вимогам для виконання робіт підвищеної небезпеки.

Друга група професійної придатності:

За своїми психофізіологічними якостями, в цілому, відповідає вимогам щодо виконання роботи підвищеної небезпеки. Працівники, які отримали в результаті тестування такий висновок, в цілому відповідають професійним вимогам для виконання робіт підвищеної небезпеки. При цьому існує низка незначних нюансів, які не мають особливого впливу на результат виконання робіт.

Третя група професійної придатності:

За своїми психофізіологічними якостями не відповідає вимогам щодо виконання роботи підвищеної небезпеки. Працівники, які отримали в результаті тестування такий висновок, можуть бути допущені до виконання робіт підвищеної небезпеки, з обмеженнями, які регламентуються лікарем-психофізіологом в індивідуальному порядку, залежно від виду робіт, конкретних умов професійної діяльності працівника.

Четверта група професійної придатності:

За своїми психофізіологічними якостями не відповідає вимогам щодо виконання роботи підвищеної небезпеки. Працівники, які отримали в результаті тестування такий висновок, не можуть бути допущені до виконання робіт підвищеної небезпеки.

Перевірте свої знання з охорони праці

Правові аспекти проведення психофізіологічної експертизи

Нижче наведено нормативно-правові документи, які становлять юридичну базу з питань організації та вимог щодо проходження психофізіологічної експертизи співробітників.

Перелік посад та необхідних вмінь працівників розрізняється залежно від галузі діяльності підприємства:

 • Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 27 червня 2012 року № 376 «Про затвердження Положення про систему управління охороною праці у рибному господарстві України»;
 • Наказ Держпромгірнагляду від 22 березня 2010 року № 62 «Про затвердження Правил безпеки у вугільних шахтах»;
 • Наказ Держпромгірнагляду від 31 січня 2005 року № 20 «Про затвердження Правил охорони праці в деревообробній промисловості»;
 • Наказ Держгірпромнагляду від 27 березня 2007 року № 62 «Про затвердження Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті»;
 • Наказ Міністерства надзвичайних справ України від 12 грудня 2012 року № 1416 «Про затвердження Правил охорони праці для працівників швейного виробництва»;
 • Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 19 листопада 1996 року № 347 «Про затвердження Правил визначення придатності за станом здоров'я осіб для роботи на суднах»;
 • Наказ Міністерства інфраструктури України від 01 квітня 2011 року № 27 «Про затвердження Положення про систему управління безпекою руху поїздів у Державній адміністрації залізничного транспорту України».

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
×
Дочитайте статтю після легкої реєстрації


і скачуйте інструкції з охорони праці


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися