Навчання з питань охорони праці посадових осіб

1660
З метою досягнення безперервного та безпечного стану виробничого процесу, роботодавцю важливо проводити відповідні навчання службових осіб, трудові обов’язки яких пов'язані з загальною організацією здійснення робіт на підприємстві.

Першочергово навчанню підлягають посадові особи, наділені керівними та управлінськими функціями, а саме:

 • голова компанії, заступник голови, а також старші службові особи і керівники, які очолюють відокремлені підрозділи підприємства;
 • директори та спеціалісти з технічної, інженерної, проектної та промислової безпеки;
 • особи, відповідальні за розробку і впровадження заходів охорони праці в компанії;
 • страхові експерти з безпеки праці.

Нормативне регулювання

Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, що затверджено наказом № 15 Державний комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005.

Кожна службова особа (із зазначеного вище переліку) повинна проходити інструктаж з безпеки праці:

 • перед прийняттям на роботу в компанію;
 • регулярно протягом подальшої трудової діяльності (щонайменше, раз у три роки).

Для полегшеного пошуку роботодавцями матеріалів для ознайомлення службових осіб з галуззю охорони праці, Державним комітетом України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду розроблено рекомендований план навчання.

Типовий план навчання з охорони праці посадових осіб

Типовим планом охоплюються:

Скачати Типовий план та програму навчання з охорони праці посадових осіб:

Типовий план та програма навчання з охорони праці посадових осіб

Співробітники, що залучені до роботи з технічними механізмами, небезпечним обладнанням та устаткуванням, а також службові особи, відповідальні за експлуатацію таких машин, повинні пройти поглиблений курс з безпеки праці, що включає в себе такі дисципліни:

 • заходи нагляду та контролю за проведенням небезпечних робіт;
 • правила аналізу та розгляду проектної документації, періодичний моніторинг і оновлення локальних актів компанії з безпеки праці;
 • підготовка підлеглих робітників до початку проведення робіт, проведення вступних інструктажів по експлуатації небезпечного технічного обладнання;
 • правила будівництва, ремонту, переобладнання, обслуговування і використання небезпечного устаткування.

Уповноважені суб'єкти навчального процесу з питань охорони праці посадових осіб

В залежності від типу компанії та сфери її діяльності, а також очолюваної посади, службова особа зобов’язана проходити курс з безпеки праці в одній з наступних організацій:

 1. Головний навчальний центр при Державному комітеті України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду (далі – Центр). Послуги Центру призначенні для навчання голів та заступників голів центральних та територіальних органів виконавчої влади, директорів великих компаній (штат яких перевищує 1 тис. осіб), кваліфікованих експертів та відповідальних за безпеку праці осіб, ректорів і викладачів вищих навчальних закладів. Окрім того, на Центр покладаються функції з координації і методичного супроводу інших уповноважених суб'єктів, які проводять навчання співробітників з питань безпеки праці.
 2. Спеціально створені центри або окремі навчальні заклади, акредитовані для проведення навчання. Зазначені у цьому пункті установи проводять галузеві навчання для службових осіб з урахуванням специфіки їх роботи в компанії. Окрім того, навчальна програма таких центрів орієнтована на спеціалістів проектних, інженерних, технічних відділів, директорів компаній (з чисельністю меншою ніж 1 тис. працюючих), спеціалістів підрозділу з охорони праці.
 3. Безпосередньо підприємство. Співробітники невеликих підприємств та службові особи (що не зазначені в п. 1 та 2 вище), мають право проходити навчання з безпеки праці в межах навчальних програм, що проводяться за місцем їх трудової діяльності.

Після завершення курсу службові особи повинні перейти перевірку знань з безпеки праці за місцем навчання. Повноваження з проведення атестації службових осіб покладаються на спеціально утворені комісії, до членів яких залучаються представники органів державного нагляду за безпекою праці та представники профспілок. Організаційне забезпечення роботи комісії покладається на суб'єкт, який проводив курс з безпеки праці.

Позачергове навчання з питань охорони праці службових осіб

Підставами для проведення додаткових навчань службових осіб в галузі безпеки праці є такі:

 • зміна посади співробітника, розширення кола його трудових обов’язків та повноважень, переведення особи на іншу роботу, що вимагає особливої кваліфікації;
 • необхідність оповіщення співробітника про зміни, внесені до нормативно-правових документів з безпеки праці, або про зміни у виробничому процесі підприємства. Як правило, навчання, що проводяться з інформативною метою, організовують у формі лекцій чи семінарів;
 • настання нещасного випадку в компанії, який завдав масових ушкоджень групі постраждалих осіб або призвів до смертельного результату. У таких випадках комісія, що здійснює перевірку обставин нещасного випадку, своїм розпорядженням зобов’язує осіб, визнаних винними у настанні небезпечного інциденту, пройти позачергову перевірку знань в сфері охорони праці протягом місяця з дня відповідного рішення комісії.


Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


 • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• шпаргалки для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль