Безпека праці при звалюванні дерев

8 листопада 2021
2145
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Під час звалювання дерев дуже важливо дотримуватися визначеної у законодавстві послідовності дій. Про те, як організувати роботи зі звалювання дерев і які нормативні документи визначають ці вимоги — далі у статті.

Вимоги до спилювання дерев визначені у Правилах охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 13.07.2005 № 119 (НПАОП 02.0-1.04-05; далі — Правила № 119).

Загальні вимоги до робіт зі звалювання дерев

У прямостоячих дерев недопилок має бути у формі витягнутого прямокутника. У разі якщо нахил дерева або напрямок розвитку крони чи навалу снігу (льоду) на кроні не збігається з обраним напрямком звалювання дерева, недопилок має бути у формі клина, гострий кут якого спрямований у бік нахилу природного розвитку дерева або більшого навантаження крони снігом.

Прямостоячі з рівномірно розвинутою та/або вкритою снігом кроною дерева діаметром більше довжини шини, але менше подвійної її довжини звалюють у такій послідовності:

  • спочатку виконують підпилок з боку обраного напрямку звалювання дерева;
  • потім кінець шини врізають з одного чи іншого боку в стовбур і повертанням шини праворуч-ліворуч випилюють нішу та залишають недопилок відповідної ширини;
  • після цього повертанням мотопилки навколо стовбура виконують заключне пропилювання із залишенням недопилка;
  • перед завершенням спилювання дерева його утримують від можливого нахилу в бік вальника лісу за допомогою звалювальної вилки, лопатки, клинків або інших звалювальних засобів.

Звалювання прямостоячих дерев, діаметр яких більше подвійної довжини шини, виконують у такій послідовності:

  • роблять підпилок;
  • потім мотопилку нижнім боком шини, щоб уникнути зворотного її викиду, поступово вводять у центр підпилка і методом «тарана» виконують пропилювання середини дерева;
  • залишають недопилок ширшим за встановлені норми, щоб компенсувати пропил дерева при протаранюванні його середини.

Що ж стосується звалювання великих дерев із нахилом, однобічним розвитком крони чи однобічним вкриттям її снігом (льодом), то тут може виникати небезпека розколювання стовбура. Згідно з пунктом 15.3.33 НПАОП 02.0-1.04-05, щоб уникнути цього явища, звалювання дерев, товщина яких не перевищує довжину шини, виконують у такій послідовності:

  • виконують звичайний підпилок з боку обраного напрямку звалювання;
  • роблять наскрізний пропил через усе дерево введенням кінця шини мотопилки з одного чи обох боків стовбура і повертанням її праворуч-ліворуч так, щоб після цього залишився недопилок відповідної ширини і невелика частина недопиляного стовбура товщиною 1/8-1/10 діаметра в місці спилювання з протилежного боку щодо підпилка, яка б тимчасово запобігала падінню дерева;
  • мотопилку виймають із внутрішнього пропилка і нижньою частиною шини здійснюють наскрізне пропилювання недопиляної залишеної зовнішньої частини стовбура.

Під час звалювання дуже нахилених дерев, які не є небезпечними і суховершинними, а також тих, на яких немає завислої деревної ламані та інших предметів, підпилок дозволено заміняти на підруб із дотриманням відповідної глибини недопилка. Кореневі лапи на рівні пенька, що з’єднані з недопилком, обов’язково спилюють (глибину підпилка рахують без розміру кореневих лап).

Дотримання безпеки при звалюванні дерев  Скачайте Акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом

logo