Порушення законодавства про охорону праці

1608
З метою підви­щення рівня правової свідомості громадян та стимулювання правомірної поведінки працівників і роботодавців в галузі безпеки праці законодавством передбачено застосування ряду засобів відповідальності. Залежно від скоєного правопорушення в сфері охорони праці винні особи можуть підлягати матеріальній, дисциплінарній, адміністративній або кримінальній відповідальності.

Матеріальна відповідальність за порушення законодавства про охорону праці та штрафні санкції

 Відповідно до статті 43 Закону України «Про охорону праці» (далі – Закон) на компанію або окремого підприємця, які використовують найману працю робітників, можуть накладатися штрафи з наступних підстав:

 • порушення зазначеними особами правил та норм законодавчих актів про охорону праці, або
 • невиконання такими особами рішень чи розпоряджень уповноважених державних органів.

Розмір штрафу залежить від характеру конкретного правопорушення.

Наприклад, за порушення роботодавцем вимог щодо фінансування охорони праці, виділення коштів на покращення безпеки виробничого середовища, розробки заходів, спрямованих на усунення ризиків настання нещасних випадків на підприємстві, на нього накладається штраф у розмірі 25% від різниці між встановленою мінімальною сумою витрат на охорону праці та фактичними витратами за звітній період:

 • для підприємств будь-якої форми власності або підприємців мінімальні витрати на охорону праці мають становити щонайменше 0,5 % від фонду оплати праці за минулий рік;
 • для підприємств, що утримуються за рахунок бюджету, розмір витрат на охорону праці визначається  у колективному договорі.

В будь-якому разі, максимальний розмір штрафу за Законом не може бути більшим ніж 5% середньомісячного фонду заробітної плати за минулий рік.

У випадку порушення роботодавцем обов'язку сплатити накладений на нього штраф йому  додатково доведеться сплатити пеню за кожен день прострочки, яка розраховуватиметься на підставі 120% річних облікової ставки Національного банку України.

Зверніть увагу!

Особа, яка виконала штрафні санкції, не звільняється від обов'язку виправити правопорушення, що стало підставою для притягнення її до відповідальності.

Якщо протиправна поведінка роботодавця призвела до аварії або завдала шкоди життю та здоров'ю робітника, роботодавець також відшкодовує потерпілому витрати.

Законодавство також допускає, що винною особою у скоєнні правопорушень в галузі охорони праці може бути не тільки роботодавець, але й безпосередньо робітник. За наслідками правопорушення, що допущені працівником, передбачено застосування матеріальної відповідальності по відношенню до винної особи. Розмір відповідальності робітника  повинен обчислюватись, виходячи з  його середнього заробітку за календарний місяць.

Повний текст про відповідальність за порушення законодавства про охорону праці читайте ТУТ

Порушення вимог законодавства про охорону праці: дисциплінарна, адміністративна та кримінальна відповідальність

Дисциплінарна. Є найбільш розповсюдженим видом відповідальності, що застосовуються на підприємствах. Суб'єктом відповідальності, як правило, є працівник.

Дисциплінарна відповідальність може виражатись у формі усної чи письмової догани, відсторонення робітника від роботи на певний час або його звільнення.

Строк для застосування засобів дисциплінарної відповідальності складає не більше 6 місяців з дати допущення порушення працівником.

Адміністративна та кримінальна. Залежно від змісту правопорушення,  тяжкості спричинених ним наслідків та завданої шкоди, винна особа може бути притягнена до адміністративної або кримінальної відповідальності. Суб'єктом цих видів відповідальності може бути будь-яка особа (роботодавець, посадова особа компанії, робітник), яка спричинила порушення вимог законодавства про охорону праці.

Правовою підставою для накладення відповідальності може бути, як неправомірна дія особи, так і її злочинна бездіяльність. При кваліфікації правопорушень враховується також ступінь вини особи, тобто наявність у неї прямого умислу або необережності. 

Детальніше про види порушень, за яких особа притягується до адміністративної або кримінальної відповідальності, див. Кодекс України про адміністративні правопорушення та Кримінальний кодекс України відповідно.  Ваша персональна добірка.

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією

  ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

  Розсилка

  © Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Свідоцтво про державну реєстрацію
  КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008

  
  • Ми в соцмережах
  Позбутьтеся цього надокучливо вікна раз і назавжди!

  Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

  Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ форми, зразки та бланки документів з охорони праці без обмежень.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Що? Вже йдете? І не дочитаєте?

  Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитань та відповідей.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І не відволікайтеся!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×


  Запрошуємо 4 серпня на безплатний вебінар
  «Пожежна безпека на підприємстві: загальні вимоги»  У програмі вебінару передбачений час для відповідей на ваші запитання.