Телефонуйте безплатно на 0 800 212 312 — отримайте персональну знижку

Розслідуємо нещасні випадки по-новому ▶ ▷

Служба охорони праці

Охорона праці при роботі з комп'ютером

 • 23 травня 2018
 • 33146

Охорона праці при роботі з ПК: вимоги до облаштування приміщення при роботі з комп'ютером, санітарні норми освітлення, параметри мікроклімату, допустимий рівень вібрації та звукового шуму. Соціальні та профілактичні засоби захисту працівників, медичні огляди, перерви на відпочинок.

Завантажити усі додатки, наведені у статті, одним архівом:
 
Охорона праці при роботі з комп'ютером

Сучасний розвиток технічного та технологічного стану виробництва передбачає постійну автоматизацію та оптимізацію виробничих процесів. Сьогодні, напевно, важко уявити компанію, господарська діяльність в якій здійснювалась би без використання комп’ютерної техніки. Через масовий характер робіт, що виконуються працівниками за допомогою комп’ютера, законодавством України чітко врегульовано норми та вимоги до використання комп’ютерної техніки на підприємстві, безпосередньо й охорона праці при роботі з комп'ютером.

СкачатиІнструкцію з охорони праці при роботі на персональному комп’ютері

Охорона праці при роботі з комп'ютером Дізнайтеся більше про Атестацію робочих місць за умовами праці

На підставі яких нормативно-правових актів експлуатують комп’ютери

Експлуатують ЕОМ на підставі таких нормативно-правових актів:

 • Вимоги щодо безпеки та захисту здоров’я працівників під час роботи з екранними пристроями, затверджені наказом Мінсоцполітики від 14.02.2018 № 207 (набули чинності 18 травня 2018 року; водночас втратили чинність Правила охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин № 65 від 26.03.2010); 
 • ДСанПіН 3.3.2.007-98 «Державні санітарні правила і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин» (затверджені Постановою Головного державного санітарного лікаря України №7 від 10 грудня 1998 р.; ДСанПіН 3.3.2.007-98).

Вимоги щодо улаштування увідної мережі електроживлення ЕОМ регламентують Правила улаштування електроустановок (наприклад, глава 1 «Загальні правила», глава 3 «Захист і автоматика»; затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 21.07.2017 № 476; далі — ПУЕ), Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів (затверджені наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 № 258; далі — ПТЕЕС) та Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (затверджені наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 № 4; НПАОП 40.1-1.21-98; далі — ПБЕЕС).

Вимоги до улаштування та експлуатування комп’ютерних класів визначають Правила безпеки під час навчання в кабінетах інформатики навчальних закладів систем загальної середньої освіти (затверджені наказом Держнаглядохоронпраці від 16.03.2004 № 81; НПАОП 80.0-1.12-04; далі — Правила № 81), ДСанПіН 5.5.6-167-2010 «Державні санітарні норми і правила влаштування, утримання, обладнання та організації роботи закладів, які надають послуги з комп’ютерної ігрової діяльності дітям» (затверджені наказом МОЗ від 15.12.2009 № 947).

Охорона праці при роботі з комп'ютером Як організувати безпечну експлуатацію ІТ-засобів – підкаже експерт

Загальні вимоги пожежної безпеки під час експлуатації комп’ютерної техніки визначають Правила пожежної безпеки в Україні (затверджені наказом МВС від 30.12.2014 № 1417), комп’ютерних класів — пункт 3 розділу VIIІ Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України (затверджені наказом МОН від 15.08.2016 № 974).

Інші державні стандарти, що регламентують експлуатування комп’ютерної техніки як радіоелектронної апаратури, ви знайдете у Додатку.

Cкачати Додаток

Охорона праці при роботі з комп'ютером

Загальні вимоги щодо охорони праці при роботі з комп'ютером

Приміщення, в яких планується установка та подальша робота з комп'ютером, повинні відповідати проектній документації будинку, погодженій з уповноваженими державними органами. Крім того, роботодавець повинен враховувати існуючі санітарні нормативи освітлення,  вимоги до параметрів мікроклімату (температура, відносна вологість), ступеня і сили вібрації, звукового шуму і вогнестійкості приміщення, а також характеристики електромагнітного, ультрафіолетового та інфрачервоного полів.

Конкретні показники зазначених санітарних норм див. у ДСанПіН 3.3.2.007-98. 

Важливо!

ДСанПіН 3.3.2.007-98 поширюються на умови й організацію праці при роботі з візуальними дисплейними терміналами (ВДТ) усіх типів вітчизняного та зарубіжного виробництва на основі електронно-променевих трубок (ЕПТ), що використовуються в електронно-обчислювальних машинах (ЕОМ) колективного використання та персональних ЕОМ (ПЕОМ).

Так, наприклад, роботодавцю заборонено установлювати комп’ютери в приміщеннях, розташованих у підвалах будинків. Для уникнення можливих аварій та замикань, поряд з приміщеннями, де вестиметься робота з комп’ютером (над чи під ними), також не дозволяється проведення робіт, що потребують здійснення надмірно вологих технологічних процесів.

Відповідне приміщення повинно бути укомплектоване системами центрального або індивідуального опалення, кондиціонування чи вентиляції повітря. Але при установці зазначених систем, необхідно переконатись, що батареї опалення,  водопровідні труби, вентиляційні кабелі тощо,  надійно сховані під  захисними щитками, які перешкоджатимуть можливому потраплянню робітника під напругу.

Скачати таблиці

1.

Допустимі рівні звуку, еквівалентні рівні звуку і рівні звукового тиску в октавних смугах частот

2.

Норми мікроклімату для приміщень з ВТД ЕОМ та ПЕОМ

3.

Рівні іонізації повітря приміщень при роботі на ВДТ ЕОМ та ПЕОМ

4.

Санітарні норми вібрації категорії 3 технологічного типу «в»

5.

Допустимі параметри електромагнітних неіонізуючих випромінювань і електростатичного поля

У кожній кімнаті, де обладнуватимуться робочі місця співробітників, що працюватимуть на комп’ютері, повинні бути наявні елементи природного та штучного освітлення. При цьому, на вікнах слід встановити легко регульовані жалюзі чи штори,  які дозволять працівникам коригувати рівень освітлення в приміщенні. Бажано розмістити комп’ютери в кімнаті таким чином, щоб світло потрапляло на екрани моніторів з півдня чи північного сходу.

З метою досягнення максимального рівня безпечності і охорони праці при роботі з комп’ютером, виробничі приміщення необхідно обладнати аптечками першої медичної допомоги, системами автоматичної пожежної  сигналізації і вогнегасниками. В приміщенні, в якому разом працюють 5 або більше комп'ютерів, на видимому місці установлюється службовий вимикач, який у разі потреби дозволить повністю відключити електричне живлення кімнати.

Вимоги до особистого робочого місця працівника

Роботодавець, який використовує найману працю робітників, повинен забезпечити відповідність їхніх робочих місць комфортним та безпечним умовам.

Розмір одного робочого місця має становити не менше 6 квадратних метрів. При необхідності, суміжні робочі місця співробітників, що працюють з комп’ютером, слід розділити перегородками висотою до 2 метрів. При визначенні достатнього  розміру приміщення і робочого місця на одну особу необхідно додатково враховувати шафи, сейфи, тумби або інші предмети меблів чи обладнання, які знаходяться в кімнаті.

Охорона праці при роботі з комп'ютером Дізнайтеся про право на додаткові відпустки осіб, які працюють із рідкокристалічними відеотерміналами ЕОМ

На столі працівника можливо розмістити допоміжні для роботи пристрої (принтери, колонки, сканери), а також місця для зберігання документів, за умови, що це не обмежуватиме видимість екрану і не заважатиме працівнику. У разі надмірного шуму чи вібрації технічного обладнання, роботодавець повинен забезпечити працівників антивібраційними килимками.

Робочий стілець співробітника має бути підйомно-поворотним, легко регульованим за висотою та забезпечувати належну підтримку та зручне положення спини і хребта особи.

Щодня необхідно проводити вологе прибирання приміщення, та очищати робоче місце та безпосередньо монітор комп’ютера від запиленості.

На підприємстві забороняється:

 • проводити ремонт та технічне обслуговування комп’ютера за робочим місцем працівника; 
 • самочинно ремонтувати або намагатись здійснити  технічне налагодження комп’ютера без залучення компетентних спеціалістів;
 • складувати на робочому місці зайві документи, деталі та предмети, що не потрібні для роботи;
 • використовувати монітори з нечітким зображенням та монітори, у  яких  наявні поламки екрану;
 • працювати з матричним принтером без антивібраційного покриття та зі знятою кришкою.

Допускати до роботи осіб,  які не пройшли затверджений на підприємстві курс охорони праці для роботи з комп’ютером, не дозволяється.

Охорона праці при роботі з комп'ютером Про вимоги до серверних приміщень, де експлуатують ЕОМ, читайте у Довіднику спеціаліста з охорони праці.

Небезпеки під час роботи з комп’ютерною технікою

На користувачів під час роботи з комп’ютерною технікою можуть діяти такі види небезпек:

 • ураження електричним струмом;
 • енергетична небезпека (виникає через коротке замикання: опіки, електрична дуга, викид розплавленого металу);
 • небезпека загоряння;
 • термонебезпека (дія високих температур через нагрівання конструктивних елементів);
 • механічна небезпека (травми через падіння, дію рухомих частин, поріз за гострі частини конструктивних елементів);
 • небезпека випромінювання (дія звукового (акустичного), високочастотного, інфрачервоного, ультрафіолетового й іонізуючого випромінювання, а також видимого світла когерентної високої інтенсивності (лазерного випромінювання);
 • хімічна небезпека (контакт із деякими хімікатами, які використовують для того, щоб обслуговувати обладнання, або від вдихання їх парів).

Соціальні та профілактичні засоби захисту робітників, які працюють з комп’ютером

При прийнятті на роботу кожна особа має пройти лікарський огляд. Окрім того, при подальшій трудовій діяльності в компанії, така особа підлягає регулярному лікарському огляду не рідше ніж раз на 2 роки. Обов’язковим є проходження таких лікарів як терапевта, невропатолога та офтальмолога.

В компанії мають бути чітко встановлені перерви для відпочинку працівників (окрім обідньої), як правило, тривалістю 10-15 хвилин раз на годину або дві, в залежності від складності роботи.  В будь-якому випадку, роботодавець повинен передбачити такий розпорядок роботи на підприємстві, щоб час непреревної роботи з комп’ютером був не більше ніж 4 години. 

Охорона праці при роботі з комп'ютером Детальніше про медичні огляди осіб, які працюють із персональними ЕОМ, читайте в Довіднику.

Додатково, для збереження належного рівня здоров’я та професійної придатності робітників,  рекомендується  виділити на підприємстві окреме побутове приміщення для перепочинку працівників і зняття ними нервово-емоційного  напруження, що виникає при роботі з комп’ютером.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати