До уваги роботодавців! Особливості охорони праці неповнолітніх

1871
Усі нюанси щодо працевлаштування неповнолітніх. Законодавчі та нормативні вимоги з охорони праці осіб до вісімнадцяти років.

Сучасна молодь, як ніхто потребує контролю питання охорони праці неповнолітніх, тому що  знаходиться у проміжному становищі між зрілістю та дитинством. Вона починає свій трудовий шлях у надзвичайно важких та незахищених умовах: недостатня забезпеченість робочими місцями, а при їх наявності – низька оплата праці, відсутність власного житла та багато інших негараздів. Молодь відчуває невдоволеність через свої помилки при підборі робочої професії або спеціальності.

Охорона праці неповнолітніх

Дуже часто наймачі беруть в роботу підлітків із свідомим порушенням норм законодавчих важелів з приводу охорони праці, а також засад трудового усталеного законодавства. Вони не забезпечують робітників необхідними гарантіями та пільгами. Саме тому охорона праці неповнолітніх відіграє величезне значення у структурному каркасі трудового законодавства та у розвитку країни загалом.

Умови праці підлітків на виробництві, тобто молоді, що не має 18-ти років, повинні суттєво відділятися від трудових особливостей інших повнолітніх робітників. Це зумовлено не тільки відсутністю певної спеціальності чи професійного спрямування, але й специфічними фізіологічними особливостями підліткового організму, який починає формуватися. Приведені обставини стали визначними для формування відмінностей у засадах правового регулювання підліткової роботи.

До уваги роботодавців! Особливості охорони праці неповнолітніх Читайте також: Неповнолітні на підприємстві: дотримання правил організації виробничої практики та роботи

Слід зазначити, що за загальними нормативами на осіб молодших 18-ти р. поширюється дія законодавчих положень про роботу повнолітніх, а відносно трудового договору їх ототожнюють з дорослим штатом працюючих. Разом із тим, в сфері охорони трудової діяльності, відпусток та робочих годин, для них існують пільги що регулюються законодавчими важелями України.

Особливості охорони праці неповнолітніх у різних сферах трудової діяльності

Слід знати основні особливості охорони праці неповнолітніх, які починаються із підписання обіцяного трудового договору із підлітком та роботодавцем в межах трудових відносин без випробувального періоду. Перед прийняттям на бажану роботу неповнолітні найманці мають пройти медичний огляд. Надалі, до виповнення 21 року, на підлітків чекають медогляди періодичного характеру. Зменшений обсяг робочих годин за тиждень, для робітників 16-18 р., становить не більше 36. Для підлітків віком 15-16 р. (учнів 14-15 р., що працюють в канікули) – не більше 24 годин.

До уваги роботодавців! Особливості охорони праці неповнолітніх

На сьогодні існують близько 15-ти професійних видів робіт, до яких можна долучати осіб віком від 17 р. В свою чергу, існують 37 угруповань робіт із небезпечними та занадто складними трудовими умовами, до яких забороняється допускати робітників молодше 18-ти р.

Зверніть увагу!

Заходи до Всесвітнього дня охорони праці 2018 року спрямовані на те, щоб покращити охорону праці молодих працівників. Саме тому девіз 2018 року – «Захищене і здорове покоління». 

Загальні положення охорони праці неповнолітніх

Крім цього, сучасним законодавством ретельно розроблені загальні положення охорони праці неповнолітніх та низка наступних заборон:

  • Неповнолітнім забороняється працювати вночі, у вихідні дні, та виконувати неоплачувані роботи (ст.192 КЗпП).
  • Як уже згадувалося, неможна залучати осіб віком менше 18 р. до тяжких робіт із дуже небезпечними умовами, робіт під землею (ст.190 КЗпП).
  • Неповнолітнім забороняється працювати із переміщенням та підійманням вантажів, вага яких виходить за гранично-дозволені критерії що встановлені.
  • В процесі виробничої практики неповнолітні особи повинні знаходитися не більше 4-х годин в умовах виробництва (підприємства) при суворій відповідності діючим правилам та нормам з охорони трудової діяльності.
  • Заміна відпустки (розміром в 31 день) фінансовою компенсацією – не припустима. Вона надається за потребою робітника в необхідний для нього період.
  • Звільнення за примхою роботодавця можливе лише за згодою та розглядом усієї справи районною або міською службою у справах осіб неповнолітніх. В свою чергу, звільнення відносно пунктів 1, 2, а також 6 ст. 40 КЗпП – супроводжується працевлаштуванням обов’язкового характеру.
  • Також, забороняється долучати до роботи що пов’язана зі зберіганням, виробництвом та дистрибуцією спиртовмісних напоїв.

Зокрема, батьки, тимчасові піклувальники та усиновителі підлітка, державні органи та організації громадського типу, що володіють правом на контроль за відповідністю норм законодавства про працю, вправі вимагати розірвання та скасування активності трудового договору із особою неповнолітнього типу. Також, це стосується і строкової домовленості, якщо її продовження є небезпечним для здоров’я підлітка або загрожує його законній зацікавленості.

До уваги роботодавців! Особливості охорони праці неповнолітніхДо уваги роботодавців! Особливості охорони праці неповнолітніхПідписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


  • Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Хто тут? Давайте знайомитися!

Зареєструвавшись на сайті, Ви зможете:

• читати статті та запитання-відповіді

• першими дізнаватися новини з охорони праці

• скачувати шпаргалки, інструкції, інструктажі

• переглядати професійні вебінари

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль