Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

Інструкція з охорони праці на підприємстві

8 серпня 2019
60278
Середній бал: 0 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Зразок заповнення інструкції з охорони праці на підприємстві. Зміст, структура та строки її перегляду

положення про розробку інструкцій

Інструкція з охорони праці зразок оформлення

Інструктаж з охорони праці на підприємстві є одним з головних засобів попередження нещасних випадків на виробництві, а інструкція – нормативним документом підприємства, що містить обов’язкові вимоги з охорони праці.

зразок інструкції з охорони праці

Перед початком виконання робіт кожен працівник проходить детальний інструктаж з охорони праці. 

Програма вступного інструктажу з питань охорони праці

Загальна інформація про інструкції на підприємстві та нормативна база

При розробці інструкції за основу, як правило, береться типова інструкція з охорони праці для певної посади або роботи. Однак потрібно пам’ятати, що зазвичай такі інструкції містять багато зайвої інформації і мало конкретики, розробляються без урахування особливостей устатковання або певного робочого місця. Тому типова інструкція з охорони праці має бути адаптована до конкретного підприємства.

Інструкції, що діють на підприємстві, готують на основі штатного розпису та технологічних процесів, які можуть вплинути на безпеку та здоров’я робітників. Під час внесення змін у штатний розпис переглядають і загальний список чинних інструкцій. Далі роботодавець має його затвердити та розповсюдити по структурних підрозділах організації.

Нормативна база

Інструкції на підприємствах складають відповідно до Порядку опрацювання і затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві, та Положення про розробку інструкцій із охорони праці.

Як затверджується інструкція з охорони праці на підприємстві

Керівники структурних підрозділів разом зі службою охорони праці організації розробляють та переглядають (за необхідності) інструкції з охорони праці. Якщо на підприємстві проводять складні технологічні операції, то для розроблення інструкції створюють комісію або робочу групу. Своєю чергою, служба охорони праці організації контролює, аби інструкції розробляли та переглядали своєчасно. 

Інструкція по охороні праці – це не тільки документ на підприємстві, а й результат серйозної підготовчої роботи. Вона передбачає глибокий аналіз усіх технологічних процесів та небезпечних факторів на виробництві. Інструкції з охорони праці на підприємстві мають містити лише ті вимоги з охорони праці, дотримання яких обов’язкове для працівників.

Перш ніж братися до розроблення інструкцій, потрібно зорієнтуватися в тому, які бувають види інструкцій з охорони праці та які існують вимоги до кожної з них.

Зміст та структура інструкцій з охорони праці

Обов’язкові розділи інструкції:

  • Загальні положення — тут містяться загальні відомості про документ та об’єкт.
  • Правила безпеки перед початком робіт — цей розділ присвячується порядкам (прийняття змін, організації робочого місця та засобів індивідуального захисту, перевірки справності устаткування), контролю наявності сировини, а також процедурі повідомлення керівництва про виявлені недоліки на робочому місці.
  • Правила безпеки під час виконання роботи — опис усього, що стосується правил безпечного виконання робіт, поводження з матеріалами та інструментами на робочому місці тощо.
  • Правила безпеки після закінчення робіт — тут містяться усі рекомендації щодо безпечного вимкнення обладнання, техобслуговування, прибирання відходів виробництва, особистої гігієни тощо.
  • Правила безпеки при аваріях — передусім у цьому розділі описуються всі можливі аварійні ситуації та їх ознаки, дії щодо їх запобігання, правила поведінки на робочому місці, а також перелік протиаварійних засобів та порядок надання домедичної допомоги потерпілим.

Інструкції з охорони праці можна доповнювати й іншими розділами, якщо це необхідно. Також додаються допоміжні матеріали, як-от ілюстрації, переліки нормативних актів тощо.

Строки перегляду інструкцій

Проєкт кожної інструкції підлягає обов’язковому узгодженню зі службою охорони праці та юридичною службою. Інструкція починає діяти з моменту її затвердження, якщо інше не передбачено наказом роботодавця.

Інструкції потрібно переглядати не рідше ніж раз на 5 років. Для професій або робіт з підвищеної небезпекою – не рідше ніж раз на 3 роки.

Підстави для дострокового перегляду інструкцій з охорони праці:

  • зміна законодавства про працю та охорону праці;
  • набуття чинності нових або переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці;
  • аварійна ситуація або нещасний випадок.

Служба охорони праці фіксує всі інструкції в реєстраційному спецжурналі. Інструкції друкуються у форматі брошур або аркушів та передаються всім працівникам організації. Керівники підрозділів отримують та зберігають інструкції під підпис в журналі видачі.

Іноді дуже зручно мати інструкції з охорони праці за професіями під рукою. Саме тому ми вирішили допомогти вам та зібрати всі інструкції з охорони праці за професіями, розміщені на нашому порталі, в одній статті. Ознайомтеся з ними та скачайте їх за необхідності. 

logo
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!

А також шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!

А також шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте:

• всі інструкції та інструктажі з охорони праці

• шпаргалки і онлайн-тести

• вебінари та презентації від найкращих експертів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ через СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і дочитати

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати