text

Активуйте подарунковий доступ >

Служба охорони праці

Класи професійного ризику виробництва

 • 16 лютого 2017
 • 1628

Як встановити клас професійного ризику на виробництві та за якою формулою обчислюється його показник? Якою буде сума єдиного соціального внеску відповідно до класу ризику та як її порахувати? Відповіді на ці та інші питання читайте далі.

Під класом (кодом) професійного ризику розуміється фактор,  що характеризує безпечність виробничої діяльності підприємства, випадки і частоту виникнення травматизму та виробничих захворювань, з якими стикаються працівники при виконанні відповідних робіт.

Встановлення класу професійного ризику на виробництві

Визначення виробничих ризиків кожного суб’єкта господарювання є необхідним, насамперед, для планування мінімального кошторису Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі – Фонд соцстрахування), який потрібно виділити на цілі  здійснення  загального державного соціального страхування  від аварій  на підприємстві та професіональних захворювань робітників. Іншими словами, на базі присудженої компанії класифікації професійного ризику призначається конкретний розмір страхового відрахування, який повинен сплачувати роботодавець.

Класи професійного ризику виробництва Дізнайтеся, як відбувається розслідування нещасних випадків з працівниками навчальних закладів

Скачати таблицю Розподіл видів економічної діяльності за класами професійного ризику виробництва

Класи професійного ризику виробництва

Класи професійного ризику розрізняються за напрямками діяльності окремих суб’єктів господарювання. Так, Порядком визначення класу професійного ризику виробництва за видами економічної діяльності, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2012 року № 237, на сьогодні наведено 67 кодів ризику, які включають найрізноманітніші види господарської діяльності починаючи від створення комп’ютерних ігор і закінчуючи видобутком корисних копалин. 

Так, зокрема, до 1 класу належить:

 • діяльність у сфері права;
 • діяльність головних управлінь (хед-офісів);
 • технічні випробування та дослідження;
 • консультування з питань комерційної діяльності та керування;
 • державне управління загального характеру тощо.

До 65 класу належить:

 • добування уранових і торієвих руд;
 • виробництво ядерних матеріалів;
 • збирання небезпечних відходів;
 • оброблення та видалення небезпечних відходів.

66 клас – це лісопильне та стругальне виробництво, а також виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій. До останнього, 67 класу, належить добування кам’яного вугілля (крім відкритого видобування кам’яного вугілля).

Зауважимо, що при обчисленні коду ризику приймається до уваги не тільки сфера діяльності суб’єкта господарювання, але й обсяг виробництва та численність персоналу. При цьому, якщо діяльність компанії охоплює одночасно кілька галузей виробництва, Фонд соцстрахування зараховує таку компанію до тієї категорії, що має максимальну питому вагу в сумарному обсязі виготовленої продукції чи наданих послуг за звітній період.

Обчислення величини професійного ризику виробництва

Для вставнолення величини професійного ризику використовується інтегральний покажчик, який обчислюється таким чином:

Розмір єдиного внеску без віднесення їх до класу професійного ризику виробництва

Інформація  стосовно суб’єктів єдиного соціального внеску, яким законодавство встановлює розмір страхового відрахування без присвоєння їх виробництву коду професійного ризику, до обчислень інтегрального покажчика не включається.

Більший розмір інтегрального показника свідчить про вищу класифікацію професійного ризику (за шкалою зростання – з першого коду).

З метою встановлення кількості кодів ризику на підприємстві в цілому необхідно об’єднати отримані інтегральні покажчики. 

Якщо внаслідок проведених розрахунків виявляється, що величина інтегрального покажчика коду професійного ризику суперечить розмірам страхових відрахувань, встановлених законодавством по кожному класу ризику,  Фонд соцстрахування в особі Правління має  право самостійно подати рекомендації щодо приведення сумарних обсягів страхових відрахувань у відповідність з передбаченою для компанії класифікацією професійного ризику.

Клас професійного ризику виробництва і єдиний соціальний внесок

Для обчислення суми страхових відрахувань, що стягуватиметься з підприємства,  використовується така  формула:

Розрахункова складова частина страхового внеску

Таким чином, при класифікації ризиків компанії вирішуються два основних завдання в сфері оцінки професійних ризиків. Перша – це оцінка масштабів збитків та ризиків травмування з урахуванням тяжкості виробництва. За допомогою таких оцінок уповноважені державні  органи аналізують значущість збитків та усвідомлюють необхідність здійснення постійного контролю  за профілактикою виробничого травматизму. Друга задача полягає у визначенні економічної ефективності профілактичних заходів для стимулювання роботодавця щодо забезпечення належної  охорони праці на виробництві.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся