Особливості охорони праці жінок: Правове регулювання

439
Гігієнічні норми та особливості охорони праці жінок. Декрет та відпустка по догляду за дитиною: усі тонкощі законодавства.

Гігієна та охорона праці жінок – неодмінна складова сукупності прав та гарантій осіб у сфері трудового права. Звичайно, чоловіки та жінки є рівноправними. Гендерну рівність затверджено на законодавчому рівні (стаття 24 Конституції України). Однак, законом не заборонено застосовувати пільги до деяких категорій осіб, в тому числі й стосовно жінок. Враховуючи певні особливості жіночого організму, пріоритетність інтересів материнства та прав дитини, законодавець, для осіб жіночої статі, передбачив спеціальні норми в правових актах, що регулюють трудові відносини.

Нормативне регулювання

Особливості охорони праці жінок закріплено: 

 • в статтях 174-176; 178 ; 181; 184 Кодексу законів по працю; 
 • в статті 10 ЗУ «Про охорону праці»; 
 • також у ЗУ «Про відпустки» (статті 17; 19).

Робота жінок з вантажами

Зокрема, не можна застосовувати жіночу працю на важких, небезпечних, шкідливих роботах. Що стосується залучення жінок до підземних робіт, то їм дозволено доручати виконання тільки певних видів робіт, нефізичних або з санітарно-побутового забезпечення.

Охорона праці жінок

Не можна, щоб жінки підіймали чи переміщували речі з більшою, ніж встановлено законом, масою. Граничні норми маси, які дозволені для переміщення (підіймання) жінками речей, встановлюються центральним органом виконавчої влади з охорони праці (відповідно до граничних норм визначених у прийнятому 10.12.1993 наказі МОЗ № 241). А саме, щодо підйому та переміщення вантажів закріплено наступні гарантії охорони праці жінок:

 • не можна піднімати чи переміщувати речі понад сім кілограмів впродовж зміни;
 • якщо жінка піднімає або переміщує речі, чергуючи це з виконанням інших робіт, маса вантажу може збільшуватися до десяти кілограм;
 • у сумі вага речей, які переміщуються жінкою впродовж кожної години робочої зміни, не має бути більшою ніж 350 кг, якщо вантаж підіймають з робочої поверхні
 • у сумі вага речей, які переміщуються жінкою впродовж кожної години робочої зміни, не має бути більшою ніж 175 кг, якщо вантаж підіймають із підлоги.
 • не можна, щоб особи жіночої статі працювали у нічний час. Проте, дозволяється залучати їх до виконання робіт вночі, якщо вони працюють в таких галузях народного господарства, де це необхідно. Але це можна робити лише певний період, а не постійно.

Нормативне регулювання

Детальніше правове регулювання охорони праці жінок прописано в прийнятій 27.08.1996 року КМУ постанові № 381

Робота вагітних та жінок в декретній відпустці

Додаткові гарантії та пільги надаються вагітним жінкам та тим, що перебувають у відпустці у зв`язку з пологами або у відпустці по догляду за дитиною до 3 років. Їм, в жодному разі, не дозволено доручати виконання робіт:

 • вночі,
 • у святкові чи вихідні дні;
 • не повинні виконувати надурочні роботи;
 • не можна їздити у відрядження.

Увага!

Для залучення до виконання надурочних робіт або поїздки у відрядження матерів (опікунок) дітей віком до 14 років або дітей-інвалідів, необхідно обов’язково отримати згоду від таких жінок.

Для уникнення шкідливих факторів на здоров’я вагітної жінки, її переводять на легшу роботу. Також можливе зниження норм виробітку чи обслуговування для таких жінок. Звичайно, стан вагітності повинен бути документально підтверджений медичним висновком. Крім цього, на підставі такого документа жінкам надають відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами. Така відпустка триває 126 календарних днів та оплачується.

Окрім того, охорона праці жінок забезпечує право жінки на відпустку по догляду за дитиною до трьох років, яка також оплачується.

Якщо дитина хворіє або є інші фактори, що унеможливлюють вихід жінки на роботу, їй можуть додатково надати відпустку по догляду за дитиною до 6 років. Щоправда, така відпустка оплачуватися уже не буде.

Слід зазначити, що період кожної зі згаданих вище відпусток, зараховується до загального стажу, в тому числі безперервного та за спеціальністю.

Варто пам’ятати, що роботодавець не зможе за своїм бажанням звільнити вагітну жінку. Він матиме таку можливість тільки у разі повної ліквідації установи, організації або підприємства, на якому працює вагітна жінка. При цьому, навіть в такому випадку, роботодавець зобов’язаний знайти для такої жінки роботу для подальшого її працевлаштування.

Завантажити таблицю умов та підстав надання відпусток жінкам, які мають дітей:

Особливості охорони праці жінок: Правове регулювання

Інші пільги для жінок

Після виходу на роботу жінка не втрачає свого особливого статусу. І за нею зберігається значна кількість пільг. Зокрема, матері (опікунки) двох і більше дітей, що не досягли 15 років, а також жінки, у яких є діти-інваліди, раз на рік можуть скористатися правом на додаткову оплачувану відпустку строком на 5 календарних днів, не враховуючи вихідні.

Вважатиметься дискримінацією відмова у прийнятті на роботу жінки у зв’язку з її вагітністю або через те, що в неї є діти до трьох років. Також вагітність чи наявність дітей до трьох років не може стати причиною зменшення заробітної плати.Ваша персональна добірка.

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією

  ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

  Розсилка

  © Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Свідоцтво про державну реєстрацію
  КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008

  
  • Ми в соцмережах
  Позбутьтеся цього надокучливо вікна раз і назавжди!

  Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

  Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ форми, зразки та бланки документів з охорони праці без обмежень.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Що? Вже йдете? І не дочитаєте?

  Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитань та відповідей.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І не відволікайтеся!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×


  Запрошуємо 4 серпня на безплатний вебінар
  «Пожежна безпека на підприємстві: загальні вимоги»  У програмі вебінару передбачений час для відповідей на ваші запитання.