Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Засоби індивідуального захисту працівників на виробництві: класифікація та особливості застосування

 • 18 травня 2018
 • 14614

Для уникнення або мінімізації впливу небезпечних виробничих чинників роботодавець забезпечує працівників підприємства засобами індивідувального захисту. Які є види ЗІЗ відповідно до класифікації, передбаченої нормативними документами.

За даними ВООЗ порушення слуху є найбільш поширеним розладом органів сприйняття у всьому світі — 16% випадків втрати слуху у світі пов’язані з впливом шуму на робочому місці. Захворювання органів дихання також визнані ВООЗ одним з шести найбільш частих захворювань. За даними Управління США з охорони праці та промислової гігієни (OSHA), в 2011 році порушення вимог захисту органів дихання були на четвертому місці за частотою серед усіх порушень.

Усі ці дані разом із лавиноподібним збільшенням судових позовів про компенсацію збитків призвели до зростання інвестицій у виробництво засобів індивідуального захисту. Лідери ринку застосовують нові технології, що дозволяє зробити ЗІЗ зручнішими і надійнішими. Такі тенденції у світі. А як ідуть справи в цьому напрямі в Україні? Аби відповісти на запитання, розглянемо усі аспекти цієї теми, зокрема й нові вітчизняні тенденції у сфері виробництва ЗІЗ.

Порядок забезпечення засобами індивідуальної безпеки регулюється на законодавчому рівні: наразі є дійсним положення про засоби індивідуального захисту, яке було прийняте наказом № 53 державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду  24 березня 2008 року.

Поняття «засоби індивідуального захисту»

Відповідно до Технічного регламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою КМУ від 27.08.2008 № 761, засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) — це спорядження, призначені для носіння користувачем та (або) забезпечення його захисту від одного або декількох видів небезпеки для життя або здоров'я. Технічним регламентом передбачене проведення періодичних оглядів і перевірок та випробувань ЗІЗ.

СкачатиДЕКЛАРАЦІЯ про відповідність засобу індивідуального захисту вимогам Технічного регламенту

В Директивах Європейського Союзу EU 89/686 / EEC СІС засіб індивідуального захисту визначається як «будь-який пристрій або пристосування, призначене для носіння або володіння окремою особою для захисту від загрози (або погроз) здоров'ю та безпеці».

Відповідно до статті 163 Кодексу законів України про працю, якщо середовище, у якому перебуває робітник, є шкідливим або роботи, що виконує робітник, визнані небезпечними, роботодавець зобов’язаний забезпечувати своїх працівників засобами індивідуального захисту.

Засоби індивідуального захисту працівників на виробництві: класифікація та особливості застосування Дізнайтеся про забезпечення працівників спецодягом

Забезпечення засобами індивідуального захисту врегульовано Положенням про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затвердженим наказом Держгірпромнагляду від 24.03.2008 № 53.

Засоби індивідуального захисту загальні вимоги

Технічним регламентом встановлено такі вимоги до засобів індивідуального захисту.

Засіб захисту повинен забезпечувати належний  ступінь захисту від небезпеки і мати таку конструкцію, що у передбачуваних умовах експлуатації забезпечує максимально можливий рівень захисту користувача засобу, який може без ускладнень провадити пов’язану з ризиком діяльність.

Оптимальним рівнем захисту, що враховується у процесі розроблення конструкції засобу  захисту, є рівень, за якого ефективність використання такого засобу не знижується в період впливу факторів ризику.

Обмеження  рухів, положення або  чуттєвого сприйняття користувачем засобів захисту,  що обумовлені застосуванням засобу захисту, повинне бути мінімальним.

Класифікація засобів індивідуального захисту

Засоби індивідуального захисту на виробництві залежно від їх призначення класифікують на такі види:

Засоби індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗ ОД)

ЗІЗ ОД класифікують за принципом дії і поділяють на фільтрувальні (Ф) та ізолювальні (І). Якщо перші подають у зону дихання очищене повітря з робочої зони, то другі надають повітря зі спеціальних резервуарів або чистого середовища, що перебуває поза робочою зоною.

За призначенням засоби індивідуального захисту органів дихання поділяють на:

 • протиаерозольні (пилозахисні);
 • протигазові (газозахисні);
 • універсальні (пилогазозахисні).

Якщо на певних виробничих ділянках дуже велика концентрація шкідливих речовин (понад 2000 ГДК), рівень кисню в повітрі ставить лише до 18%, в повітрі є речовини невідомого складу та концентрацій, великий вміст загазованості та запиленості, під час проведення зварювальних робіт у замкнутих просторах, при роботі в колодязях та резервуарах, коли захист фільтрувальними респіраторами чи протигазами не дає бажаного ефекту, необхідно застосовувати тільки ізолювальні засоби захисту органів дихання, які в змозі забезпечити людину повітрям, що придатне для дихання та надійно ізолюють органи дихання від навколишнього середовища.

Засоби індивідуального захисту працівників на виробництві: класифікація та особливості застосування

Щодо конструкційних особливостей, то вони поділяються на шлангові та автономні. Як можна здогадатися, у першому випадку повітря для дихання подається шлангом із зони чистого повітря поза робочою зоною, а відпрацьоване (що видихається) виводиться в навколишнє середовище.

Автономні ЗІЗ ОД мають власне джерело дихальної суміші, яке знаходиться в корпусі. Вони бувають двох типів — резервуарні та генеративні. У перших увесь запас повітря (кисню) зберігається у стисненому чи зрідженому стані в балоні, а видихання здійснюється в атмосферу. В генеративних — повітря, що видихається, після очищення його від вуглекислого газу та вологи, додавання кисню із запасу, який зберігається в балоні ЗІЗ ОД, повторно використовується для дихання (системами замкнутого циклу).

Респіратор — найбільш поширений засіб захисту органів дихання. З розвитком сучасних технологій на ринку представлено численне різноманіття цих ЗІЗ. Усім добре відомі моделі радянських часів, наприклад, ШБ-1 «Лепесток», У-2к, Ф-62Ш; РПГ-67; універсальний — РУ-60МУ. Серед сучасних розробок слід відзначити респіратори компанії ЗМ, які є зручними та мають можливості установки різноманітних фільтрів залежно від середовища, в якому знаходиться робітник.

Спецодяг та спецвзуття як засоби індивідуального захисту людини

Спецодяг — це різноманітні костюми, куртки, комбінезони, халати, плащі, фартухи тощо. Спецодяг поділяється на відповідні групи: М, 3, Т, Р, Е, П, Я, В, К, Щ, О, Н, Б, що відповідають тому середовищу, для якого спецодяг призначений.

Спеціальне взуття також класифікується згідно критеріїв їх подальшої експлуатації. До спецвзуття належать різноманітні чоботи, діелектричні боти, черевики, півчеревики, валянки, бахіли, калоші тощо. Окремі види спецвзуття мають спеціальну підсилену підошву від унеможливлення поранень ступні від гострих предметів на будівельному майданчику. Також існує взуття для захисту від вібрації тощо.

На підставі результатів проведених досліджень можна сформулювати такі основні вимоги до ізолюючого костюму, призначеного для захисту від небезпечних і шкідливих факторів хімічно агресивних середовищ тощо:

 • має бути герметичним і виключати потрапляння води, поверхнево-активних речовин, газів, парів, рідин;
 • не повинен втрачати захисних властивостей при низькій або високій температурі;
 • має забезпечувати захисні властивості за наявності в навколишньому середовищі одночасно кількох шкідливих факторів.

Засоби індивідуального захисту працівників на виробництві: класифікація та особливості застосування

Засоби індивідуального захисту рук

Спецодяг для захисту рук від забруднень або при недопущенні ураження електричним струмом, недопущення опіків від агресивних середовищ, від обморожень тощо, налічує величезну кількість рукавиць і рукавичок, яких сьогодні в достатній кількості представлено на ринку. Виготовляють їх із бавовни, льону, шкіри, шкірозамінника, гуми, азбесту, полімерів. Гумові рукавички, наприклад, набули найбільшого поширення і захищають руки робітника від контакту з агресивним хімічними речовинами, від забруднення, від контакту з маслами, нафтопродуктами тощо. Нещодавно на ринку з'явилися рукавички, що захищають від порізів.

Засоби індивідуального захисту працівників на виробництві: класифікація та особливості застосування

Дерматологічні засоби індивідуального захисту

Порівняно новим видом індивідуальних захисних засобів для рук є дерматологічні засоби, багато з яких використовуються також і для захисту обличчя. Вони не тільки захищають шкіру під час роботи, але й ефективно очищають її від найстійкіших забруднень. Виділяють три групи дерматологічних ЗІЗ:

 • захисні;
 • очищувальні;
 • репаративні.

Такі засоби можуть бути у вигляді кремів, гелів, спреїв. Вони захищають відкриті ділянки шкіри від різноманітних біологічних, механічних та хімічних чинників. Одночасно вони допомагають запобігти розвитку захворювань шкіри.

Захисні дерматологічні засоби не повинні забруднювати виробничі матеріали і готові вироби. Вимоги до показників їх захисних, експлуатаційних і фізіолого-гігієнічних властивостей мають встановлюватися нормативно-технічною документацією на конкретні препарати.

Дерматологічні засоби повинні мати упаковку з інструкцією, на якій має бути зазначена інформація про призначення, правила застосування, зберігання, термін придатності препарату.

Для захисту працівників, що контактують з олійними (водонерозчинними) робочими матеріалами (нафтопродуктами, маслами, фарбами, клеями, смолами, сажею, кіптявою тощо), застосовуються захисні креми гідрофільної дії.

Для захисту працівників, що мають справу з розчинами солей, кислот, лугів, мастильно-охолоджувальними рідинами, миючими та дезінфікуючими засобами, вапном, цементом застосовують креми гідрофобної дії. Існують креми універсальні, що захищають від всіх перелічених вище факторів.

Засоби індивідуального захисту голови

Застосування цих ЗІЗ спрямоване на зниження травматизму співробітників на виробництві. Згідно з нормами і правилами безпеки, вони повинні використовуватися всюди, де є ймовірність падіння на голову будь-яких предметів.

Класифікація засобів захисту цієї категорії передбачає захисні каски, каскетці, шапки, шоломи, ковпаки, берети, накомарники, берети. Найбільш поширеними у цій категорії ЗІЗ є каски, які можуть бути загального призначення (газовики, будівельники тощо), спеціального (шахтарі, лісоруби).

Основним матеріалом для їх виготовлення є пластмаса різного ступеня міцності з додаванням інших речовин (визначається конкретними умовами експлуатації).

Засоби індивідуального захисту працівників на виробництві: класифікація та особливості застосування

Засоби індивідуального захисту очей

Як правило, для захисту очей працівників використовують захисні окуляри, а для деяких видів робіт — захисні маски. Останнім досягненням у цьому напрямі стала поява на ринку прогресивних лінз для робітників з вадами зору. Усі типи таких лінз легко пристосовуються до різних оправ.

Засоби індивідуального захисту органів слуху

До ЗІЗ органів слуху відносять навушники, протишумові шоломи, протишумові вкладки. Протишумові навушники складаються з чашечок і оголів'я. Корпус чашечки виготовляють, як правило, з пластмаси і заповнюють його звукопоглиначем. Для забезпечення щільного прилягання чашечки до привушної ділянки на її внутрішній стороні, зверненої до голови, встановлюють м'які ущільнювачі (протектори), заповнені еластичним пористим матеріалом (наприклад, поролоном), або рідинним наповнювачем (наприклад, гліцерином або вазеліном).

На завершення нагадаємо, що відповідно до Положення про забезпечення працівників ЗІЗ № 53 на підприємстві має бути документ, який встановлює нормативи видачі засобів індивідуального захисту (положення, наказ і графіки видачі). До цього документа завжди додаються правила з використання працівником ЗІЗ, порядок зберігання, а також відповідальність за псування або втрату виданого майна. Кожен співробітник, якого беруть на роботу, має бути ознайомлений з цими правилами, підписати їх в установленому порядку і неухильно дотримуватися. При отриманні нових комплектів засобів індивідуального захисту працівник ставить підпис у журналі обліку та зберігання засобів захисту.

На кожного працівника заводиться спеціальна облікова картка, в якій вказуються зріст співробітника, його розміри тіла, голови, ноги, а також набір засобів індивідуального захисту відповідно до його обсягу робіт.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати