Перша допомога при переохолодженні та обмороженні

575
Низькі температури можуть згубно впливати на організм людини, а за тривалого перебування у таких умовах — завдати серйозної шкоди здоров’ю. Саме тому важливу роль відіграє перша допомога при переохолодженні та обмороженні, наданню якої ми і присвятимо статтю.

Для того щоб визначитися з тим, які заходи першої допомоги при обмороженні надавати, необхідно насамперед з’ясувати, наскільки серйозного переохолодження зазнав постраждалий.

Зазначимо, що зазвичай переохолодження чи відмороження настає, якщо людина тривалий час перебувала на вітрі чи холоді або ж в умовах високої вологості. До відмороження призводить і носіння за низької температури повітря тісного чи мокрого взуття, тривале нерухоме положення (наприклад, через алкогольне сп’яніння чи поранення).

Ступені, ознаки та перша допомога при обмороженні

Ознаки

Найпершою ознакою переохолодження є наявність у людини ознобу, сонливості, м’язової слабкості, сповільненого дихання та серцебиття. Крім того, температура тіла знижується до 36 °С (а інколи й нижче). Постраждалий скаржиться на оніміння та поколювання у ділянці, яка зазнала впливу низької температури, зазвичай — у верхніх або нижніх кінцівках, вухах, щоках, носі тощо.

Ступені обмороження

Обмороження класифікують за ступенями, загалом їх виокремлюють чотири. За першого ступеня у шкіра постраждалого у ділянці впливу низької температури блідне, трохи набрякає. При цьому знижується чи повністю зникає чутливість.

Якщо людина отримала обмороження другого ступеня, на шкірі з’являються пухирі, з яких виділяється прозора або біла рідина. У постраждалого підвищується температура тіла.

Стан, за якого у людини спостерігається омертвіння ділянок шкіри, які були не захищені одягом, відносять до третього ступеня обмороження. Як і в попередньому випадку, із уражених ділянок сочиться рідина, але тепер її колір варіюється вже від темно-червоного до темно-бурого. Внаслідок запального процесу у постраждалого розвивається інтоксикація, проявами якої є похолодіння кінцівок, підвищена пітливість. Людина перебуває у стані апатії.

Найбільш небезпечним є четвертий ступінь обмороження, адже при ньому у постраждалої особи виникає шок. Вражені ділянки шкіри вкривають пухирі чорного кольору.

Аби ви могли правильно визначити ступінь ураження шкіри для подальшого надання першої медичної допомоги при обмороженні, наводимо порівняльну таблицю

Ступені обмороження за глибиною

Ступінь

Опис

І ступінь

шкіра потерпілого бліда, незначний набряк, зниження або відсутність чутливості

ІІ ступінь

пухирі в ураженій ділянці; шкіра навколо них — синьо-червоного кольору

ІІІ ступінь

наявні ділянки відмерлої шкіри, вкриті пухирями; спостерігається епізодичне відмирання тканин

IV ступінь

стан шоку; на шкірі наявні пухирі чорного кольору — змертвіння м’яких тканин, а також — кісток

Перша медична допомога при обмороженні

Незалежно від того, який ступінь обмороження отримала людина, першим кроком у наданні їй допомоги має бути транспортування по змозі у тепле приміщення. Не забудьте при цьому за першої ж нагоди викликати швидку медичну допомогу.

Поки чекаєте на прибуття швидкої, дійте так. Насамперед, переконайтеся, що вам та постраждалій особі нічого не загрожує. Далі перевірте, чи не знепритомніла особа та чи дихає вона. Якщо дихання не прослуховується, необхідно провести серцево-легеневу реанімацію. Коли постраждалого вже перемістили у тепле приміщення, варто обережно (не докладаючи зайвої сили) зняти з нього мокрий одяг та взуття.Стежте за тим, щоб не пошкодити уражені холодом ділянки!

Переконавшись, що постраждалий у свідомості, почніть його зігрівати, запропонувавши йому гарячі безалкогольні напої.

Увага!

Розтирати чи масажувати ушкоджені холодом ділянки не можна. На них рекомендовано накласти чисту бинтову пов’язку. При цьому, якщо обморожені верхні чи нижні кінцівки, пальці та кисті потрібно знерухомити. Досягають цього накладанням шин — спеціальних або з підручних матеріалів.

Далі постраждалого накривають ковдрою, за наявності — термопокривалом та чекають приїзду швидкої. На цьому заходи першої допомоги при обмороженні завершуються і лишається тільки чекати медиків, які кваліфіковано нададуть вже першу медичну допомогу та за тяжких випадків госпіталізують постраждалого. До передання постраждалого медикам постійно стежте за його станом і не лишайте на самоті, адже йому може стати гірше.

Наостанок наведемо найбільш розповсюджені помилки при надання першої домедичної допомоги при обмороженні та переохолодженні:

 • розтирання уражених ділянок шкіри;
 • пропонування/ вливання силоміць постраждалому алкогольних напоїв;
 • розтирання потерпілого снігом;
 • намащування обморожених ділянок рослинною олією чи іншими жирами або спиртом при глибокому обмороженні тощо.

Пам’ятайте, що швидкість реабілітації людини, що отримала обмороження, залежить і від правильності надання першої домедичної допомоги.Ваша персональна добірка.

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією

  ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

  Розсилка

  © Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Свідоцтво про державну реєстрацію
  КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008

  
  • Ми в соцмережах
  Позбутьтеся цього надокучливо вікна раз і назавжди!

  Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

  Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ форми, зразки та бланки документів з охорони праці без обмежень.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Що? Вже йдете? І не дочитаєте?

  Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитань та відповідей.  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  І не відволікайтеся!
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  ×


  Запрошуємо 4 серпня на безплатний вебінар
  «Пожежна безпека на підприємстві: загальні вимоги»  У програмі вебінару передбачений час для відповідей на ваші запитання.