Активуйте подарунковий доступ >

Служба охорони праці

Дотримання безпеки при звалюванні дерев

 • 1 грудня 2016
 • 593

Звалюванню дерев передує огляд дерева. Дерева оглядають для того, щоб оцінити його та обрати умови для безпечного валяння в напрямку, визначеному технологічною картою розробки лісосіки. Під час огляду визначають стан стовбура, діаметр дерева та його нахил, характер будови крони, напрямок і силу вітру.

Спилювання прямостоячих дерев здійснюють відповідно до вимог, визначених пунктами 15.3.22, 15.3.31, 15.3.32 НПАОП 02.0-1.04-05.

У прямостоячих дерев недопилок має бути у формі витягнутого прямокутника. У разі якщо нахил дерева або напрямок розвитку крони чи навалу снігу (льоду) на кроні не збігається з обраним напрямком звалювання дерева, недопилок має бути у формі клина, гострий кут якого спрямований у бік нахилу природного розвитку дерева або більшого навантаження крони снігом.

Прямостоячі з рівномірно розвинутою та/або вкритою снігом кроною дерева діаметром більше довжини шини, але менше подвійної її довжини звалюють у такій послідовності:

 • спочатку виконують підпилок з боку обраного напрямку звалювання дерева;
 • потім кінець шини врізають з одного чи іншого боку в стовбур і повертанням шини праворуч-ліворуч випилюють нішу та залишають недопилок відповідної ширини;
 • після цього повертанням мотопилки навколо стовбура виконують заключне пропилювання із залишенням недопилка;
 • перед завершенням спилювання дерева його утримують від можливого нахилу в бік вальника лісу за допомогою звалювальної вилки, лопатки, клинків або інших звалювальних засобів.

Звалювання прямостоячих дерев, діаметр яких більше подвійної довжини шини, виконують у такій послідовності:

 • роблять підпилок;
 • потім мотопилку нижнім боком шини, щоб уникнути зворотного її викиду, поступово вводять у центр підпилка і методом «тарана» виконують пропилювання середини дерева;
 • залишають недопилок ширшим за встановлені норми, щоб компенсувати пропил дерева при протаранюванні його середини.

Що ж стосується звалювання великих дерев із нахилом, однобічним розвитком крони чи однобічним вкриттям її снігом (льодом), то тут може виникати небезпека розколювання стовбура. Згідно з пунктом 15.3.33 НПАОП 02.0-1.04-05, щоб уникнути цього явища, звалювання дерев, товщина яких не перевищує довжину шини, виконують у такій послідовності:

 • виконують звичайний підпилок з боку обраного напрямку звалювання;
 • роблять наскрізний пропил через усе дерево введенням кінця шини мотопилки з одного чи обох боків стовбура і повертанням її праворуч-ліворуч так, щоб після цього залишився недопилок відповідної ширини і невелика частина недопиляного стовбура товщиною 1/8-1/10 діаметра в місці спилювання з протилежного боку щодо підпилка, яка б тимчасово запобігала падінню дерева;
 • мотопилку виймають із внутрішнього пропилка і нижньою частиною шини здійснюють наскрізне пропилювання недопиляної залишеної зовнішньої частини стовбура.

Під час звалювання дуже нахилених дерев, які не є небезпечними і суховершинними, а також тих, на яких немає завислої деревної ламані та інших предметів, підпилок дозволено заміняти на підруб із дотриманням відповідної глибини недопилка. Кореневі лапи на рівні пенька, що з’єднані з недопилком, обов’язково спилюють (глибину підпилка рахують без розміру кореневих лап).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся