Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Акт розслідування нещасного випадку за формою Н-5

 • 16 січня 2017
 • 26759

Як би якісно не була організована система охорони праці на підприємстві, на жаль, нещасні випадки все ж трапляються. Важливо визначити, з чим вони пов‛язані. Для цього проводять ретельне розслідування. А завершальним документом цієї процедури є Акт Н-5, про який йдеться у статті.

Загальна інформація та нормативне регулювання

Всі випадки травматизму на виробництві підлягають ретельному розслідуванню згідно з Постановою КМУ № 270 від 22.03.2001. Сам факт цього завжди визначає лікувальна установа, яка і видає відповідний документ. Тут немає значення чи знаходився потерпілий у стані алкогольного чи наркотичного сп‛яніння, психічного розладу тощо – усі випадки підлягають розслідуванню. Протягом доби лікувальний заклад надсилає письмове повідомлення про цей випадок та реєструє у відповідному журналі.

Форма Н-5 акт про нещасний випадок є кінцевим результатом роботи комісії по розслідуванню нещасного випадку, який і визначає тип травматизму. Але не завжди все так однозначно. Ми не будемо в даній статті формально цитувати формулювання і пункти Положення, а спробуємо розібратися в ситуації на основі практичних прикладів. Особливо це стосується випадків, коли чітко не виражена межа між травмою, пов'язаною з виробництвом, або невиробничим травматизмом, і значенням змісту, який несе в собі Акт Н-5 про нещасний випадок.

Скачати бланк Акт за формою Н-5

Акт Н-5 правила оформлення нещасного випадку не пов’язаного з виробництвом

Випадків таких багато і, на жаль, не завжди у комісій з розслідування вистачає досвіду, а часом і бажання, прийняти правильне рішення. Звичайно, якщо мова не йде про очевидні речі. Наприклад, в робочий час працівник цеху травмував руку під час штатної технологічної операції, або ж у вихідний день в своєму будинку впав зі стільця та отримав травму. У першому випадку – травма, пов'язана з виробництвом, у другому – чиста травма з ним не пов'язана.

Приклад

Давайте розглянемо реальний приклад того, що відбулося в одному з Київських проектних інститутів в 2007 році. Отже, поїзд "Москва – Київ", станція "Калуга-2". Провідник виявляє померлого пасажира. Після всіх процесуальних дій, медичний заклад дає висновок, що людина померла від інфаркту природною смертю. Далі створюється комісія з розслідування, так як людина поверталася з відрядження. Складається акт за формою Н-5 і висновок комісії з формулюванням: «не пов'язане з виробництвом».

Здавалося б, що все логічно, якби не один з членів комісії, який виклав свою незгоду з рішенням на папері. Як виявилося, співробітник НДІ був відправлений до Москви здати проект і отримати акти виконаних робіт. Підприємство-замовник було з цим незгодне, тому співробітник протягом п'яти днів перебував під впливом жорстоких психологічних чинників, як з боку замовника, так і з боку власного керівництва. Далі – інфаркт, який став причиною смерті в потязі.

Суд став на сторону представника потерпілого та одного з членів комісії. Було проведено повторне розслідування і акт Н-5 вже мав інше формулювання.

Цей приклад з життя ще раз доводить важливість ретельного та неформального підходу до, на перший погляд, очевидних фактів.

Розслідування нещасних випадків

Перед тим як заповнюють акт Н-5 про нещасний випадок, проводять визначення характеру травматизму в наступній послідовності дій:

 • збереження обстановки місця події;
 • огляд місця події;
 • опитування свідків;
 • проведення додаткових досліджень та експертиз;
 • вивчення документів;
 • аналіз матеріалів розслідування;
 • оформлення результатів розслідування (акт Н-5). 

Після завершення розслідування та перевірки, комісія забов‛язана скласти у п‛яти примірниках:

Порядок їх складання визначений у НПАОП 0.00-6.02-04.

Форма Н-5 про нещасний випадок. Особливості заповнення

Акт Н-5, приклад заповнення розглянемо далі. Потрібно розуміти усю важливість цього документу. Він стає визначальним при прийнятті остаточного рішення та є важливим юридичним документом.

Спочатку у Акті записуються усі основні дані про підприємство та його керівника, поіменний склад комісії та її Голову:

 • у першому розділі Акту наводяться усі особисті дані про потерпілого, проходження їм всіх необхідних інструктажів, навчання з питань охорони праці, медичних оглядів тощо;
 • другий розділ містить в собі інформацію про підприємство, опис місця, де відбувся нещасний випадок, загальний стан охорони праці, режим робото тощо;
 • у третьому розділі стисло описують всі обставини даного нещасного випадку та вказують свідків, що були на місці пригоди;
 • четвертий розділ містить причини нещасного випадку, якщо такі є;
 • у п`ятому розділі визначають заходи щодо усунення факторів, які стали причиною нещасного випадку;
 • шостий розділ містить в собі висновки комісії;
 • сьомий розділ Акту Н-5 – це перелік документів в додатках.

Якщо хтось з членів комісії не погоджується із зафіксованими висновками, то він має право на окремому аркуші викласти свої аргументи та додати їх до Акту.

Бланки інших документів, що потрібні при розслідуванні, знаходяться нижче.

Акт Н-5 зразок заповнення

Акт Н-5 зразок

Як видно, Акт за формою Н-5 не складний, але потребує ретельності та послідовності. Головне –дотримуватись Положення про розслідування нещасних випадків.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати