Робота на відкритому повітрі взимку

28 листопада 2020
3538
Середній бал: 5 із 5
головний державний інспектор Головного управління Державної служби України з питань праці у Київській області, експерт з питань охорони праці

Значні коливання температури в ту чи ту сторону в робочій зоні належать шкідливих і небезпечних факторів. Як захистити працівників, які виконують роботу на відкритому повітрі взимку, від таких температурних коливань? Про обов’язки роботодавців — читайте в статті.

Скачайте п’амятку: «Домедична допомога при відмороженні і переохолодженні»

Класи умов праці під час роботи на відкритих територіях у холодний період

Кліматичні чинники впливають на працездатність людини й на виробничі процеси. З огляду на це сильні температурні коливання в ту чи ту сторону в робочій зоні є шкідливими й небезпечними виробничими факторами. Про шкідливі умов праці йдеться, коли роботу виконують при температурі повітря нижче -10° С. За умови, якщо температура опускається нижче -30° С, такі умови праці вважають «небезпечними» (кліматична зона 2), за них дозволено виконання робіт лише невідкладного характеру.

Показники мікроклімату для відкритих територій у холодну пору року визначені в Державних і санітарних нормах та правилах «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом МОЗ від 08.04.2014 № 248 (далі — Гігієнічна класифікація). З огляду на показник шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища клас умов праці визначається:

 • при роботі у виробничих приміщеннях в холодний період, для працівників, одягнених у комплект звичайного одягу, — за додатком 7 до Гігієнічної класифікації;
 • при роботі на відкритих територіях, у неопалюваних та охолоджених приміщеннях у холодний період року — за додатком 8 до Гігієнічної класифікації.

класи умов праці

Роботу на відкритому повітрі в холодну пору року регулюють також інші нормативні акти України. Однак все залежить від галузі, в якій цю роботу виконують.

Як підготувати організм до зимового періоду

Зобов’язання роботодавців щодо охорони праці взимку

Відповідно до законодавства роботодавці мають певні обов’язки щодо охорони праці, життя та здоров’я робітників, які працюють у зимовий період на відкритій території. Це, зокрема, такі:

 • проводити обов’язкові медичні огляди працівників;
 • організовувати перерви для відпочинку та обігріву співробітників;
 • тимчасово призупиняти роботи за несприятливих погодних чинників.

Спеціальні перерви для обігріву робітників взимку

Працівникам, які виконують роботи в холодний сезон на відкритій території або в закритих неопалюваних приміщеннях у випадках, передбачених законодавством, мають надавати спеціальні перерви для обігрівання та відпочинку, які мають бути включені в робочий час. Підстава — стаття 168 Кодексу законів про працю України. Для того, щоб працівникам було де проводити такі перерви, варто облаштувати спеціальне приміщення.

Погодні умови, за яких необхідні спеціальні перерви, а також їх тривалість та кількість, перелік працівників, які мають на них право, визначають у колективних (трудових) договорах. Роботодавець встановлює кількість та тривалість перерв і погоджує це з представником профспілки суб’єкта господарювання. Під час організації робочого процесу на відкритих територіях взимку рекомендовано складати графіки робіт.

Припинення робіт на відкритому повітрі взимку

Мінімальні показники температури повітря та сили вітру, за яких мають бути тимчасово припинені роботи на відкритому повітрі та перевезення пасажирів у неопалюваному транспорті, визначають відповідні служби місцевих органів влади.

Рішення про призупинення робіт оформлюють у формі наказу. Ним оголошують і про початок простою підрозділів або окремих робітників чи категорій працівників, які залучені до робіт на відкритому повітрі.

Якщо час простою виник не з вини робітника, то його оплачують із розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). За час простою, якщо виникла певна ситуація, що несе небезпеку життю чи здоров’ю працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього середовища не з його вини, за робітником зберігається середній заробіток (стаття 113 КЗпП).

У наказі про тимчасове припинення робіт на відкритому повітрі потрібно зазначити таку інформацію:

 • дата та час (за необхідності) початку простою;
 • структурні підрозділи та категорії працівників, роботу яких припинено;
 • місцезнаходження працівників під час простою (на території або у приміщеннях підприємства, вдома);
 • порядок оповіщення працівників про закінчення простою.

  logo