Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

Цільовий інструктаж з охорони праці

27 травня 2019
23331
Середній бал: 0 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Зі статті ви дізнаєтеся: коли проводиться цільовий інструктаж з охорони праці, хто має його проводити, яку документацію потрібно оформити, що буде, якщо працівник не пройшов інструктаж.

Загальна інформація про цільовий інструктаж з охорони праці

Цільовий інструктаж з охорони праці — ефективний механізм з профілактики та недопущення травматизму в умовах виробничої діяльності. Його проводять, щоб ознайомити працівника з локальними нормативними актами й інформаційними матеріалами. В яких випадках — розповідаємо далі.

Перевірте свої знання з охорони праці

Коли потрібен цільовий інструктаж

У законодавстві вказано, в яких випадках проводиться цільовий інструктаж з охорони праці. Загалом йдеться про ситуації, коли потрібно ознайомити працівників з усіма видами небезпек і ризиків, які можуть виникнути при виконанні робіт (такі роботи не пов’язані з основною діяльністю працівника і ніколи до цього ним не виконувались). Отже, цільовий інструктаж проводять, щоб ознайомити працівника з локальними нормативними актами й інформаційними матеріалами у разі:

  • ліквідації аварії, пожежі або наслідків стихійного лиха;
  • проведення робіт з підвищеною небезпекою, на які оформлюють наряд-допуск, наказ або розпорядження;

Цільовий інструктаж з охорони праці доволі часто застосовують, наприклад, в електроенергетиці. Він проводиться залежно від обставин. Такий інструктаж може відбуватись як індивідуально з окремим працівником, так і з групою працівників. 

Обсяг і зміст цільового інструктажу залежить від виду робіт, що виконуватимуть працівники. Хто може їх визначати >>

Хто проходить цільовий інструктаж

Цільовий інструктаж проходять працівники незалежно від професії і посади, якщо вони працюватимуть за нарядом-допуском, наказом або розпорядженням. Це, зокрема:

  • працівники підприємства, яких прийняли на постійну або тимчасову, сезонну роботу; як на основну роботу, так і як сумісників;
  • котрі заміщають тимчасово відсутніх працівників;
  • працівники інших організацій, які беруть участь у виробничому процесі або виконують інші роботи для підприємства;
  • студенти й учні, що проходять виробниче навчання або виробничу практику.

Цільовий інструктаж для водіїв

Цільовий інструктаж з охорони праці
Микола Лисюкперший заступник генерального директора Національного науково-дослідного інституту промислової безпеки та охорони праці
Цільовий (передрейсовий) інструктаж також проходять водії колісних транспортних засобів (КТЗ).

Хто проводить цільовий інструктаж з охорони праці

Цільовий інструктаж проводить безпосередній керівник робіт. Це може бути начальник структурного підрозділу, майстер, виконроб або фізична особа, яка використовує найману працю.

Щоб роз’яснити окремі питання програми інструктажу, можна залучати: особу, відповідальну за електрогосподарство; особу, відповідальну за протипожежний стан підприємства; інженера з охорони праці; медичного працівника та ін.

Порядок проведення цільового інструктажу з охорони праці

Перед проведенням інструктажу керівник підприємства видає відповідний наказ. Також це може бути розпорядження (вказівка) керівника структурного підрозділу.

Інструктаж проводять за програмами або окремими інструкціями з охорони праці, промислової безпеки, пожежної безпеки, електробезпеки, охорони навколишнього середовища.

Зазвичай цільовий інструктаж з охорони праці на підприємстві проводять у формі лекції-бесіди. Особа, яка проводить інструктаж, під час занять зачитує локальні нормативні акти й інформаційні матеріали за програмою та відповідає на запитання. Це може відбуватися або безпосередньо перед виконанням робіт або напередодні.

Цільовий інструктаж з охорони праці Зверніть увагу!

Працівник може і сам підготуватися до заняття, наприклад, переглянути схеми, плакати, відеоматеріали чи вивчити локальні нормативні акти.

Завершення інструктажу

Працівника, який відповів на запитання, показав навички безпечних методів праці та не має запитань за програмою, вважають таким, який пройшов цільовий інструктаж і допускають до самостійної роботи.

Відповідно, якщо працівник не пройшов цільовий інструктаж, його до самостійної роботи не допускають. При цьому повторну перевірку знань проводити не дозволено.

Проходження працівником інструктажу потрібно зафіксувати в журналі реєстрації інструктажів. Запис про проведення інструктажу роблять у журналі тих структурних підрозділів підприємства, працівники яких братимуть участь у роботах.

Однак є випадки, коли не обов’язково робити запис у журналі реєстрації інструктажів. Коли саме?

Запис про передрейсовий (цільовий) інструктаж водіїв КТЗ роблять у журналі реєстрації інструктажів із безпеки руху та фіксують у дорожньому листі штампом «Інструктаж проведено», зазначають час і дату. Дорожній лист підписують особи, які провели інструктаж.

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
Дочитайте статтю після легкої реєстрації


і скачуйте інструкції з охорони праці


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і дочитати