Первинний інструктаж з охорони праці на підприємстві

12922
Все, що потрібно знати про первинний інструктаж на підприємстві

Якими нормативними актами закріплено первинний інструктаж на підприємстві та його програму

Статтею 18 Закону України «Про охорону праці» (далі – Закон про ОП) на робітника покладено обов’язок пройти інструктажі з ОП, зокрема й первинний інструктаж, перед тим, як він почне виконувати свої посадові (робочі) обов’язки. Своєю чергою, проходження такого інструктажу всіма без винятку особами повинен забезпечити роботодавець.

Варто зазначити, що первинний інструктаж має проводитися безпосередньо на робочому місці.

Загалом вимоги до проведення інструктажів, їх порядок, а також програма первинного інструктажу наведені у Типовому положенні, затвердженому наказом Держкомітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 № 15. Згідно з Типовим положенням (пункт 6.4) первинний інструктаж може проводитися, як окремо з кожним працівником (індивідуальний інструктаж), або ж одночасно з декількома працівниками, що належать до одного фаху (груповий). Він повинен проводитися за чинними на підприємстві документами з ОП відповідно до виконуваних працівниками робіт або займаних посад. За основу береться програма проведення первинного інструктажу з охорони праці.

Перелік питань первинного інструктажу з охорони праці

Посадовій особі, яка відповідає за дотримання ОП на підприємстві, в установі або ж організації не потрібно розробляти окремо для кожної професії чи виду робіт індивідуального конспекту первинного інструктажу. Зазвичай він є однаковим для усіх працівників на різних підприємствах. Звичайно, залежно від виконуваних робіт мають додаватися окремі питання. Однак в жодному разі не можна допускати, щоб програма первинного інструктажу з охорони праці звужувалася за змістом. Вона містить перелік тем, з якими повинні ознайомлюватися працівники, робітники та посадові особи на кожному підприємстві незалежно від його форми власності чи підпорядкування.

Серед обов’язкових тем, зокрема й перелік чинних нормативно-правових актів у сфері охорони праці, що регулюють такі питання:

  • участь держави в налагодженні системи ОП, зокрема і основоположні засади держполітики в галузі ОП;
  • як стимулювати розвиток цієї галузі на державному рівні, а також дотримання її основоположних засад та вимог на кожному підприємстві;
  • процес навчання з ОП;
  • питання соціального страхування, зокрема у разі настання нещасних випадків;
  • робота окремих категорій осіб (дітей, жінок тощо);
  • відповідальність у разі порушення законодавчих вимог у сфері ОП та ін.

Також програма первинного інструктажу з охорони праці на підприємстві повинна містити і питання:

Окремими розділами викладено питання первинного інструктажу з охорони праці щодо різних видів безпеки: пожежної, при роботі з вибухонебезпечними речовинами та з електрикою. Ціла тема присвячена медичним питанням та дотриманню норм гігієни в процесі трудової діяльності. До цієї ж теми належать питання про уникнення захворювань, отриманих на роботі, а також професійних отруєнь.

Останні розділи присвяченні темам аварій та надзвичайних ситуацій, їх уникненню або ж, у разі їх настання – ліквідації та наданню домедичної допомоги потерпілим. Дев’ятий розділ є відсилочним. У ньому зазначено, що локальні акти повинні розроблятися з урахуванням особливостей конкретних видів робіт, виконуваних на підприємстві.

Загалом програма первинного інструктажу з питань охорони праці містить дев’ять окремих тем з десятками різноманітних важливих питань у галузі ОП, з якими повинні бути ознайомлені всі особи в процесі їх трудової діяльності. Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


  • Ми в соцмережах
... це як сніг на голову!

Не скачується? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• шпаргалки для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль