text
Служба охорони праці

Вимоги до розміщення вогнегасників

  • 22 лютого 2017
  • 11592

Правила розміщення вогнегасників на підприємствах та транспортних засобах: як обрати місце для вогнегасника, чим він фіксується на стіні або у пожежній шафі, де та як розташовується вогнегасник в автотранспорті.

Належний рівень організації техніки пожежної безпеки є одним із ключових елементів промислової безпеки підприємства. Визначені законодавством вимоги щодо правил пожежної безпеки є обов’язковими для виконання всіма підприємствами, установами та організаціями в Україні. Поміж іншого, зазначені вимоги чітко регламентують порядок розміщення та експлуатації в компанії простих, але ефективних засобів ліквідації пожеж – вогнегасників.

Розміщення вогнегасників на підприємствах

Правила розміщення вогнегасника на підприємстві передбачені Правилами експлуатації вогнегасників, затвердженими наказом МНС України № 152 від 02 квітня 2004 року та ГОСТ 12.4.009-83. Нижче наведемо основні принципи, яких необхідно дотримуватись роботодавцю для надійного збереження і експлуатації вогнегасника.

При виборі місця для встановлення вогнегасника особа, відповідальна за пожежну безпеку на підприємстві, повинна переконатись, що вогнегасник буде розташовуватись у видимому та легкодоступному місці і, при цьому, не заважати руху людей та виробничому процесу (наприклад, у випадку розміщення вогнегасника в коридорі, на прохідній тощо). Рекомендується установлювати вогнегасник недалеко від місць, де раптова поява осередків пожежі є найбільш вірогідною.

Схема розміщення переносних вогнегасників

Приклад. Схема розміщення переносних вогнегасників

Вогнегасники необхідно встановлювати вертикально. Для їх закріплення використовується спеціальна система кронштейнів, що дозволяє розмістити вогнегасник безпосередньо на стіні або всередині пожежної шафи, на окремому пожежному стенді чи спеціальній тумбі. При навішенні вогнегасника на вертикальну поверхню потрібно розмістити його на рівні не більше 1,5 м від підлоги і на достатній відстані від дверей, що не перешкоджатиме їх відкриванню. Установка вогнегасника повинна передбачати можливість ознайомлення осіб з етикетками та маркувальними написами, нанесеними на передньому корпусі вогнегасника.

При встановленні вогнегасника визначним фактором є зручність їх обслуговування, огляду, експлуатації, а також досягнення найкращої доступності з різних точок приміщення. Водночас вогнегасник має бути надійно захищений від впливу опалювальних і нагрівальних елементів та хімічно агресивних речовин або приладів, що можуть негативно вплинути на стан вогнегасника.

З метою інформування працівників про місце зберігання вогнегасника на підприємстві має бути створено вказівний щиток або стенд. Відповідний стенд розміщується в місцях загального користування (як в самому приміщенні, так і поза ним) на видимому місці на висоті 2,0-2,5 м.

Вказівний знак про місцезнаходження вогнегаснику (знак вогнегасник)

Знак вогнегасник

Залежно від перебування працівників в робочому приміщенні вогнегасники розміщуються таким чином:

  • у тих кімнатах, де постійно працюють або знаходяться співробітники, вогнегасники потрібно встановлювати всередині приміщення, запобігаючи створенню перешкод для евакуації персоналу.
  • у приміщеннях, в яких співробітники не перебувають постійно, вогнегасники можна розмістити зовні або біля входу до приміщення.

Вимоги до розміщення вогнегасників Дізнайтесь про нові Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників

Роботодавець може розташовувати вогнегасник поза межами основного приміщення. Для цього на пожежному стенді необхідно розмістити інформацію про місце зберігання вогнегасника і доступ до нього. Якщо вогнегасник встановлено у неопалювальному місці і він не призначений для використання за низьких температур (менше ніж 5° C), на холодний період року його необхідно занести у приміщення, що забезпечуватиме належні умови для використання такого вогнегасника.

Доступ до місця зберігання вогнегасника має бути завжди вільним і не загромаджений сторонніми об’єктами.

Розміщення вогнегасників на транспортних засобах

Транспортні засоби, що залучені до перевезення пасажирів та вантажу, в обов’язковому порядку повинні бути обладнанні вогнегасниками.

Згідно з приписами ГОСТ 12.2.037-78 (вогнегасник необхідно розмістити у кабіні водія в зручному для нього місці та надійно закріпити кронштейнами. Відповідальна особа повинна переконатись, що:

  • вогнегасник міцно тримається на кронштейнах;
  • вогнегасник закріплений у такий спосіб, що (за потреби) дозволяє його легко та швидко дістати;
  • на вогнегасник не потрапляють бруд, пил, атмосферні опади або пряме сонячне світло;
  • інструкція з використання вогнегасника та маркувальні написи на ньому не закриті і не відвернуті до стіни.

Вимоги до розміщення вогнегасниківЧитайте також про Відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки

Дозволяється зберігати вогнегасник поза кабіною водія (в іншій частині транспортного засобу). Але не допускається розміщення вогнегасника у кузові вантажного автомобіля, у багажнику легкового автомобіля та в інших місцях, доступ до яких обмежено згідно з НАПБ В.01.054-98/510 (його замінює НАПБ В.01.054-2015/510).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все