Навчання з питань охорони праці в закладах освіти

1847
У навчальних закладах, незалежно від форми власності, рівня акредитації або ж галузевого спрямування, навчальні плани мають включати дисципліну з вивчення безпечних умов життєдіяльності людини

Ключові вимоги, зміст й об’єми навчання з охорони праці у вищих навчальних закладах визначаються галузевими стандартами вищої освіти. Вони містять загальні рекомендації щодо таких предметів як «Охорона праці» й «БЖД». У свою чергу, на основі вказаних нормативів та стандартів кожна освітня установа має розробити свою індивідуальну навчальну програму з цих диспиплін. Така програма затверджується керівником відповідного навчального закладу.

При розробці навчальних планів для вивчення дисципліни «Охорона праці» заборонено зменшувати кількість годин, передбачених нормативними документами, затвердженими на законодавчому рівні.

Питання навчання охорони праці у освітніх організаціях закріплене на загальнодержавному рівні. Розроблено спеціальне положення про навчання з питань охорони праці в закладах освіти, яке регулює процес здобування навиків і знань з безпеки праці учнями, студентами і слухачами ВНЗ. Крім того, в цьому документі закріплено процедуру навчання та перевірки знань з охорони праці осіб, які працюють в установах освіти. Вказане положення було затверджено 18 квітня 2006 року наказом Міністерства освіти і науки України № 304. Основна функція цього положення — врегулювати процедуру отримання необхідних знань з охорони праці з метою забезпечення належних умов навчання та праці, запобігання захворюванням професійного характеру та нещасним випадкам.

Процес навчання з охорони праці має бути багаторівневим та безперервним. Так, навчання з питань охорони праці в закладах освіти розпочинається ще у дитсадках, де діти знайомляться з основами безпеки життєдіяльності, поняттями здоров'я і норм поведінки при НЗ (надзвичайних ситуаціях). Усе це має бути передбачено планом навчально-виховної роботи ДНЗ. «Знайомство» з основами безпеки життєдіяльності та охорони праці продовжується за «шкільними партами». У школах на уроках трудового навчання, при вивченні загальноосвітніх предметів, спецкурсів та факультативів, при проведенні практичних і лабораторних занять інструктують щодо охорони праці.

Слід зазначити, що навчання охорони праці в навчальних закладах дещо відрізняється залежно від їх освітньо-кваліфікаційного рівня.

В професійно-технічних навчальних закладах зміст та обсяг навчання з питань охорони праці для підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації за робітничими професіями визначається відповідно до Типової навчальної програми предмету «Охорона праці», затвердженої Міністерством освіти і науки України за узгодженням із спеціально вповноваженим центральним органом виконавчої влади з нагляду за охороною праці. Теоретична частина цього навчального предмету під час професійно-теоретичної підготовки за робітничими професіями для виконання робіт, які не належать до переліку робіт з підвищеною небезпекою, вивчається не менше десяти годин, а під час перепідготовки та підвищення кваліфікації — не менше восьми годин.

Слід зауважити, що не лише студенти та учні в навчальному процесі здобувають основи знань охорони праці. Навчання з питань охорони праці в закладах освіти проходять і працівники цих установ. Так, педпрацівники та всі інші працівники освітніх закладів при прийомі на роботу і в процесі роботи проходять інструктаж, навчання і перевірку знань з питань охорони праці, надання долікарської медичної допомоги, правил поведінки в разі виникнення надзвичайних ситуацій та аварій.

З метою перевірки знань охорони праці серед освітян в навчальних закладах створюють спеціальні постійнодіючі комісії. Члени таких комісій (керівники установ, їх заступники; спеціалісти, відповідальні за організацію роботи з охорони праці та ін.) систематично раз у три роки проходять навчання з основ безпеки життєдіяльності.

Вчителі (викладачі) та спеціалісти з охорони праці, безпеки життєдіяльності, а також керівники міських чи районних органів управління освіти разом зі своїми заступниками проходять навчання та підвищують кваліфікацію в інститутах післядипломної педагогічної освіти.Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Свіжий номер журналу

Серпневий Довідник вже на сайті

«Наказ про дії персоналу під час аварій та нещасних випадків»

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


  • Ми в соцмережах
Якщо я скачаю файл без реєстрації, чи стану я Піратом?

Ми б на Вашому місці так не ризикували!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжуйте скачування!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Що? Вже йдете? І не дочитаєте?

Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитань та відповідей.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І не відволікайтеся!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль