Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

До уваги роботодавців! Особливості охорони праці неповнолітніх

 • 17 січня 2017
 • 2854

Усі нюанси, які потрібно знати роботодавцю щодо працевлаштування неповнолітніх. Зі статті ви довідаєтеся про законодавчі та нормативні вимоги до охорони праці неповнолітніх, як відбувається праця неповнолітніх в Україні, які обмеження та заборони потрібно враховувати при прийомі неповнолітнього на роботу.

Праця неповнолітніх в Україні

Праця неповнолітніх в Україні врегульована положеннями трудового законодавства. У Сімейному кодексі України вказано, що неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. 

Сучасні підлвтки як ніхто потребують контролю питання охорони праці, адже з одного боку, вони все ще діти, а з іншого – роблять перші кроки, щоб освоїтися у дорослому житті.

Неповнолітні починають свій трудовий шлях у надзвичайно важких та незахищених умовах. Серед проблем, з якими доводиться зіштовхнутися підліткам, можна назвати такі:

 • недостатня забезпеченість робочими місцями, а зі їх наявності – низька оплата праці;
 • брак у неповнолітніх досвіду роботи та практичних навичок;
 • погана обізнаність з небезпеками і, як наслідок, погані умови праці; 
 • відсутність власного житла та багато інших негараздів.

Враховуючи вразливість зазначеної категорії працівників, надзвичайно важливо подбати про вирішення цих та інших проблем, що сприятиме покращенню охорони праці неповнолітніх. 

До уваги роботодавців! Особливості охорони праці неповнолітніх Вас також може зацікавити стаття Охорона праці жінок та молоді

Охорона праці неповнолітніх на законодавчому рівні

Дуже часто наймачі приймають на роботу підлітків зі свідомим порушенням норм законодавчих важелів у сфері охорони праці, а також засад трудового законодавства. Вони не забезпечують робітників необхідними гарантіями та пільгами. Саме тому охорона праці неповнолітніх відіграє величезне значення у структурному каркасі трудового законодавства та у розвитку країни загалом.

Умови праці підлітків на виробництві, тобто молоді, що не має 18-ти років, повинні суттєво відрізнятися від трудових умов інших повнолітніх робітників. Це зумовлено не тільки відсутністю певної спеціальності чи професійного спрямування, але й специфічними фізіологічними особливостями підліткового організму, який починає формуватися. Наведені обставини стали визначними для формування відмінностей у засадах правового регулювання праці неповнолітніх в Україні.

До уваги роботодавців! Особливості охорони праці неповнолітніх Читайте також: Неповнолітні на підприємстві: дотримання правил організації виробничої практики та роботи

Варто зазначити, що за загальними нормативами на осіб молодших 18-ти років поширюється дія законодавчих положень про роботу повнолітніх, а при укладанні трудового договору їх ототожнюють з дорослим штатом працюючих. Водночас у сфері охорони трудової діяльності, відпусток, праці вночі та робочих годин для них існують пільги що регулюються законодавчими важелями України. Отже, як відбувається працевлаштування неповнолітніх в Україні, – розповімо далі.

Особливості охорони праці неповнолітніх у різних сферах трудової діяльності

Потрібно знати основні особливості охорони праці неповнолітніх, які починаються із підписання обіцяного трудового договору із підлітком та роботодавцем у межах трудових відносин без випробувального періоду. Перед прийомом на роботу неповнолітні мають пройти медичний огляд. Надалі, до виповнення 21 року, на підлітків чекають періодичні медогляди. Обсяг робочих годин за тиждень для робітників 16-18 років становить не більше 36. Для підлітків віком 15-16 років (учнів 14-15 років, які працюють під час канікул) – не більше 24 годин.

До уваги роботодавців! Особливості охорони праці неповнолітніх

На сьогодні існують близько 15-ти професійних видів робіт, до яких можна долучати осіб віком від 17 років. У свою чергу, існують 37 угруповань робіт із небезпечними та занадто складними трудовими умовами, до яких забороняється допускати робітників молодше 18-ти р.

Зверніть увагу!

Заходи до Всесвітнього дня охорони праці 2018 року спрямовані на те, щоб покращити охорону праці молодих працівників. Саме тому девіз 2018 року – «Захищене і здорове покоління». 

Прийом на роботу неповнолітніх: що потрібно знати роботодавцю

Чинним законодавством ретельно розроблені загальні положення охорони праці неповнолітніх та низка таких заборон:

 • Неповнолітнім забороняється працювати вночі, у вихідні дні, та виконувати неоплачувані роботи (ст.192 КЗпП).
 • Як уже згадувалося, не можна залучати осіб віком менше 18 р. до тяжких робіт із дуже небезпечними умовами, робіт під землею (ст.190 КЗпП).
 • Неповнолітнім забороняється працювати із переміщенням та підійманням вантажів, вага яких перевищує гранично дозволені норми.
 • У процесі виробничої практики неповнолітні особи повинні перебувати не більше 4-х годин в умовах виробництва (підприємства) за умов суворого дотримання правил та норм з охорони під час здійснення трудової діяльності.
 • Заміна відпустки (розміром в 31 день) фінансовою компенсацією – неприпустима. Відпустка надається за потребою робітника в необхідний для нього період.
 • Звільнення за примхою роботодавця можливе лише за згодою та розглядом усієї справи районною або міською службою у справах осіб неповнолітніх. У свою чергу, звільнення згідно з п. 1, 2, а також 6 ст. 40 КЗпП супроводжується обов’язковим працевлаштуванням.
 • Також забороняється прийом на роботу неповнолітніх у разі, якщо вона пов’язана зі зберіганням, виробництвом та дистрибуцією спиртовмісних напоїв.

Батьки, тимчасові піклувальники та усиновителі підлітка, державні органи та організації громадського типу, що здійснюють контроль за дотриманням норм законодавства про працю, вправі вимагати розірвання та скасування трудового договору із неповнолітнім або строкової домовленості, якщо їх продовження є небезпечним для здоров’я підлітка або загрожує його законним інтересам.

До уваги роботодавців! Особливості охорони праці неповнолітніхДо уваги роботодавців! Особливості охорони праці неповнолітніх

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати