Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки

 • 14 лютого 2017
 • 15768

Які підприємтсва повинні отримувати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки? Куди звертатися за цими документами та який термін їх дії? В яких випадках підприємству можуть відмовити в видачі дозволу або скасувати його дію? Читайте далі.

Однією з найважливіших соціальних функцій держави є збереження життя і здоров'я населення країни та захист навколишнього середовища від результатів масового виробництва. У зв’язку з цим, певні види підприємницької діяльності, що мають високий вплив на екологічну або суспільну безпеку населення, підлягають посиленому контролю з боку уповноважених державних органів. Фізичні або юридичні особи, які бажають здійснювати діяльність, що може становити підвищену небезпеку, повинні узгодити з державою своє право на провадження такої діяльності шляхом отримання відповідних дозволів.

Механізм отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки

Законодавство розрізняє наступні типи дозволів у галузі особливо небезпечної господарської діяльності:

 1. дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин і обладнання підвищеної небезпеки. Отримання такого дозволу є обов’язковим для підприємств, установ або організацій, які безпосередньо здійснюють небезпечну діяльність;
 2. дозвіл на використання (реалізацію) машин і обладнання підвищеної небезпеки. Суб'єктами даного типу дозволу є постачальники або виробники небезпечного устаткування.

Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки. Відповідно до Порядку, за яким здійснюється видача дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1107 від 26 жовтня 2011 року (далі – Порядок), до робіт, що становлять підвищену небезпеку відносяться:

 • нафтовидобувна та нафтопереробна діяльність, газонебезпечні роботи;
 • розробка та користування шкідливими хімічними речовинами, видобуток корисних копалин;
 • гірничі та геологічна роботи;
 • містобудівна діяльність, будівництво інфраструктурних об'єктів;
 • робота з електронапругою, вибухові роботи;
 • переробка озброєння та боєприпасів;
 • глибинні земляні та водолазні роботи;
 • перевірка, технічне забезпечення, випробування обладнання, що застосовується для небезпечних робіт тощо.

Залежно від складності та категорії небезпечних робіт, для одержання дозволу підприємство повинно звертатись до центрального управління Державної служби України з питань праці або до його територіальних відокремлених підрозділів за місцем державної реєстрації заявника.

Скачати бланки документів для отримання дозволу

Скачати документи

1.

Бланк Дозвіл на виконання робіт з підвищеною небезпекою

2.

Бланк Заява на одержання дозволу

3.

Бланк Заява на продовження строку дії дозволу

4.

Бланк Декларація відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки

Для отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки підприємство подає до уповноважених органів клопотання встановленого зразка та долучає до нього експертний звіт на аналіз додержання підприємством норм законодавства України з питань охорони праці та виробничої безпеки під час провадження заявленої діяльності. Зазначені документи дозволяється подати до уповноважених органів наочно або надіслати рекомендованим листом.

Терміни надання дозволів та строки їх дії

Термін, протягом якого державні органи розглядають питання щодо можливості надання дозволу, складає 10 робочих днів. У випадку, якщо по закінченню цього строку заявник не отримав дозвіл або не був повідомлений про відмову у видачі дозволу, законодавство дозволяє підприємству через 10 робочих днів з дати завершення строку для надання дозволу приступати до провадження заявлених ним робіт (т. зв. «принцип мовчазної згоди»).

Після отримання позитивного рішення уповноваженого органу, заявник має право розпочинати діяльність на всій території України. Строк дійсності дозволу на виконання небезпечних робіт та експлуатацію машин і обладнання підвищеної небезпеки складає 5 років та може бути пролонгований уповноваженим органом (ще на наступні 5 років). Натомість, дійсність дозволу на використання (реалізацію) машин та обладнання є необмеженою в часі.

Відмова у наданні дозволу, його скасування, переоформлення та видача дублікату

Відмова. За наслідками розгляду поданого заявником пакету документів уповноважений орган може відмовити у видачі дозволу, за умови, якщо:

 • заявником надано недостовірну інформацію;
 • документи для отримання дозволу оформлені некоректно або подані не в повному обсязі;
 • експертний звіт про небезпечні роботи не відповідає матеріально-технічним вимогам законодавства з захисту праці або є застарілим (виданий більше року до дати подання клопотання).

Скасування. У певних випадках дозвіл підлягає скасуванню органом, що його видав, до закінчення строку його дійсності:

Отримавши повідомлення про скасування дозволу, підприємство зобов’язане пред’явити оригінал дозволу до уповноваженого органу для реєстрації його анулювання. Але, звертаємо увагу, що скасування дозволу на виконання небезпечних робіт з зазначених вище підстав не позбавляє підприємство права повторно клопотати про отримання дозволу.

Дублікат. У випадку зіпсування бланку або утрати оригіналу дозволу підприємство має право клопотати про отримання дублікату дозволу. Строк дійсності дубліката не повинен перевищувати строку дії оригінального примірника дозволу.

Переоформлення. Дані, на підставі яких видано дозвіл, мають залишатись актуальним протягом всього строку чинності дозволу. Тому, у разі зміни назви компанії або ПІБ фізичної особи підприємця чи зміни місцезнаходження заявника, дозвіл має бути переоформленим.

Переоформлення та формування дубліката дозволу здійснюються уповноваженим органом безкоштовно.

Дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки Читайте також, що потрібно для продовження строку дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки

Скачати усі документи одним архівом:

Дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати