Перша допомога при обмороженні

749
Низькі температури можуть згубно впливати на організм людини, а за тривалого перебування у таких умовах — завдати серйозної шкоди здоров’ю. Саме тому важливу роль відіграє домедична допомога при переохолодженні та обмороженні, наданню якої ми і присвятимо статтю.

Для того щоб визначитися з тим, які заходи домедичної допомоги при обмороженні надавати, необхідно насамперед з’ясувати, наскільки серйозного переохолодження зазнав постраждалий.

Зазначимо, що зазвичай переохолодження чи відмороження настає, якщо людина тривалий час перебувала на вітрі чи холоді або ж в умовах високої вологості. До відмороження призводить і носіння за низької температури повітря тісного чи мокрого взуття, тривале нерухоме положення (наприклад, через алкогольне сп’яніння чи поранення).

Ступені, ознаки та перша допомога при обмороженні

Ознаки

Найпершою ознакою переохолодження є наявність у людини ознобу, сонливості, м’язової слабкості, сповільненого дихання та серцебиття. Крім того, температура тіла знижується до 36 °С (а інколи й нижче). Постраждалий скаржиться на оніміння та поколювання у ділянці, яка зазнала впливу низької температури, зазвичай — у верхніх або нижніх кінцівках, вухах, щоках, носі тощо.

Ступені обмороження

Обмороження класифікують за ступенями, загалом їх виокремлюють чотири. За першого ступеня у шкіра постраждалого у ділянці впливу низької температури блідне, трохи набрякає. При цьому знижується чи повністю зникає чутливість.

Якщо людина отримала обмороження другого ступеня, на шкірі з’являються пухирі, з яких виділяється прозора або біла рідина. У постраждалого підвищується температура тіла.

Стан, за якого у людини спостерігається омертвіння ділянок шкіри, які були не захищені одягом, відносять до третього ступеня обмороження. Як і в попередньому випадку, із уражених ділянок сочиться рідина, але тепер її колір варіюється вже від темно-червоного до темно-бурого. Внаслідок запального процесу у постраждалого розвивається інтоксикація, проявами якої є похолодіння кінцівок, підвищена пітливість. Людина перебуває у стані апатії.

Найбільш небезпечним є четвертий ступінь обмороження, адже при ньому у постраждалої особи виникає шок. Вражені ділянки шкіри вкривають пухирі чорного кольору.

Аби ви могли правильно визначити ступінь ураження шкіри для подальшого надання домедичної допомоги при обмороженні, наводимо порівняльну таблицю

Ступені обмороження за глибиною

Ступінь обмороження

Опис

І ступінь

шкіра потерпілого бліда, незначний набряк, зниження або відсутність чутливості

ІІ ступінь

пухирі в ураженій ділянці; шкіра навколо них — синьо-червоного кольору

ІІІ ступінь

наявні ділянки відмерлої шкіри, вкриті пухирями; спостерігається епізодичне відмирання тканин

IV ступінь

стан шоку; на шкірі наявні пухирі чорного кольору — змертвіння м’яких тканин, а також — кісток

Перша медична допомога при обмороженні

Незалежно від того, який ступінь обмороження отримала людина, першим кроком у наданні їй допомоги має бути транспортування у тепле приміщення. Не забудьте при цьому за першої ж нагоди викликати швидку медичну допомогу.

Поки чекаєте на прибуття швидкої, дійте так. Насамперед, переконайтеся, що вам та постраждалій особі нічого не загрожує. Далі перевірте, чи не знепритомніла особа та чи дихає вона. Якщо дихання не прослуховується, необхідно провести серцево-легеневу реанімацію. Коли постраждалого вже перемістили у тепле приміщення, варто обережно (не докладаючи зайвої сили) зняти з нього мокрий одяг та взуття.Стежте за тим, щоб не пошкодити уражені холодом ділянки!

Переконавшись, що постраждалий у свідомості, почніть його зігрівати, запропонувавши йому гарячі безалкогольні напої.

Увага!

Розтирати чи масажувати ушкоджені холодом ділянки не можна. На них рекомендовано накласти чисту бинтову пов’язку. При цьому, якщо обморожені верхні чи нижні кінцівки, пальці та кисті потрібно знерухомити. Досягають цього накладанням шин — спеціальних або з підручних матеріалів.

Далі постраждалого накривають ковдрою, за наявності — термопокривалом та чекають приїзду швидкої. На цьому заходи першої допомоги при обмороженні завершуються і лишається тільки чекати медиків, які кваліфіковано нададуть допомогу та за тяжких випадків госпіталізують постраждалого. До передання постраждалого медикам постійно стежте за його станом і не лишайте на самоті, адже йому може стати гірше.

Як правильно підготуватися до виходу на холод

Щоб уникнути обмороження та переохолодження, дотримуйтеся таких простих правил:

 • одягайтесь якомога тепліше в мінусову погоду;
 • беріть взуття на розмір більше;
 • не одягайте металеві прикраси;
 • не пийте алкогольні напої;
 • не куріть на вулиці;
 • гарно харчуйтеся;
 • не перебувайте на морозі занадто довго.

Перша допомога при обмороженні Читайте також:

Наостанок наведемо найбільш поширені помилки при наданні домедичної допомоги при обмороженні та переохолодженні:

 • розтирання уражених ділянок шкіри;
 • пропонування/ вливання силоміць постраждалому алкогольних напоїв;
 • розтирання потерпілого снігом;
 • намащування обморожених ділянок рослинною олією чи іншими жирами або спиртом при глибокому обмороженні тощо.

Пам’ятайте, що швидкість реабілітації людини, що отримала обмороження, залежить і від правильності надання домедичної допомоги.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь
Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2018. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


 • Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Хто тут? Давайте знайомитися!

Зареєструвавшись на сайті, Ви зможете:

• читати статті та запитання-відповіді

• першими дізнаватися новини з охорони праці

• скачувати шпаргалки, інструкції, інструктажі

• переглядати професійні вебінари

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль