text
Служба охорони праці

Типові норми безплатної видачі спеціального одягу працівникам

  • 25 січня 2017
  • 13980

Загальна інформація і сучасні тенденції у світі та Україні щодо норм видачі спецодягу працівникам підприємств.

Спецодяг – один з найважливіших компонентів засобів індивідуального захисту (далі – ЗІЗ) працівників, який регулюється цілою низкою Законів, наказів, відомчих розпоряджень та Типовим Положенням. Норми видачі спецодягу також прописують у розділі "Охорона праці" колективного договору підприємства.

Загальна інформація та нормативне регулювання

Закон України "Про охорону праці" зобов’язує усіх роботодавців безкоштовно забезпечувати своїх працівників всіма видами спецодягу. Регламентується це відповідно до нормативних актів, де враховують умови та небезпечні фактори, від яких повинен захистити той чи інший спецодяг.
Останнім документом, що регулює норми видачі спецодягу працівникам треба вважати Норми, які було введено наказом Держохоронпраці №62 від 16.04.2009. Вони поширюються на всі підприємства, установи, організації різних галузей промисловості незалежно від форм власності  та підпорядкування. Ці норми розроблялися згідно з Класифікатором професій ДК 003:2005, де чітко прописано, що треба працівнику та терміни використання ЗІЗ. Слід зазначити, що Норми – основа для таких документів як:
  • НПАОП 0.00-3.01-98."Типові норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам сільського та водного господарства";
  • СОУ МНС 75.2-00013528-005-2011"Комплекти засобів індивідуального захисту" тощо.
Треба звернути увагу і на те, що доволі часто підприємства самі розширюють норми безкоштовної видачі спецодягу, додаючи більш якісні і сучасні засоби.

Типові норми безплатної видачі спецодягу працівникам. Сучасні тенденції

На теперішній час, Типові норми безплатної видачі спецодягу працівникам не встигають йти у ногу з часом. Ринок ЗІЗ України має широкий вибір сучасного спецодягу вітчизняного та іноземного виробництва, який має чудові властивості захисту, надійності та більший термін використання.

Повертаючись до Типових норм, нагадаємо, що видача спецодягу працівникам є безкоштовною – це регламентовано Положенням. В свою чергу, ЗІЗ залишається власністю підприємства, обліковується, як інвентар та підлягає поверненню при звільненні працівника. Якщо спецодяг став не придатний для використання з причин, що не залежали від працюючого, то роботодавець зобов'язаний надати йому інший, або компенсувати витрати на придбання нового. 

Терміни використання спецодягу визначаються характером робіт, Типовими та галузевими нормами, Положеннями підприємств. Також допускається заміна одного виду спецодягу на інший за умови, що заміна не призведе до зниження рівня захисту працівника.
У зв‘язку з поступовим наближенням підприємств до європейського рівня, на багатьох великих підприємствах вводять сучасні методології забезпечення ЗІЗ та переглядаються норми видачі спецодягу працівникам загальних професій й інших категорій. Найбільш популярною стала система забезпечення спецодягом на основі аутсорсинга. Цей алгоритм працює таким чином:
  • проведення тендерів та укладення договорів на довгостроковий термін;
  • визначення норм видачі ЗІЗ та планові показники забезпечення на рік;
  • визначення корпоративного стандарту;
  • підприємство-постачальник бере на себе всю відповідальність за улаштування складів-накопичувачів на території підприємства-замовника;
  • здійснює поставки необхідної кількості ЗІЗ;
  • організовує центр видачі спецодягу під контролем служби охорони праці підприємства.

Типові норми безплатної видачі спеціального одягу працівникам Читайте також: Спецодяг, спецвзуття та формений одяг: вимоги до використання

Передовий досвід забезпечення великих металургійних та хімічних комбінатів, виявився ефективним і постійно поширюється на інші підприємства. Перш за все, він дає економічний ефект за рахунок зменшення складського персоналу до нуля та забезпечує надійне постачання ЗІЗ працівникам.

Завантажити Положення та наказ про норми видачі спецодягу:

Типові норми безплатної видачі спеціального одягу працівникам
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала —пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту

• шпаргалки для безпомилкової роботи

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль