Положення про систему управління охороною праці на підприємстві

2652
Який зміст Положення про систему управління охороною праці? Якими нормативними актами регулюється розробка та впровадження Положення про СУОП на підприємтсві? Хто здійснює контроль за його виконанням? Відповіді на ці та інші питання читайте далі.

При виникненні трудових та професійно-виробничих відносин між працівниками та роботодавцями, на останніх покладається завдання здійснювати захист працюючих від специфічних ризиків. Вони можуть трапитись під час виконання робітниками своїх виробничих обов'язків і завдати шкоди їх життю, здоров'ю або професійним здібностям.  У зв'язку з цим, законодавство вимагає від всіх підприємств, установ чи організацій, незалежно від їх правової форми і сфери діяльності, створення прозорої та ефективної системи управління охорони праці найманих робітників (далі – СУОП).

Настанови та правила СОУП повинні бути закріплені у локальних нормативних актах відповідної компанії та чітко визначати коло прав та обов'язків кожної із сторін трудового договору. Одним із таких документів, спрямованих на врегулювання структури СУОП на підприємстві, має бути Положення про систему управління охороною праці (далі – Положення).

Важливо

Перелік нормативних вимог до форми і змісту Положення закріплений у Рекомендаціях щодо побудови, впровадження та удосконалення системи управління охороною праці, затверджених Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України 07 лютого 2008р. (далі – Рекомендації).

Звертаємо увагу, що положення даних Рекомендацій підлягають обов'язковому виконанню на всіх підприємствах, де використовується наймана праця робітників.

Зміст Положення про систему управління охороною праці на підприємтві

Отже, згідно з Рекомендаціями, Положення про СОУП повинно містити, щонайменше,  наступні елементи:

 1. Принципи, мету та політику компанії з питань охорони праці.  Правильна постановка задач та пріоритетів у галузі охорони праці є запорукою високого рівня соціального партнерства між співробітниками та керівництвом компанії, а також успішності виявлення та реагування на небезпечні випадки, що в будь-який час можуть виникнути  на підприємстві. Політика компанії з охорони праці має бути доведена до кожного співробітника і повинна враховувати всі особливості виробничого середовища окремої компанії. За необхідності, вона підлягає перегляду та корегуванню.
 2. Розпис засобів, спрямованих на постійне утримання та поліпшення рівня безпечності праці робітників, та джерела фінансування зазначених засобів. Кожна компанія має окреслити інструменти, що необхідні для забезпечення дієвості СУОП на підприємстві, та визначити кошторис пов'язаних з цим витрат. Ця вимога стосується не тільки підтримання належного технологічного стану виробництва, але й супутнього соціального, інженерного, побутового обслуговування працівників. У колективному договорі можливо передбачити засоби морального та матеріального стимулювання робітників для підвищення їх мотивації з дотримання безпеки праці на виробництві. Для більшої результативності СУОП, плани необхідних засобів доцільно розробляти  не тільки централізовано, але й на місцях (в розрізі  окремих підрозділів компанії).
 3. Перелік уповноважених осіб та органів (рада, комісія тощо) в сфері реалізації охорони праці. З метою  оперативного управління СУОП на підприємстві має бути створений відокремлений підрозділ – служба охорони праці. До її функцій належить, поміж іншого, складання та  моніторинг внутрішніх документів компанії на предмет їх актуальності.
 4. Прийнятний для компанії ступінь  підготовки та компетенції робітника і вимоги до професійного підбору персоналу.  При формуванні штату працівників роботодавець повинен враховувати визначенні законами України обмеження щодо праці жінок, неповнолітніх та осіб, які потребують особливих умов праці через медичні показники.
 5. Порядок організації виробничого процесу, роботи, ресурсів компанії ( в тому числі, засобів індивідуального захисту, інструментів виробництва) тощо.

Кожен із зазначених елементів дозволяється викласти як у формі окремих розділів Положення, так і формі доповнень до нього.

Контроль та оцінка результативності СУОП на підприємстві

Окрему увагу слід приділяти здійсненню контролю та оцінці результативності діючої в компанії СУОП. В залежності від чисельності персоналу та об’єму виробництва, дозволяється використання таких інструментів контролю як:

 • внутрішній або зовнішній аудит;
 • оперативний моніторинг діяльності підприємства з боку відповідальних керівників та інших задіяних осіб;
 • контроль (за здійснення якого відповідає служба охорони праці);
 • громадський контроль або моніторинг, який реалізується з ініціативи трудового колективу. 

Крім того, одним серед найефективніших заходів контролю є  здійснення оглядів та перевірок роботи підприємства. Роботодавець (або спеціально утворені ним органи)  визначає періодичність, рамки та процедуру проведення планових  та позачергових оглядів/перевірок. За їх результатами складаються  протоколи з термінами та кроками для усунення виявлених недоліків.

Алгоритм запровадження системи управління охороною праці

Допоміжним елементом в сфері забезпечення якісного рівня контролю та ефективності функціонування підприємства є аналіз результативності системи управління охорони працею.

Так, відповідно до Рекомендацій, в рамках здійснення аналізу СУОП на роботодавця покладається обов’язок здійснювати пошук і виявлення можливих загроз для підлеглих йому осіб та вживати необхідних дій, спрямованих на профілактику і запобігання настання таких загроз.

Завантажити Алгоритм виявлення, оцінки та зменшення ризиків виникнення небезпечних ситуацій на виробництві:

Алгоритм виявлення, оцінки та зменшення ризиків виникнення небезпечних ситуацій на виробництві

Для цього роботодавець наділений правом залучати компетентних зовнішніх спеціалістів, які б надавали свої експертні заключення щодо ступеня ризику виникнення нещасного випадку. За наслідками проведеного аналізу, роботодавець повідомляє персонал про заходи, які необхідно вчинити для відведення настання небажаних ситуацій. До аналізу СУОП також включаються результати розслідування нещасних випадків на підприємстві будь-якого походження, інциденти погіршення стану здоров’я співробітників або виникнення у них професійних захворювань. Зокрема,  це стосується тих робітників, які залученні до виконання важких робіт або робіт зі шкідливими умови праці.

Враховуючи вищенаведене, саме роботодавець є особою, відповідальною за обрання, впровадження та постійне удосконалення підходів, які дозволятимуть йому здійснювати ефективне управління конфігурацією СУОП. 

Карта оцінки ризиківВаша персональна добірка.

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією

  ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

  Розсилка

  © Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Свідоцтво про державну реєстрацію
  КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008

  
  • Ми в соцмережах
  Позбутьтеся цього надокучливо вікна раз і назавжди!

  Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

  Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ форми, зразки та бланки документів з охорони праці без обмежень.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Що? Вже йдете? І не дочитаєте?

  Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитань та відповідей.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І не відволікайтеся!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×


  Запрошуємо 4 серпня на безплатний вебінар
  «Пожежна безпека на підприємстві: загальні вимоги»  У програмі вебінару передбачений час для відповідей на ваші запитання.