Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Cистема управління охороною праці (СУОП)

 • 9 жовтня 2018
 • 13759

Що таке система управління охороною праці на підприємстві або СУОП? Які питання повинна регулювати ця система та якими нормативними актами вона закріплена в законодавчій сфері України? Відповіді читайте далі.

Статтею 43 Конституції України гарантовано кожному працівнику належні, безпечні і здорові умови праці. Відповідно, кожне підприємство, установа чи організація (далі – підприємство) будь-якої форми власності, що використовують у своїй діяльності працю найманих робітників, зобов’язані дотримуватись необхідних вимог, встановлених законодавством України, з метою гарантування безпеки праці та збереження життя, здоров’я і працездатності співробітників.

Cистема управління охороною праці (СУОП) Для побудови та впровадження системи управління охороною праці вам знадобиться Алгоритм виявлення, оцінки та зменшення ризиків виникнення небезпечних ситуацій на виробництві

СкачатиАлгоритм

Для цілей системного запровадження роботодавцями інструментів з охорони праці найманих співробітників Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України 07 лютого 2008 р. затвердженою Рекомендації щодо побудови, впровадження та удосконалення  системи управління охороною праці (далі – Рекомендації). Положення цих Рекомендацій мають виконуватись на всіх підприємствах незалежно від виду їх діяльності та повинні бути імплементовані  у локальні нормативні акти таких підприємств.

Система управління охороною праці на підприємстві

Згідно з Рекомендаціями, система управління охороною праці на підприємстві  (далі – СУОП) – це низка комплексних заходів та механізмів, які повинні забезпечувати безпечність трудової діяльності робітників в сфері технологічного, санітарного, профілактичного та організаційного стану виробничого середовища компанії. У зв’язку з цим, система управління охороною праці повинна охоплювати  певні завдання, які умовно можна об’єднати у такі групи:

 • забезпечення належного і безперервного управління підприємством;
 • готовність до проведення запобіжних заходів для мінімізації ризиків виникнення нещасних випадків;
 • готовність до негайного реагування та ліквідації небезпечних ситуацій у разі їх настання.

Для виконання зазначених завдань роботодавцю рекомендовано скликати відповідальний орган (координаційну раду), до складу якого залучити вище керівництво, представників служби охорони праці, членів профспілки або представників трудового колективу. Крім того, для оперативного запровадження системи управління охороною праці дозволяється залучати інші організаційні та професійні об’єднання робітників на місцях, наприклад, спеціально створені комісії. Детальний розпис повноважень кожного відповідального органу, структуру і засоби СУОП, компетенція  та обсяг відповідальності кожного співробітника закріплюється у колективному договорі, внутрішньому Положенні про СУОП підприємства або в Настанові з якості (за наявності).

Одним із ключових компонентів, що гарантують якісну і ефективну роботу системи управління охороною праці, є чітка структура взаємодії між окремими органами та ланками компанії. Фактично, на роботодавця покладається обов’язок забезпечити доведення механізмів та конфігурації СУОП до кожного окремого працівника компанії.

Важливо!

Ви можете скористатися орієнтовним алгоритм впровадження системи управління охороною праці на підприємстві. При цьому пам’ятайте, що дозволяється також використовувати інші, власні інструменти охорони праці, розроблені компанією.

Система управління охороною праці в Україні

Таким чином, у внутрішніх документах компанії (насамперед, Положенні про СУОП) обов’язково мають бути врегульовані такі питання:

 1. Загальні положення системи управління охороною праці на підприємстві.
 2. Розробка  першочергових та запобіжних кроків для постійного покращення виробничого середовища і встановлення оперативних планів дій для відокремлених підрозділів компанії.
 3. Інструменти та оцінка ймовірності швидкої адаптації до змінюваних обставин, яких може зазнати компанія.
 4. Органи та компетенція відповідальних органів.
 5. Порядок прийняття  та внесення змін до локальних нормативних актів компанії з питань захисту прав співробітників.
 6. Вимоги до компетентності та навичок співробітників, процедури проведення професійного добору персоналу.
 7. Засоби збереження і гарантування безперервності виробництва, належний рівень якості технологічних процесів. В даному аспекті, роботодавець повинен усвідомлювати, що збій у плині технологічного процесу становить підвищену загрозу  як для співробітників, так і для роботи підприємства в цілому.
 8. Порядок та частота  проведення семінарів, інструктажів, навчань співробітників у сфері СУОП тощо.

Окремі процеси, що є самостійними елементами структури СУОП на підприємстві та потребують розширеного тлумачення та деталізації,  допускається викласти у формі додатків до Положення.  

Всі співробітники компанії зобов’язанні неухильно дотримуватись вимог, які наведені у Положенні та додатках до нього.

Підсумовуючи вищенаведене, наголошуємо, що рівень охорони праці на підприємстві залежить, від усіх учасників професійно-виробничого процесу і їх бажання докладати необхідних зусиль для досягнення безпечності праці на кожному ступені виробництва.  

Новий міжнародний стандарт у сфері професійної безпеки і охорони здоров’я ISO 45001 Вас також можуть зацікавити статті про міжнародні стандарти у сфері охорони праці:

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати