Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Вимоги до розміщення вогнегасників

 • 19 жовтня 2018
 • 14145

Правила розміщення вогнегасників на підприємствах та транспортних засобах: як обрати місце для вогнегасника, як повісити вогнегасник, де та як розмістити його у транспорті.

Належний рівень організації пожежної безпеки – один із ключових елементів промислової безпеки підприємства. Визначені законодавством вимоги щодо правил пожежної безпеки є обов’язковими для виконання всіма підприємствами, установами та організаціями в Україні. Поміж іншого, зазначені вимоги чітко регламентують порядок розміщення та експлуатації в компанії простих, але ефективних засобів ліквідації пожеж – вогнегасників.

Розміщення вогнегасників на підприємствах

Питання, пов’язані з розміщенням вогнегасників на об’єкті, врегульовані Правилами з експлуатації та типовими нормами належності вогнегасників, затвердженими наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.01.2018 р. № 25 (далі – Правила).

Також, згідно з наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 26.01.2018 № 23 в Україні є чинним міждержавний стандарт «ГОСТ 12.4.009-83 Система стандартов безопасности труда (ССБТ). Пожарная техника для защиты объектов. Основные виды. Размещение и обслуживание». Стандарт діятиме до 01.01.2019 року.

 Автономні системи пожежогасіння Зверніть увагу! Ця стаття може врятувати вас від штрафу: Критерії відбору підприємств для перевірки пожежної безпеки

Розділом ІІІ Правил встановлено, що перед розміщенням вогнегасників на об’єкті особі, відповідальній за пожежну безпеку, необхідно обов’язково провести їх огляд для встановлення:

 • наявності сертифіката відповідності;
 • наявності  інструкції з експлуатації та паспорта на кожний вогнегасник;
 • цілісності пломб на запірних пристроях;
 • наявності чи відсутності зовнішніх пошкоджень на корпусах вогнегасників;
 • визначення положення стрілок індикаторів тиску закачних вогнегасників (у межах робочого діапазону);
 • встановлення наявності у маркуванні та в експлуатаційній документації відомостей про виробника, дату виготовлення (продажу) і технічне обслуговування.

Після проведення огляду вогнегасникам присвоюється обліковий інвентарний номер та заносяться відповідні відомості до журналу обліку вогнегасників.

При виборі місця для встановлення вогнегасника особа, відповідальна за пожежну безпеку на підприємстві, повинна переконатись, що вогнегасник буде розташовуватись у видимому та легкодоступному місці і при цьому не заважатиме руху людей та виробничому процесу (наприклад, у випадку розміщення вогнегасника в коридорі, на прохідній тощо). Рекомендується установлювати вогнегасник недалеко від місць, де раптова поява осередків пожежі є найбільш ймовірною.

Схема розміщення переносних вогнегасників

Приклад. Схема розміщення переносних вогнегасників

Потрібно мати на увазі, що у приміщеннях з технологічними процесами, внаслідок яких при аварійному режимі можуть утворюватися газо-, пило- або пароповітряні суміші, вогнегасники слід розміщувати за межами приміщень з урахуванням безпечних відстаней.

Автономні системи пожежогасіння Як зараз відбувається нагляд за пожежною безпекою в Україні

При встановленні вогнегасника визначним фактором є зручність його обслуговування, огляду, експлуатації, а також досягнення найкращої доступності з різних точок приміщення. Водночас вогнегасник має бути надійно захищений від впливу опалювальних і нагрівальних елементів та хімічно агресивних речовин або приладів, що можуть негативно вплинути на його стан.

Для зазначення місцезнаходження вогнегасників на об’єктах мають встановлюватися вказівні знаки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT). Знаки розташовуються на видимих місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги як всередині, так і за межами приміщень.

Розміщувати вогнегасники слід таким чином, щоб забезпечити можливість прочитування маркувальних написів на їх корпусах.

Як повісити вогнегасник

Вогнегасники необхідно встановлювати вертикально. Для їх закріплення використовується спеціальна система кронштейнів, що дозволяє розмістити вогнегасник безпосередньо на стіні або всередині пожежної шафи, на окремому пожежному стенді чи спеціальній тумбі.

При навішенні вогнегасника на вертикальну поверхню потрібно розмістити його на рівні не більше 1,5 м від підлоги і на достатній відстані від дверей, що не перешкоджатиме їх відкриванню. 

Дізнайтеся, як застосовувати вогнегасники на відкритому повітрі, як правильно їх експлуатувати при гасінні легкозаймистих і горючих рідин, під час гасіння газів, при гасінні електроустаткування, котре перебуває під напругою.

При закріпленні балони вогнегасників жорстко фіксують на стіні, або поміщають в пожежну шафу. На стіну кріплять тільки малогабаритні, невеликі вогнегасники вагою до 15 кілограм. Кронштейн для вогнегасника повинен забезпечувати вільний доступ до цього засобу пожежогасіння, але водночас надійно утримувати його на стіні.

Промисловість випускає спеціальні кріплення, яких існує п’ять видів:

 • з гумовою стяжкою – Т2, Т3, Т4;
 • з застібкою з металу – Н2 (П), Н2 (У), Н3 (У), Н3 (П), Н4, Н10;
 • кріплення настінне (куточок);
 • металевий куточок, до якого підвішується вогнегасник вагою до 8 кг;
 • металеве кріплення у формі здвоєного куточка для фіксації на стіні порошкових і вуглекислотних вогнегасників ОП, ОП5, ОУ1, ОУ3 вагою до 8 кг (вогнегасники навішуються на кронштейн вверх запірно-пусковим механізмом).

Вказівний знак про місцезнаходження вогнегасника (знак вогнегасник)

Знак вогнегасник

Залежно від перебування працівників у робочому приміщенні вогнегасники розміщуються таким чином:

 • у тих кімнатах, де постійно працюють або знаходяться співробітники, вогнегасники потрібно встановлювати всередині приміщення, запобігаючи створенню перешкод для евакуації персоналу.
 • у приміщеннях, в яких співробітники не перебувають постійно, вогнегасники можна розмістити зовні або біля входу до приміщення.

Вимоги до розміщення вогнегасників Пам’ятайте про нові Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників

Роботодавець може розташовувати вогнегасник поза межами основного приміщення. Для цього на пожежному стенді необхідно розмістити інформацію про місце зберігання вогнегасника і доступ до нього. Якщо вогнегасник встановлено у неопалювальному місці і він не призначений для використання за низьких температур (менше ніж 5° C), на холодний період року його необхідно занести у приміщення, що забезпечуватиме належні умови для використання такого вогнегасника.

Розміщення вогнегасників на транспортних засобах

Транспортні засоби, що залучені до перевезення пасажирів та вантажу, в обов’язковому порядку повинні бути обладнанні вогнегасниками.

Згідно з приписами ГОСТ 12.2.037-78 вогнегасник необхідно розмістити у кабіні водія в зручному для нього місці та надійно закріпити кронштейнами. Відповідальна особа повинна переконатись, що:

 • вогнегасник міцно тримається на кронштейнах;
 • вогнегасник закріплений у такий спосіб, що (за потреби) дає змогу його легко та швидко дістати;
 • на вогнегасник не потрапляють бруд, пил, атмосферні опади або пряме сонячне світло;
 • інструкція з використання вогнегасника та маркувальні написи на ньому не закриті і не відвернуті до стіни.

Вимоги до розміщення вогнегасниківВи маєте це знати: Відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки

Дозволяється зберігати вогнегасник поза кабіною водія (в іншій частині транспортного засобу). Але не допускається розміщення вогнегасника у кузові вантажного автомобіля, у багажнику легкового автомобіля та в інших місцях, доступ до яких обмежено згідно з НАПБ В.01.054-98/510 (його замінює НАПБ В.01.054-2015/510).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати