Управління охороною праці в навчальному закладі

1247
Усі процеси нормативного регулювання та управління охороною праці в навчальному закладі в одній статті

Регулювання питань безпеки роботи та захисту здоров’я робітників завжди займає важливе місце у всіх галузях. Ці завдання – складова частина цілісної системи управління установою, організацією чи навчальним закладом, а також вони забезпечують контроль ризиків у сфері захисту здоров'я та трудової діяльності.

Загальна інформація щодо охорони праці в навчальному закладі

Процес навчання з охорони праці  (далі – ОП) та життєдіяльності стосується кожного робітника установи відповідно до тематики їхньої роботи (громадської чи педагогічної). Його проводять за Типовим положенням (наказ Держнаглядохоронпраці № 15 від 26.01.2005).

Процес перевірки знань очолює спеціальна комісія, її остаточний склад завіряє керівник навчальної установи. Основними формами перевірки знань є усне та письмове опитування.

Охорона праці в навчальних закладах включає в себе наступні пункти:

 • затверджуються та розробляються спеціальні положення з однойменних питань та відповідні інструкції відповідно до типів робіт та професійних особливостей, певні посадові інструкції з відповідним списком питань з ОП та нормативні акти;
 • встановлюються певні вимоги щодо проведення робіт;
 • розробляються правила поведінки в рамках виховного та навчального процесу.

Слід відмітити, що наочність завжди бере верх над текстовими насторогами, тому охорона праці в навчальному закладі буде вдало доповнена відповідними схемами. Наприклад, евакуаційний план будівлі на випадок пожежі із зображенням найближчих виходів та вогнегасників.

Графічне зображення можна доповнювати текстами. Все це узгоджується з директором установи та з пожежною охороною. Схему евакуації потрібно розмістити на кожному поверсі будівлі, щоб її було легко відшукати очима. Час від часу мають проводитися відповідні навчання з метою відпрацювання правильних дій при пожежі й уникненню паніки.

Не слід ігнорувати облаштування куточків із наочним нагадуванням про наступні правила:

 • обережного поводження з електрикою;
 • дорожнього руху;
 • норми поведінки на воді або льоді;
 • виявлення вибухо- та вогненебезпечних предметів і подальші дії, тощо.

Усі схематично-інформативні зображення мають бути естетично оформлені та розміщуватися у помітних для учнів і робітників закладу місцях.

Відповідальні за охорону трудової діяльності в установах

Інструктаж із захисту трудової діяльності – важлива складова навчання. Колектив освітніх закладів періодично має його прослуховувати. Це стосується і процедури прийняття на роботу до навчальної установи, коли людина повинна ознайомитися із правилами безпеки.

Відносно характеру тематики та часу на їх прослуховування, виділяють наступні інструктажі:

Саме вступний інструктаж має проводити спеціаліст з ОП в навчальній установі. Всі інші – зобов’язані забезпечувати безпосередні керівники робіт. Саме вони мають вносити відповідні відмітки в Журнал запису проведених інструктажів.

В освітній установі працюють над розробкою локального положення про процес навчання та інструктажі з ОП. Документацію має погодити керівник організації. Раз на 3 роки кадри навчального закладу проходять перевірку знань з питань ОП. Допускати в робочий процес членів колективу, що не прослухали курс навчання та не склали випробування – забороняється.

Нормативне підґрунтя охорони праці в навчальних установах

Процес управління охороною праці в навчальному закладі передбачає виконання низки положень, що регулюються певними нормативними документами. Насамперед про ці питання йдеться у колективному договорі, який має інформацію про права на певні пільги.

Згідно Закону «Про освіту» № 1060-XII від 23.05.1991 р., на власника або керівника навчальної установи покладається робота по дотриманню безпеки при навчанні, робочому процесі та виховательській діяльності. Держава виступає гарантом по створенню належних трудових умов, відпочинку, медичних послуг для науково-педагогічних кадрів.

Нормативно-законодавчий супровід ОП зустрічається в Законі «Про охорону праці» № 2694-XII від 14.10.1992 р., яким передбачено забезпечення відповідних санітарних умов та виробничої безпеки для робітників, а також дотримання ними цих норм в робочих умовах закладу.

«Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах» № 563 від 01.08.2001 передбачає, що органи управління сферою освіти контролюють організаційні засади роботи з ОП в навчальних закладах. Вони працюють над її покращенням в системі освітніх установ, тощо.

Завантажити повну таблицю норм законодавства щодо охорони праці в навчальних закладах:

Управління охороною праці в навчальному закладі

Вимоги в навчальному закладі до служби охорони праці

Основним завданням системи управління ОП виступає забезпечення сприятливих умов для ефективної роботи навчальної установи. До базових завдань належать наступні:

 • складання планів робіт з безпеки та трудового захисту;
 • створення важелів контролю з управляння охороною праці в навчальному закладі;
 • оцінка стану функціонування управління ОП;
 • заклик робітників до дотримання необхідних вимог з ОП.

До планових перевірок навчальних установ комісією з питань ОП, належить наступний ряд заходів:

 • аудит ОП;
 • дослідження робочих умов;
 • оцінка технічного стану устаткування;
 • атестація на співвідношення робочих умов до умов, що вказані у нормативно-правових актах;
 • контроль за кадрами та їх роботою з обладнанням.


Ваша персональна добірка.

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією

  ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

  Розсилка

  © Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Свідоцтво про державну реєстрацію
  КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008

  
  • Ми в соцмережах
  Позбутьтеся цього надокучливо вікна раз і назавжди!

  Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

  Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ форми, зразки та бланки документів з охорони праці без обмежень.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Що? Вже йдете? І не дочитаєте?

  Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитань та відповідей.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І не відволікайтеся!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×


  Запрошуємо 4 серпня на безплатний вебінар
  «Пожежна безпека на підприємстві: загальні вимоги»  У програмі вебінару передбачений час для відповідей на ваші запитання.