-

Перша допомога при обмороженні

15 грудня 2021
9408
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Обмороження — це ушкодження тканин у результаті дії низьких температур. Перша допомога при обмороженні та замерзанні залежить від того, наскільки сильно постраждав потерпілий. Про ступені обмороження, домедичну допомогу при обмороженні й переохолодженні та найпоширеніші помилки під час надання допомоги — далі у статті.

Як відбувається обмороження

Обмороженням називають ушкодження тканин організму, що виникає під дією холоду. Часто обмороження супроводжується загальним переохолодженням організму і здебільшого вражає вушні раковини, ніс, недостатньо захищені кінцівки, зокрема пальці рук і ніг.

Як організувати роботу на відкритих територіях у холодний період

Внаслідок тривалого впливу низьких температур в організмі скорочується подача крові до судин, розташованих близько до поверхні тіла. Водночас тепло зберігається біля життєво важливих внутрішніх органів, однак тканини біля поверхні можуть сильно переохолоджуватися.

Якщо відбулося обмороження в тяжкій формі, у тканинах починають утворюватися кристали льоду. Після цього людина перестає відчувати обморожені ділянки. Як наслідок — можливе відмирання тканин, що навіть призводить до смерті.

Хто у зоні ризику

Найчастіше переохолодження та обмороження загрожують працівникам, які за професійними обов’язками виконують роботи на відкритому повітрі у морозну погоду. Щоб захистити таких працівників від негативної дії холоду, необхідно скоротити час їхнього перебування на вулиці. Тож їм надають передбачені законодавством перерви у роботі для обігріву. Крім того, роботодавці повинні подбати про виділення спеціальних місць для обігріву працівників.

Надзвичайно уважними повинні бути й працівники, які займаються експлуатацією, обслуговуванням та ремонтом обладнання і механізмів, що розташовані поза приміщеннями або в приміщеннях, які не опалюються. Саме контакт відкритих частин тіла з металевими елементами цих об’єктів може призвести до прилипання шкіри та її обмороження. 

Ступені, ознаки та перша допомога при обмороженні

Ті чи ті заходи домедичної допомоги при обмороженні надають залежно від того, наскільки серйозного переохолодження зазнав постраждалий.

Здебільшого обмороження відбувається, коли температура повітря опускається нижче –10 градусів С. Однак сильний вітер і висока вологість можуть сприяти обмороженню навіть за плюсових температур. Відмороження спричиняє і носіння тісного чи мокрого взуття за низької температури повітря, тривале нерухоме положення (наприклад, через алкогольне сп’яніння чи поранення). Також обмороження може виникнути, якщо на морозі торкатися до металу голими частинами тіла.

Перша допомога при обмороженніЯк захистити працівників у виробничих приміщеннях зі зниженою температурою

Ознаки

Ознаками переохолодження є озноб, тремтіння, блідість, а потім і посиніння шкіри, біль у пальцях рук та ніг, сонливість, м’язова слабкість, сповільнене дихання та серцебиття. Крім того, температура тіла знижується до 36 °С (а інколи й нижче). Постраждалий скаржиться на оніміння та поколювання в ділянці, яка зазнала впливу низької температури, зазвичай — у верхніх або нижніх кінцівках, вухах, щоках, носі тощо.

Cтупені обмороження

Обмороження класифікують за ступенями. Виокремлюють чотири ступені обмороження. Про перший ступінь йдеться тоді, коли шкіра постраждалого в ділянці впливу низької температури блідне, трохи набрякає. При цьому знижується чи повністю зникає чутливість.

Якщо людина отримала обмороження другого ступеня, на шкірі з’являються пухирі, з яких виділяється прозора або біла рідина. У постраждалого підвищується температура тіла.

До третього ступеня обмороження зараховують стан, коли в людини спостерігається омертвіння ділянок шкіри, не захищених одягом. Як під час обмороження другого ступеня, із уражених ділянок сочиться рідина, але тепер її колір варіюється вже від темно-червоного до темно-бурого. Внаслідок запального процесу у постраждалого розвивається інтоксикація, проявами якої є похолодіння кінцівок, підвищена пітливість. Людина перебуває в стані апатії.

Найнебезпечнішим вважають четвертий ступінь обмороження, адже на цьому етапі в постраждалої особи виникає шок. Уражені ділянки шкіри вкривають пухирі чорного кольору.

Щоб допомогти вам правильно визначити ступінь ураження шкіри для подальшого надання домедичної допомоги при обмороженні, ми узагальнили інформацію у вигляді порівняльної таблиці.

Ступені обмороження за глибиною ураження

Ступінь обмороження

Опис

І ступінь

шкіра потерпілого бліда, незначний набряк, зниження або відсутність чутливості

ІІ ступінь

пухирі в ураженій ділянці; шкіра навколо них — синьо-червоного кольору

ІІІ ступінь

наявні ділянки відмерлої шкіри, вкриті пухирями; спостерігається епізодичне відмирання тканин

IV ступінь

стан шоку; на шкірі наявні пухирі чорного кольору — змертвіння м’яких тканин, а також — кісток

Перша допомога при обмороженні

Домедична допомога при обмороженні

Одразу визначити ступінь відмороження неможливо. Ознаки того чи того ступеня виникають через 12-24 год з моменту, як потерпілий зігрівся. Тож першим кроком має бути транспортування в тепле приміщення. Водночас за першої ж нагоди важливо викликати швидку медичну допомогу.

До прибуття швидкої потрібно діяти так. Насамперед важливо переконатися, що ні вам, ні постраждалій особі нічого не загрожує. Далі варто перевірити, чи не знепритомніла особа та чи дихає вона. Якщо дихання не прослуховується, необхідно провести серцево-легеневу реанімацію.

Коли постраждалий вже перебуває в теплому приміщенні, варто обережно (не докладаючи зайвої сили) зняти з нього мокрий одяг та взуття. Стежте за тим, щоб не пошкодити уражені холодом ділянки!

Коли переконалися, що постраждалий у свідомості, почніть його зігрівати: запропонуйте гарячі безалкогольні напої.

Уражені ділянки потрібно обмити теплою (але не гарячою!) водою, щоб налагодити роботу судин. Потім можна накласти теплоізолювальні пов’язки з бавовняних або ватно-марлевих матеріалів.

Далі постраждалого треба накрити ковдрою, за наявності — термопокривалом. Це всі можливі заходи першої допомоги при обмороженні. Лишається тільки чекати медиків, які відвезуть постраждалого до медичного закладу, де призначать подальше лікування від обмороження. До того часу постійно стежте за станом особи і не залишайте її на самоті.

Перша допомога при обмороженні кінцівок

На обморожені кінцівки рекомендовано накласти чисту бинтову пов’язку. Якщо обморожені верхні чи нижні кінцівки — пальці та кисті необхідно знерухомити. Для цього потрібно накласти шини — спеціальні або з підручних матеріалів. Розтирати чи масажувати ушкоджені холодом ділянки не можна!

Скачайте шпаргалку:

Перша допомога при обмороженні

Наведемо найпоширеніші помилки при наданні домедичної допомоги під час обмороження та переохолодження:

 • пропонування/вливання силоміць постраждалому алкогольних напоїв;
 • розтирання потерпілого снігом;
 • намащування обморожених ділянок рослинною олією чи іншими жирами або спиртом при глибокому обмороженні тощо.

Також не варто розтирати уражені ділянки шкіри. Коли розтираємо поверхню шкіри, то дійсно сприяємо припливу крові до капілярів і загальному прогріванню цієї ділянки тіла. Однак цей метод самодопомоги діє тоді, коли потрібно запобігти обмороженню, а не тоді, коли цей стан уже настав.

Пам’ятайте, правильно надана домедична допомога пришвидшує реабілітацію людини, що отримала обмороження.

Як правильно підготуватися до виходу на холод

Уникнути обмороження та переохолодження можна, якщо дотримуватися простих правил. Передусім важливо звернути особливу увагу на свій одяг. Він має бути багатошаровим, теплим, бажано з натуральних тканин і хутра. Штани, взуття не повинні щільно прилягати до ніг (має бути місце для повітря). Взуття повинне бути утеплене устілками із фетру. Не варто сильно затягувати шнурки чи застібки на взутті, інакше це може перешкоджати кровообігу.

Перебуваючи на вулиці, потрібно стежити за обличчям, особливо за носом, вухами та щоками. Захищайте їх шапкою, шарфом, піднятим коміром. Звертайте увагу на зміну їх кольору.

Скористайтесь також такими рекомендаціями:

 • Не виходьте на відкрите повітря спітнілим.
 • Не стійте на одному місці, намагайтеся рухатися.
 • Не куріть на морозі та не вживайте алкогольних напоїв.
 • У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте захисним кремом.
 • Не виходьте на мороз голодним.
 • Уникайте надмірних фізичних навантажень.

  Зима хоч і завдає клопотів морозами та завірюхами, але для всіх має бути радісною. Саме тому важливо дотримуватися відповідних правил безпеки.

  Нам зима не лиха, або Як підготувати організм до холоду

  logo