Правила будови і безпечної експлуатації електроустановок споживачів

3733
Яким вимогам повинні відповідати працівники, що обслуговують електроустановки споживачів? Як саме впроваджується безпечна експлуатація електроустановок на підприємстві? Хто і за що несе відповідальність при роботах з електроустановками? Відповіді на питання читайте далі.

Експлуатуючи електростанції, електрочастини ТАВ чи ЗДТУ, інше електричне устаткування та електроустановки (далі – ЕУ) необхідно дотримуватися Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (далі – ПБЕЕС), що були затверджені 9 січня 1998 року наказом Держнаглядохоронпраці №4. 

Скачати Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів

Правила будови і безпечної експлуатації електроустановок споживачів

Загальні положення правил безпечної експлуатації електроустановок

Норми вказаного нормативно-правового акту поширюються на осіб, які виробляють і споживають електричну енергію та на робітників, які забезпечують роботу діючих електроустановок споживачів з напругою до 220 кВ включно.

У свою чергу, у ПБЕЕС закріплено вимоги, яких необхідно дотримуватися для убезпечення робітників в процесі використання та обслуговування ними електричних установок. Усе електрообладнання, його комплектувальні, а також інструменти, які використовуються в ЕУ, повинні попередньо випробовуватися, бути сертифікованим та відповідати чинним в Україні нормативним документам. Якщо електрообладнання постачають з інших країн, воно повинно також супроводжуватися експлуатаційною документацією, перекладеною українською мовою.

Критерії, яким мають відповідати працівники для обслуговування електроустановок споживачів

Робітники, що обслуговують ЕУ, повинні мати відповідні групи з електробезпеки, які їм присвоюють залежно від стажу роботи та обсягу їх теоретичних знань і практичних навичок з безпечної експлуатації електроустановок споживачів.

Такі працівники мають навчатися та проходити перевірку знань, відповідно до порядку, узгодженого з Правилами технічної експлуатації. Крім того, на них покладається обов’язок проходження медоглядів згідно із вимогами Порядку про медогляд працівників певних категорій, затвердженого 21.05.2007 року МОЗ України в наказі № 246.

У разі недотримання вищезазначених вимог, особа не буде допущена до виконання своїх робочих функцій. Також, не можуть бути допущені до роботи особи в стані алкогольного, токсичного чи наркотичного сп’яніння, або такі, що мають явні ознаки захворювання. Не мають права виконувати роботи в ЕУ і працівники без посвідчення, встановленого зразка, яке видається за результатами спецнавчань і відповідної перевірки знань.

Завантажити бланк посвідчення:

Правила будови і безпечної експлуатації електроустановок споживачів

Робітники та посадові особи несуть особисту відповідальність за дотримання ПБЕЕС. У разі порушення ПБЕЕС та неможливості їх усунення, працівник зобов’язаний повідомити про порушення керівнику. Після такого порушення працівника буде усунуто від роботи та притягнуто до відповідальності. Якщо працівник бажає приступити до своїх посадових обов’язків після вчиненого порушення ПБЕЕС, він змушений попередньо пройти позачергову перевірку знань.

Обслуговування та безпечна експлуатація електроустановок споживачів

Безпечна експлуатація електроустановок передбачає їх оперативне обслуговування. Воно може проводитися як локальними оперативними чи оперативно-ремонтними робітниками, які закріплені на одній конкретній електричній установці, так і виїзними робітниками, що обслуговують групи електроустановок.

Якщо оперативний працівник обслуговує ЕУ одноосібно або є старшим в бригаді, він повинен мати III (до1000 В) або IV (понад 1000 В) групу з електробезпеки. Незалежно від того, є робітники локальними чи виїзними, вони повинні знати відповідні інструкції, оперативні схеми, особливості обладнання та правила будови і безпечної експлуатації електроустановок споживачів. Крім того, вони мають проходити дублювання, навчання і перевірку знань ПБЕЕС і Правил техексплуатації.

Такі робітники працюють за спецграфіком, який визначається особою відповідальною за електрогосподарство організації чи її відповідного підрозділу. Згідно з вказаним графіком, робітники чергуються та повинні здати-прийняти зміну. В процесі прийняття-передачі зміни працівники перевіряють стан та режим роботи електроустаткування, матеріалів та інструментів тощо. Факт прийняття-передачі зміни засвідчується підписами у відповідному журналі осіб, що здають та приймають зміну. У випадку ліквідації аварії зміна здається тільки за наявності згоди на це відповідальної за електрогосподарство особи.

Як повинні виконуватися роботи в електроустановках

Роботи в ЕУ ділять на види, залежно від того, які технічні засоби безпечної експлуатації електроустановок використовуються в процесі їх виконання. Зокрема, розрізняють:

 • роботи без зняття напруги на струмовідних частинах чи поруч з ними або на відстані від струмовідних частин;
 • роботи, для виконання яких знімається напруга.

Залежно від виду виконуваних робіт, а також від напруги в ЕУ, робітники повинні дотримуватися певних заходів безпеки. В будь-якому випадку, обслуговуючи ЕУ, забороняється використовувати металеві драбини або торкатися ізоляторів ЕУ, яка перебуває під напругою без використання електрозахисних спецзасобів. Навіть використовуючи спецзасоби, наближатися до електроустаткування можна тільки на безпечну, визначену в ПБЕЕС відстань. Не можна виконувати роботи у разі наближення грози, застосовувати захисні ізолюючі засоби в дощову, сніжну чи вологу погоду. Загалом, чіткий перелік вимог та заходів, яких змушені дотримуватися робітники, обслуговуючи ЕУ, визначено в п.2 ПБЕЕС.

Організація безпечної експлуатації електроустановок

Залежно від того, яким чином організовуються роботи в ЕУ, їх можуть використовувати:

 • у процесі поточної експлуатації;
 • за відповідним розпорядженням;
 • за визначеним нарядом.

Незалежно від виду робіт, для безпечної експлуатації електроустановки потрібно:

 • затвердити список робіт, вказавши спосіб їх організації та затвердити їх відповідним документом;
 • визначити відповідальних за безпечне ведення робіт осіб та забезпечити нагляд впродовж їх виконання;
 • приготувати робочі місця;
 • допустити робітників до роботи;
 • забезпечити  перевід робітників на інше місце праці;
 • належно оформити перерви в роботі, а також закінчення роботи.

Особи, які відповідальні за безпечну експлуатацію електроустановок

Серед таких осіб слід зазначити працівників, які:

 • керують роботами (керівники);
 • роздають наряд чи видають розпорядження;
 • видають дозвіл на підготовку робочого місця;
 • готують допуск або робоче місце;
 • є допускачами (працівники, що допускають до виконання робіт);
 • є наглядачами (ті особи, що ведуть нагляд за безпекою виконання робіт);
 • члени робочої бригади.

Пунктом 3.2 ПБЕЕС визначено чіткий перелік та обов’язки кожного із вказаних вище робітників, а також обсяг заходів, які вони повинні забезпечити в ЕУ.Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


 • Ми в соцмережах
... це як сніг на голову!

Не скачується? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• шпаргалки для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль