Інструктажі з пожежної безпеки: види, особливості, періодичність проведення. Перелік питань, з якими необхідно ознайомити працівників під час протипожежного інструктажу.
Пожежі нерідко виникають внаслідок браку знань щодо вимог та правил пожежної безпеки або халатного ставлення до їх виконання. Інструктаж з питань пожежної безпеки — один із найбільш ефективних заходів забезпечення пожежної безпеки на підприємстві. Які існують види протипожежних інструктажів, хто має їх проводити та з якою періодичністю — про все це поговоримо далі.
Нормативна база
Інструктаж з пожежної безпеки на підприємстві передбачений вимогами законодавства. Зокрема, організацію інструктажів з протипожежної безпеки регламентують:
- Порядок затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням, затверджений наказом МВС від 05.12.2019 № 1021 (далі — Порядок № 1021);
- Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затверджений постановою КМУ від 26.06.2013 № 444 (далі — Порядок № 444);
- Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МВС від 30.12.2014 № 1417;
- Кодекс цивільного захисту та інші закони, норми та правила.
Своєчасно організувати та провести навчання, перевірку знань та інструктажі з питань пожежної безпеки — обов’язок керівника підприємства. У структурних підрозділах підприємства (цех, дільниця, лабораторія, майстерня тощо) цей обов’язок покладається на керівника відповідного підрозділу (
Порядок проведення інструктажів керівник підприємства встановлює своїм наказом. Він також має скласти і затвердити переліки посад,
Інструктажі проводять особи, які пройшли відповідне навчання і спеціальну підготовку
Інструктаж з пожежної безпеки: періодичність
Щороку працівники за місцем роботи мають проходити інструктаж з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях.
Посадові особи до початку виконання своїх обов’язків і періодично (один раз на три роки) проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки.
Особи, яких приймають на роботу, пов’язану з підвищеною пожежною небезпекою, мають попередньо пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум). Працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, один раз на рік проходять перевірку знань нормативних актів з пожежної безпеки.
Види інструктажів з пожежної безпеки
Протипожежні інструктажі поділяються на такі види:
- вступні;
- первинні;
- повторні;
- позапланові;
- цільові.
Види протипожежних інструктажів відповідають видам інструктажів з охорони праці, які залежно від характеру та часу проведення також поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий і цільовий. Основана відмінність — протипожежні інструктажі передусім націлені на запобігання пожеж. Їх можна проводити разом з інструктажами з ОП. Так скеровує п. 6 розд. IV Порядку № 1021.
Осіб, які не пройшли навчання, перевірку знань із питань пожежної безпеки та інструктажі, до роботи не допускають.
Вступний протипожежний інструктаж
Вступний протипожежний інструктаж — це перший крок для ознайомлення з системою протипожежної безпеки на підприємстві. Його проводять з усіма працівниками, а також з особами, які прибули на підприємство у відрядження, на виробничу практику (навчання) тощо і мають брати безпосередню участь у виробничому процесі на підставі чинних на підприємстві правил, інструкцій та інших нормативно-правових актів.
Під час вступного інструктажу розповідають про загальні протипожежні правила та заходи на підприємстві, знайомлять з планами евакуації, системами оповіщення та пояснюють, як діяти у випадку виникнення пожежі та як її уникнути.
Первинний протипожежний інструктаж
Первинний інструктаж проводять безпосередньо на робочому місці до початку виробничої діяльності працівника. Його проходять:
- особи, яких прийняли на роботу;
- працівники, яких перевели з інших структурних підрозділів підприємства;
- особи, які прибули на підприємство та мають брати безпосередню участь у виробничому процесі, ремонтних, будівельно-монтажних, фарбувальних, зварювальних роботах тощо.
Зверніть увагу! Працівники, які пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), можуть бути звільнені від вступного та первинного інструктажів.
Повторний протипожежний інструктаж
Повторний протипожежний інструктаж спрямований на закріплення набутих знань з пожежної безпеки. Його проводять на робочому місці з усіма працівниками не рідше ніж раз на рік.
Багато роботодавців, які сумлінно і наполегливо підвищують рівень знань з пожежної безпеки своїх працівників, запрошують для проведення цього інструктажу спеціалістів МНС. Вони проводять навчання та прикладами (часто — це нещодавні події) спонукають персонал виконувати закони та Правила з протипожежної безпеки.
Позаплановий протипожежний інструктаж
Позаплановий інструктаж — це, як правило, розбір неприємної події (вибуху, пожежі), що виникла на підприємстві. Обсяг та зміст позапланового інструктажу визначають у кожному випадку окремо залежно від обставин, що спричинили потребу в його проведенні.
Позаплановий інструктаж проводять із працівниками на робочому місці або в спеціально відведеному для цього приміщенні:
- у разі зміни технологічного процесу, застосування нового або заміни чи модернізації наявного пожежонебезпечного устатковання;
- на вимогу посадових осіб Державної служби України з надзвичайних ситуацій або її територіальних органів, якщо виявлено незадовільне знання працівниками правил пожежної безпеки на робочому місці, невміння діяти в разі пожежі та користуватися первинними засобами пожежогасіння.
Цей інструктаж проводять індивідуально або з групою працівників подібних спеціальностей, видів робіт.
Первинний, повторний і позаплановий інструктажі завершуються перевіркою знань працівників, яку проводить особа, котра проводила інструктаж.
Як уникнути штрафів за порушення вимог пожежної безпеки
Цільовий протипожежний інструктаж
Цільовий інструктаж проводиться з працівниками перед виконанням ними тимчасових вогневих робіт (зварювання, розігрівання тощо), під час ліквідації наслідків аварії, стихійного лиха.
Як фіксують результати інструктажів з питань пожежної безпеки
Результати проведення інструктажів (крім цільового) зазначаються у Журналі реєстрації інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях.
Запис про проведення цільового інструктажу роблять у наряді-допуску на виконання тимчасових вогневих робіт.