Лісосічні роботи: організація безпечних умов праці

7 травня 2020
4723
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Як організувати безпечне проведення лісосічних робіт, за яких погодних умов дозволено проводити такі роботи та якими знаками безпеки позначати місця їх виконання. Про все це, а також про основні причини травмування працівників лісової галузі та про профілактику нещасних випадків — далі у статті.

Нещасний випадок на виробництві: яку документацію оформити

Вимоги до організації безпечних умов праці працівників лісового господарства встановлено Правилами охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості, що затверджені наказом Держнаглядохоронпраці від 13.07.2005 № 119 (далі — Правила).

Охорона праці під час проведення лісосічних робіт

Відповідальним за організацію лісосічних робіт є майстер або інший працівник, які пройшли перевірку знань із безпечного ведення робіт. Керівнику робіт має підпорядковуватися стільки бригад, скільки він спроможний щозмінно організувати та проконтролювати.

Лісосічні роботи можуть проводитися на небезпечних територіях. У такому разі керувати роботами має безпосередньо майстер або інша посадова особа, якій роботодавець надав необхідні повноваження та яка пройшла перевірку знань з охорони праці на лісозаготівлі.

Якщо забруднення територій, на яких проводять лісогосподарські і лісозаготівельні роботи, становить 5-10 Кі/км2 цезієм-134, цезієм-137, — роботи на них вважають роботами із підвищеною небезпекою.

Лісосічні роботи, які проводять у зоні безумовного відселення, де щільність забруднення грунту більше 15 Кі/км², проводять за нарядом-допуском, форма якого наведена у додатку 1 до Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості.

Відповідно до п. 15.1.25 Правил працівники мають бути забезпечені необхідними засобами для спилювання, оброблення та переміщення дерев, а також побутовим приміщенням для приймання їжі, обігрівання тощо.

Зверніть увагу!

Під час проведення лісосічних робіт для відпочинку працівники мають сідати (лягати) у побутових приміщеннях. Як виняток, у лісі відпочинок сидячи дозволено лише в тих місцях, які видно з кабін технічних засобів, що працюють на робочому об’єкті, але не на шляху їхнього руху

Лісосічні роботи за несприятливих погодних умов

Погодні умови, за яких лісосічні роботи мають бути припинені: злива, гроза, град, хуртовина, густий туман (видимість менше 50 м), а також у разі темряви без штучного освітлення. Звалювати дерева заборонено в усіх випадках із настанням темряви.

Звалювання дерев на рівнинній території дозволено за швидкості вітру не більше 11 м/с; у гірській, горбистій місцевості та на схилах крутизною понад 15º — не більше 8,5 м/с.

Лісосічні роботи на небезпечних територіях мають бути припинені за наявності снігу або ожеледі (льоду) на деревах, ожеледиці на замерзлому грунті, вітрі швидкістю понад 5,2 м/с, а на схилах крутизною понад 15º — за товщини снігового покриву понад 30 см.

Нещасний випадок під час лісосічних робіт: практика розслідування

Якщо товщина снігового покриву на рівнинах і схилах крутизною до 20º становить більше 30 см, тоді навколо дерева, що підлягає звалюванню, відгрібають сніг у радіусі 0,7 м. На каменистих розсипах, територіях із товщиною снігового покриву понад 0,5 м, лавинонебезпечних схилах крутизною понад 20º та наявних зсувах дозволено звалювати лише ті небезпечні дерева, які можуть самовільно впасти, чим загрожують робочим об’єктам, місцям переміщення людей та техніки.

На заболочених територіях та заплавах лісосічні роботи можна проводити лише після замерзання або підсихання грунту.

Знаки безпеки у місцях проведення лісосічних робіт

Небезпечні зони у місцях виконання лісосічних робіт мають бути позначені переносними заборонними знаками безпеки, виготовленими відповідно до вимог ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Форма знака безпеки: круг діаметром 360 мм з червоною смугою шириною 4 см і білим полем та написом на полі чорним кольором «Прохід і проїзд заборонено. Звалювання лісу». Такі знаки встановлюють на висоті 1,5 м від поверхні землі на межах небезпечної зони.

У разі проведення лісосічних робіт у місцях можливого переміщення людей (дороги, стежки, водні об’єкти) встановлюють додаткові заборонні знаки безпеки. Якщо звалювання дерев проводять у темряві, то заборонні знаки мають штучно освітлюватися. Форма таких знаків безпеки: круг діаметром 450 мм; червона смуга шириною 5 см, що тяжіє до крайки круга, та напис на білому полі чорними літерами «Стороннім прохід та проїзд заборонені. Лісозаготівля». Знак встановлюють на висоті 1,5-1,7 м від землі на відстані 60-70 м від місць проведення лісосічних робіт.

Характерні порушення під час проведення лісосічних робіт

Можна виділити такі типові порушення норм охорони праці під час підготовки та проведення лісосічних робіт:

 • служби охорони праці не здійснюють належний контроль за дотриманням працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, не видають в установленому порядку приписи керівникам структурних підрозділів щодо усунення виявлених порушень;
 • до роботи допускаються працівники, які не мають відповідної професійної підготовки;
 • не завжди розробляються або неякісно розробляються технологічні карти виконання лісосічних робіт, вантажно-розвантажувальних робіт;
 • у технологічних картках не завжди зазначається комплекс підготовчих робіт на лісосіках, не конкретизується перелік лісосічних робіт, не визначено місце розкряжування дерев після звалювання і очищення від гілок під час проведення лісосічних робіт;
 • не в повному обсязі проводяться підготовчі роботи до проведення основних робіт;
 • не повністю ліквідовується захаращеність, підлісок тощо, що заважає проведенню лісосічних робіт;
 • під час виконання лісосічних робіт на лісосіках залишаються не звалені небезпечні завислі дерева;
 • під час спилювання здорових дерев не залишаються недопилки відповідно до вимог Правил;
 • працівники не дотримуються вимоги безпеки при звалюванні дерев, спилювання проводяться з недотриманням висоти основного різу стовбура тощо;
 • трелювальний волок не скрізь розчищений від деревної і чагарникової рослинності, наявні на волоці пеньки не зрізані в рівень з поверхнею грунту.
 • роботи підвищеної небезпеки виконують фізичні особи-підприємці, які не мають відповідних дозвільних документів.
Вантажно-розвантажувальні роботи: розробляємо організаційно-технологічну документацію

Основні причини травмування працівників лісової галузі

Найбільш травмонебезпечна професія на підприємствах лісового господарства — лісоруб. Праця лісоруба — важка та небезпечна, за помилки та недбалість працівникам доводиться розплачуватися власним життям та здоров’ям. Однак нерідко причиною нещасних випадків стають надмірна самовпевненість, переоцінка власних можливостей працівниками та невиконання вимог інструкцій з охорони праці, які діють у межах підприємства.

Серед інших причин нещасних випадків з працівниками лісової галузі:

 • відсутність або недостатній контроль з боку керівників вищої та середньої ланки за дотриманням працівниками вимог безпеки під час виконання робіт, а також за дотриманням працівниками виробничої та трудової дисципліни;
 • недостатнє забезпечення спеціальною технікою при проведенні лісосічних робіт та спецтехнікою при проведенні трелювальних робіт;
 • відсутність на окремих підприємствах системи колективного захисту працівників, які виконують навантажувально-розвантажувальні роботи (навантаження лісопродукції у вагони) під час робіт на висоті;
 • значний ріст криміногенної ситуації в регіонах, пов’язаний зі збільшенням фактів крадіжок деревини на території держлісфонду, і як наслідок — травмування посадових осіб державної лісової охорони під час здійснення ними функції охорони.

Профілактика травматизму в лісовій галузі

Роботодавцям необхідно забезпечити дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці працівниками підприємств. Крім того, потрібно забезпечити ефективну роботу служб охорони праці усіх рівнів.

Загалом зменшити рівень травматизму у лісовій галузі допоможуть такі заходи:

 • посилення контролю за наявністю дозвільних документів у суб’єктів господарювання, які виконують роботи підвищеної небезпеки;
 • посилення оперативного адміністративно-громадського контролю 2-4 рівня шляхом притягнення винних осіб до дисциплінарної відповідальності.
 • введення поетапної механізації (автоматизації) всього комплексу лісозаготівельних робіт з використанням найкращого світового досвіду.
 • впровадження системи колективного захисту працівників, які виконують роботи на висоті під час здійснення навантажувально-розвантажувальних робіт на території нижніх складів.
logo