Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Розслідування нещасних випадків невиробничого характеру: як має бути та як є

 • 9 листопада 2016
 • 23267

Розглядаючи питання порядку розслідування нещасних випадків невиробничого характеру, слід зупинитися на кількох аспектах: як має бути організований процес відповідно до вимог законодавства (тобто, як того вимагає закон); як відбувається в реальному житті та як уникнути «підводних каменів».

Нормативне регулювання та види нещасних випадків невиробничого характеру, що підлягають розслідуванню

Відповідно до законодавства України нещасні випадки невиробничого характеру — це травматизм, не пов'язаний з виконанням трудових обов'язків (наприклад, травми, отримані під час бійки, внаслідок удару блискавки, самогубство тощо).

Усі нещасні випадки невиробничого характеру підлягають розслідуванню відповідно до постанови КМУ від 22.03.2001 № 270, якою затверджено порядок розслідування, характеристики, перелік таких нещасних випадків (далі — Порядок № 270).

Згідно з цим Порядком розслідуванню підлягають нещасні випадки, що сталися під час:

 • прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству, установі або організації (далі — організації) і не використовувався в інтересах цієї організації;
 • переміщення повітряним, залізничним, морським, водним, автомобільним транспортом, в електротранспорті, метрополітені, на канатній дорозі, фунікулері та на інших видах транспортних засобів;
 • виконання громадських обов'язків (рятування людей, захист власності, правопорядку тощо, якщо це не входить до службових обов'язків);
 • виконання донорських функцій;
 • участі в громадських акціях (мітингах, демонстраціях, агітаційно-пропагандистській діяльності тощо);
 • участі у культурно-масових заходах, спортивних змаганнях;
 • проведення культурних, спортивних та оздоровчих заходів, не пов'язаних з навчально-виховним процесом у навчальних закладах;
 • використання газу у побуті;
 • вчинення протиправних дій проти особи, її майна;
 • користування або контакту із зброєю, боєприпасами та вибуховими матеріалами;
 • виконання робіт у домашньому господарстві, використання побутової техніки;
 • стихійного лиха;
 • перебування в громадських місцях, на об'єктах торгівлі та побутового обслуговування, у закладах лікувально-оздоровчого, культурно-освітнього та спортивно-розважального призначення, в інших організаціях.

Акт про нещасний випадок невиробничого характеру

Якщо комісія при розслідуванні нещасного випадку постановила, що певний випадок не можна вважати пов'язаним з виробництвом, на підставі повідомлення медичного закладу встановленої форми складається Акт про нещасний випадок невиробничого характеру

Скачати Акт про нещасний випадок невиробничого характеру

Розслідування нещасних випадків невиробничого характеру: як має бути та як є

Підтверджуючим документом також є лікарняний лист або довідка лікувально-профілактичного закладу. Про нещасні випадки, що привели до смерті, протягом доби надсилають повідомлення місцевій адміністрації, МВС і прокуратурі.

Розслідування нещасних випадків невиробничого характеру проводять незалежно від того, чи був потерпілий у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння.

Зауважимо, що Порядком № 270 не визначено кількість примірників Акта за формою НТ, це визначається в кожному окремому випадку.

Акт розслідування нещасних випадків невиробничого характеру отримують:

 • потерпілий або уповноважена ним особа;
 • райдержадміністрація, на території якої стався нещасний випадок;
 • організація, де працює або навчається потерпілий;
 • організація, що відповідає за безпеку території, де стався нещасний випадок.

Якщо випадок був груповий, то Акт НТ отримають всі учасники подій.

Термін зберігання Акта розслідування нещасних випадків невиробничого характеру залежить від того, чи був потерпілий працюючим на момент нещасного випадку. Якщо на час події потерпілий працював, то організація зобов'язана зберігати Акт за формою НТ протягом 45 років. Якщо на момент події потерпілий не перебував у трудових відносинах, то Акт зберігається в місцевих органах влади протягом 3-х років.

Надалі, за результатами розслідування, місцеві органи влади або представники роботодавців розробляють комплекси заходів по мінімізації подібних подій.

Заповнення Акта за формою НТ

Акт за формою НТ складається з текстової і кодової частин. Коди потрібно вносити до прямокутників, які розташовані з правого боку аркуша.

Кодифікуванню підлягають акти за формою НТ, які складені у разі нещасного випадку із смертельним наслідком.

Пункт

Інформація для заповнення

пункт 2

число, місяць і рік народження, у прямокутнику — вік потерпілого (кількість повних років) на час настання нещасного випадку

пункт 3

стать: 310 — чоловіча, 320 — жіноча

пункт 4

рід занять: 410 — працюючий, 420 — непрацюючий, 430 — дитина дошкільного віку, 440 — учень, 450 — студент

пункт 5

 • дата нещасного випадку: число та місяць зазначаються за їх порядковими номерами, а рік — двома останніми цифрами
 • у другому рядку зазначається час, коли стався нещасний випадок

пункт 6

заповнюється відповідно до Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ)

пункт 7

заповнюється відповідно до Класифікатора місця подій, зазначеного у додатку 6 до Порядку № 270

пункт 9

заповнюється відповідно до Класифікатора подій, що призвели до нещасного випадку, зазначеного у додатку 4 до Порядку № 270

пункт 10

пункт 11

у разі смерті потерпілого зазначається — 0

пункт 12

перебування потерпілого в стані алкогольного сп'яніння — 121, наркотичного — 122, тверезий — 123 (запис робиться на підставі висновку, що складається лікарем, який проводив огляд потерпілого)

пункт 15

заповнюється відповідно до загального міжгалузевого класифікатора «Система позначення органів державного управління» (СПОДУ) або загального міжгалузевого класифікатора «Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України» (ЄДРПОУ)

Реєстрація нещасних випадків невиробничого характеру проводиться районними держадміністраціями (виконавчими органами міських,  районних у містах рад) та організаціями, які проводили розслідування, у журналі за встановленою формою.

Облік нещасних випадків невиробничого характеру та аналіз причин їх виникнення проводять районні держадміністрації (виконавчі органи міських, районних у містах рад) на підставі звітів про нещасні випадки за встановленою формою, які щомісяця до 10 числа наступного періоду надсилаються медичними закладами.

Насамкінець зазначимо, що, на жаль, часто процедуру розслідування нещасного випадку невиробничого характеру не проводять, натомість все закінчується виплатою потерпілому підприємством і Фондом страхування від нещасних випадків коштів за лікарняним. Здавалося б, це нічим не загрожує роботодавцеві, оскільки контролюючі органи не реагують без відповідних заяв потерпілої чи іншої зацікавленої сторони. Проте завжди слід пам'ятати, що недотримання вимог законодавства — це вже формальний привід особливо сумлінному перевіряючому застосувати міри покарання.

Отже, варто наголосити на необхідності дотримання порядку розслідування нещасних випадків невиробничого характеру з подальшим складанням Акта за формою НТ і реєстрації в журналі нещасних випадків. Крім того, деякі спеціалісти з охорони праці з власного досвіду рекомендують вимагати від потерпілого пояснювальної записки про всі обставини нещасного випадку.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати