Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Cпоруди цивільного захисту для укриття персоналу та збереження майна підприємства

 • 16 квітня 2015
 • 276

Задля убезпечення працівників від надзвичайних ситуацій у мирний час та засобів ураження в особливий період улаштовують споруди цивільного захисту

Відповідно до розділу 3.3 Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затвердженої наказом МНС від 09.10.2006 № 653 за призначенням у сховищах передбачають основні та допоміжні приміщення.

До основних приміщень належать приміщення для осіб, що укриваються, пункти управління, медпункти, а у сховищах лікувальних установ — також операційно-перев’язочні, передопераційно-стерилізаційні.

До допоміжних приміщень належать фільтровентиляційні приміщення, санітарні вузли, захищені дизельні електростанції, електрощитові, приміщення для зберігання продовольства, приміщення для резервуарів запасу питної води, приміщення артезіанської свердловини, станції перекачування, балонні, тамбури-шлюзи, тамбури, а для сховищ атомних станцій — приміщення для дозиметричного контролю, роздягальні, приміщення для брудного одягу, душові.

Заповнюють захисні споруди за сигналами цивільної оборони. Для швидкого заповнення захисної споруди особи, що укриваються, повинні заздалегідь вивчити маршрути руху.

Особи, що укриваються, повинні:

 • прибувати у захисну споруду із засобами індивідуального захисту;
 • мати при собі дводобовий запас продуктів у поліетиленовій упаковці (якщо вони не закладені у захисній споруді);
 • мати при собі найбільш необхідні речі (для повноцінного відпочинку можна тримати у захисній споруді або брати з собою легкі підстилки і невеликі подушки з поролону, губчатої гуми або іншого синтетичного матеріалу).

Заповнювати захисні споруди необхідно організовано, без паніки.

Розміщує людей у відсіках особовий склад формувань з обслуговування захисних споруд. Осіб, що прибули з дітьми, розміщують в окремому відсіку чи у спеціально відведеному для них місці.

Дітей, людей похилого віку і людей з поганим самопочуттям розміщують у медичній кімнаті або біля огороджувальних конструкцій і ближче до повітроводів. Розміщення здійснюється, як правило, за виробничим або територіальним принципами (цех, бригада, будинок), місця розміщення таких груп позначають табличками відповідного змісту.

Особи, що укриваються, під час перебування у захисній споруді повинні виконувати усі вказівки командира і особового складу формування, що стосуються перебування у споруді, надавати їм необхідну допомогу.

Закриття захисно-герметичних та герметичних дверей сховищ і зовнішніх дверей протирадіаційного укриття виконується за командою начальника цивільної оборони об’єкта або, не чекаючи його команди, після заповнення усієї місткості захисної споруди, командиром формування з її обслуговування. За наявності тамбур-шлюзів заповнення може продовжуватися методом шлюзування і після їх закриття. При шлюзуванні закриваються внутрішні двері тамбур-шлюза, відкриваються зовнішні двері і тамбур-шлюз заповнюється. Контролер біля зовнішніх дверей закриває їх і подає сигнал контролеру внутрішніх дверей на їх відкриття. Особи, що укриваються, заповнюють сховище, після чого внутрішні двері закриваються. Цикл шлюзування повторюється. Робота двокамерного шлюзу організовується так, щоб за час пропускання людей з першої камери у сховище друга камера заповнювалася.

Вихід і вхід у сховище для проведення розвідки здійснюється через вхід з вентильованим тамбуром. При поверненні із зони забруднення у вентильованих тамбурах проводиться часткова дезактивація одягу, взуття, протигазів, верхній одяг залишається у тамбурі.

Під час перебування людей у захисній споруді контролюються такі параметри повітряного середовища: температура, вологість, вміст у повітрі двоокису вуглецю, окису вуглецю і кисню.

Для оцінки стану здоров’я осіб, що укриваються, при різних рівнях факторів перебування у захисній споруді слід керуватись таким:

 • температура повітря від 0° C до 30° C, концентрація двоокису вуглецю до 3%, кисню — до 17 %, окису вуглецю — до 30 мг/м3 є допустимими і не потребують проведення додаткових заходів;
 • температура повітря у діапазоні 31 — 33° C, концентрація двоокису вуглецю — 4%, кисню — 16 %, окису вуглецю — 50 — 70 мг/м3 потребують обмеження фізичних навантажень і посилення медичного спостереження за станом здоров’я.

Параметри основних факторів повітряного середовища шкідливі для подальшого перебування осіб, що укриваються, у захисній споруді:

 • температура повітря — 34° C і вище;
 • концентрація двоокису вуглецю — 5 % і вище;
 • вміст кисню в повітрі — 14 % і нижче;
 • вміст окису вуглецю — 100 мг/м3 і вище.

При досягненні такого рівня одного або декількох факторів вживають можливих заходів для відповідної зміни параметрів повітряного середовища або вирішити питання про виведення осіб, що укриваються, із захисної споруди.

Прибирання приміщень захисної споруди проводиться двічі на добу. Особлива увага приділяється обробці санітарних вузлів 0,5%-вим розчином дві треті основної солі гіпохлориту кальцію. Після відвідання санвузлів руки дезінфікують 0,3%-вим розчином хлораміну. Взуття після виходу з санвузлів дезінфікують шляхом обтирання його об мати, просочені 0,5%-вим розчином хлораміну. У мішки, заповнені сміттям та відходами, слід додати один із хімічних консервантів із розрахунку на один кілограм відходів: параформану — 8 г, сірчано-кислої міді — 55 г, бромистої міді — 28 г, паронітрофенолу — 13 г.

Навчання з питань цивільного захисту Вас також може зацікавити стаття: Цивільний захист та охорона праці на підприємстві

Оповіщення осіб, що укриваються, про обстановку поза захисною спорудою і про сигнали та команди здійснюється командиром групи (ланки) з обслуговування захисної споруди або безпосередньо по радіотрансляційній мережі.

Вихід із захисної споруди здійснюється за командою «Відбій» (після уточнення обстановки у районі захисної споруди, а також у випадках вимушеної евакуації у порядку, який установлюється командиром групи /ланки/ з обслуговування захисної споруди).

Вимушена евакуація із захисної споруди проводиться при:

 • пошкодженнях захисної споруди, що виключають подальше перебування у ній осіб, що укриваються;
 • затопленні захисної споруди;
 • пожежі у захисній споруді і утворенні у ній небезпечних концентрацій шкідливих газів;
 • досягненні граничнодопустимих параметрів повітряного середовища.

У захисній споруді забороняється:

 • приносити легкозаймисті речовини або речовини, що мають сильний запах, та громіздкі речі;
 • приводити тварин;
 • палити, шуміти, запалювати без дозволу гасові лампи, свічки;
 • ходити по приміщеннях без особливої необхідності (необхідно якнайменше рухатися).
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати