Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Перша допомога при обмороженні

 • 21 грудня 2016
 • 1120

Перша допомога при обмороженні залежить від того, якого ступеня обмороження зазнав потерпілий. Дізнайтеся про те, як правильно надавати першу допомогу при обмороженні та переохолодженні та про найбільш розповсюджені помилки.

Як відбувається обмороження

Обмороження – ушкодження тканин організму під дією холоду. Нерідко супроводжується загальним переохолодженням організму і особливо часто вражає такі частини тіла як вушні раковини, ніс, недостатньо захищені кінцівки, в першу чергу пальці рук і ніг.

Внаслідок тривалого впливу низьких температур в організмі скорочується подача крові до судин, розташованих близько до поверхні тіла. При цьому біля життєво важливих внутрішніх органів тепло зберігається, однак тканини біля поверхні можуть сильно переохолоджуватися. Якщо обмороження досягло важких форм, у тканинах починають утворюватися кристали льоду. Після цього людина перестає відчувати обморожені ділянки. Як наслідок – можливе відмирання тканин, яке навіть призводить до смерті.

Як правило, обмороження відбувається, коли температура повітря опускається нижче –10 градусів С. Однак, якщо за вікном сильний вітер і висока вологість – навіть за плюсових температур ці фактори можуть сприяти обмороженню.

Ступені, ознаки та перша допомога при обмороженні

Для того щоб визначитися з тим, які заходи домедичної допомоги при обмороженні надавати, необхідно насамперед з’ясувати, наскільки серйозного переохолодження зазнав постраждалий.

Зазначимо, що зазвичай переохолодження чи відмороження настає, якщо людина тривалий час перебувала на вітрі чи холоді або ж в умовах високої вологості. До відмороження призводить і носіння за низької температури повітря тісного чи мокрого взуття, тривале нерухоме положення (наприклад, через алкогольне сп’яніння чи поранення).

Ознаки

Найпершою ознакою переохолодження є наявність у людини ознобу, сонливості, м’язової слабкості, сповільненого дихання та серцебиття. Крім того, температура тіла знижується до 36 °С (а інколи й нижче). Постраждалий скаржиться на оніміння та поколювання у ділянці, яка зазнала впливу низької температури, зазвичай — у верхніх або нижніх кінцівках, вухах, щоках, носі тощо.

Ступені обмороження

Обмороження класифікують за ступенями, загалом їх виокремлюють чотири. За першого ступеня у шкіра постраждалого у ділянці впливу низької температури блідне, трохи набрякає. При цьому знижується чи повністю зникає чутливість.

Якщо людина отримала обмороження другого ступеня, на шкірі з’являються пухирі, з яких виділяється прозора або біла рідина. У постраждалого підвищується температура тіла.

Стан, за якого у людини спостерігається омертвіння ділянок шкіри, які були не захищені одягом, відносять до третього ступеня обмороження. Як і в попередньому випадку, із уражених ділянок сочиться рідина, але тепер її колір варіюється вже від темно-червоного до темно-бурого. Внаслідок запального процесу у постраждалого розвивається інтоксикація, проявами якої є похолодіння кінцівок, підвищена пітливість. Людина перебуває у стані апатії.

Найбільш небезпечним є четвертий ступінь обмороження, адже при ньому у постраждалої особи виникає шок. Вражені ділянки шкіри вкривають пухирі чорного кольору.

Аби ви могли правильно визначити ступінь ураження шкіри для подальшого надання домедичної допомоги при обмороженні, наводимо порівняльну таблицю

Ступені обмороження за глибиною

Ступінь обмороження

Опис

І ступінь

шкіра потерпілого бліда, незначний набряк, зниження або відсутність чутливості

ІІ ступінь

пухирі в ураженій ділянці; шкіра навколо них — синьо-червоного кольору

ІІІ ступінь

наявні ділянки відмерлої шкіри, вкриті пухирями; спостерігається епізодичне відмирання тканин

IV ступінь

стан шоку; на шкірі наявні пухирі чорного кольору — змертвіння м’яких тканин, а також — кісток

Перша допомога при обмороженні

Перша допомога при обмороженні

Незалежно від того, який ступінь обмороження отримала людина, першим кроком у наданні їй допомоги має бути транспортування у тепле приміщення. Не забудьте при цьому за першої ж нагоди викликати швидку медичну допомогу.

Поки чекаєте на прибуття швидкої, дійте так. Насамперед, переконайтеся, що вам та постраждалій особі нічого не загрожує. Далі перевірте, чи не знепритомніла особа та чи дихає вона. Якщо дихання не прослуховується, необхідно провести серцево-легеневу реанімацію. Коли постраждалого вже перемістили у тепле приміщення, варто обережно (не докладаючи зайвої сили) зняти з нього мокрий одяг та взуття.Стежте за тим, щоб не пошкодити уражені холодом ділянки!

Переконавшись, що постраждалий у свідомості, почніть його зігрівати, запропонувавши йому гарячі безалкогольні напої.

Увага!

Розтирати чи масажувати ушкоджені холодом ділянки не можна. На них рекомендовано накласти чисту бинтову пов’язку. При цьому, якщо обморожені верхні чи нижні кінцівки, пальці та кисті потрібно знерухомити. Досягають цього накладанням шин — спеціальних або з підручних матеріалів.

Далі постраждалого накривають ковдрою, за наявності — термопокривалом та чекають приїзду швидкої. На цьому заходи першої допомоги при обмороженні завершуються і лишається тільки чекати медиків, які кваліфіковано нададуть допомогу та за тяжких випадків госпіталізують постраждалого. До передання постраждалого медикам постійно стежте за його станом і не лишайте на самоті, адже йому може стати гірше.

Як правильно підготуватися до виходу на холод

Щоб уникнути обмороження та переохолодження, дотримуйтеся таких простих правил:

 • одягайтесь якомога тепліше в мінусову погоду;
 • беріть взуття на розмір більше;
 • не одягайте металеві прикраси;
 • не пийте алкогольні напої;
 • не куріть на вулиці;
 • гарно харчуйтеся;
 • не перебувайте на морозі занадто довго.

Перша допомога при обмороженні Вас можуть також зацікавити статті:

Наостанок наведемо найбільш поширені помилки при наданні домедичної допомоги при обмороженні та переохолодженні:

 • розтирання уражених ділянок шкіри;
 • пропонування/ вливання силоміць постраждалому алкогольних напоїв;
 • розтирання потерпілого снігом;
 • намащування обморожених ділянок рослинною олією чи іншими жирами або спиртом при глибокому обмороженні тощо.

Пам’ятайте, що швидкість реабілітації людини, що отримала обмороження, залежить і від правильності надання домедичної допомоги.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати