Активуйте подарунковий доступ >

Служба охорони праці

Безпечне улаштування огороджувальних та блокувальних засобів пресового-штампувального обладнання

  • 9 грудня 2016
  • 137

Слід розрізняти поняття «захисна огорожа» та «захисний пристрій». Огорожа — це частина машини, яка використовується спеціально для забезпечення захисту через фізичну перешкоду (перепони); захисний пристрій — це пристрій (крім огорожі), який зменшує ризик, самостійно або в комбінації з огорожею (п. 3.1 ДСТУ EN 953-2003).

Загальні вимоги щодо улаштування огороджувальних та блокувальних засобів пресового-штампувального обладнання та роботи з ними визначають, зокрема, такі державні стандарти:

  • ГОСТ 12.2.062-81 «ССБТ. Оборудование производственное. Ограждения защитные»;
  • ДСТУ EN 953-2003 «Безпечність машин. Огорожі. Загальні вимоги до розроблення і конструювання нерухомих та рухомих огорож»;
  • ДСТУ EN 1088-2003 «Безпечність машин. Блокувальні пристрої, з’єднані з огорожами. Принципи проектування та вибору».

При цьому під час проектування огорож машин і механізмів необхідно враховувати вимоги таких державних стандартів:

  • ДСТУ EN 294-2001 «Безпечність машин. Безпечні відстані для запобігання досягненню рук небезпечних зон»;
  • ДСТУ EN 811-2003 «Безпечність машин. Безпечні відстані для запобігання досягненню ніг небезпечних зон»;
  • ДСТУ EN 1005-2:2005 «Безпечність машин. Фізичні можливості людини. Частина 2. Ручне переміщення машин та їхніх складових частин»;
  • ДСТУ EN 1005-3:2005 «Безпечність машин. Фізичні можливості людини. Частина 3. Рекомендовані обмеження зусиль під час роботи з машинами».

Пресове обладнання, що має одноручну або педальну систему управління, оснащується захисною огорожею робочої зони (пп. 1.3.1 ГОСТ 12.2.017-93). Із зовнішнього боку захисної огорожі має бути попереджувальний знак небезпеки (рівносторонній трикутник жовтого кольору з вершиною доверху з чорним ободом і з чорним знаком оклику в середині). Під знаком улаштовується попереджувальна табличка з пояснювальним написом «При увімкненій машині не відкривати!». Захисна огорожа відкриваючого типу, що не має блокування з системою включення, має відкриватись за допомогою спеціального інструмента (пп. 1.3.11 ГОСТ 12.2.017-93).

Вимоги безпечної експлуатації пресового-штампувального обладнання регламентують, зокрема, ГОСТ 12.2.117-88 «Прессы гидравлические. Требования безопасности», ГОСТ 12.2.114-86 «Прессы винтовые. Требования безопасности», ГОСТ 12.2.017.4-2003 «Прессы листогибочные. Требования безопасности», ГОСТ 12.2.109-89 «Штампы для листовой штамповки. Общие требования безопасности», ДСТУ EN 693:2010 «Верстати. Преси гідравлічні. Вимоги щодо безпеки», ДСТУ EN 13736:2010 «Верстати. Преси пневматичні. Вимоги щодо безпеки».

Робота на пресах вручну без застосування допоміжних засобів, а також із застосуванням пінцетів, кліщів, крючків, штовхачів та інших допоміжних засобів, допускається тільки у разі наявності на пресах ефективних захисних пристроїв (дворучне включення, фотоелектронний захист тощо), висувних і відкидних матриць, що заблоковані з включенням преса, або інших спеціальних пристроїв преса, що запобігають травмуванню рук працівника.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся