Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Лісосічні роботи: організація безпечних умов праці

  • 24 жовтня 2016
  • 1353

Як організувати безпечне проведення лісосічних робіт, за яких погодних умов дозволено проводити такі роботи та якими знаками безпеки позначати місця їх виконання

Вимоги до організації безпечних умов праці працівників лісового господарства та лісової промисловості встановлено Правилами охорони праці, що затверджені наказом Держнаглядохоронпраці від 13.07.2005 № 119 (НПАОП 02.0-1.04-05).

Організаційні аспекти проведення лісосічних робіт

Відповідальним за організацію лісосічних робіт є майстер або інший працівник, які пройшли перевірку знань із безпечного ведення робіт. Керівнику робіт має підпорядковуватися стільки бригад, скільки він спроможний щозмінно організувати та проконтролювати.

Лісосічні роботи можуть проводитися на небезпечних територіях. У такому разі керувати роботами має безпосередньо майстер або інша посадова особа, якій роботодавець надав необхідні повноваження та яка пройшла перевірку знань з охорони праці на лісозаготівлі.

Якщо забруднення територій, на яких проводять лісогосподарські і лісозаготівельні роботи, становить 5-10 Кі/км2 цезієм-134, цезієм-137, — роботи на них вважають із підвищеною небезпекою.

Лісосічні роботи, які проводять у зоні безумовного відселення, де щільність забруднення грунту більше 15 Кі/км², проводять за нарядом-допуском, форма якого наведена у додатку 1 до НПАОП 02.0-1.04-05.

Відповідно до пункту 15.1.25 НПАОП 02.0-1.04-05 працівники мають бути забезпечені необхідними засобами для спилювання, оброблення та переміщення дерев, а також побутовим приміщенням для приймання їжі, обігрівання тощо.

Зверніть увагу!

Під час проведення лісосічних робіт для відпочинку працівники мають сідати (лягати) у побутових приміщеннях. Як виняток, у лісі відпочинок сидячи дозволено лише в тих місцях, які видно з кабін технічних засобів, що працюють на робочому об’єкті, але не на шляху їхнього руху

Лісосічні роботи за несприятливих погодних умов

Погодні умови, за яких лісосічні роботи мають бути припинені: злива, гроза, град, хуртовина, густий туман (видимість менше 50 м), а також у разі темряви без штучного освітлення. Звалювати дерева заборонено в усіх випадках із настанням темряви.

Звалювання дерев на рівнинній території дозволено за швидкості вітру не більше 11 м/с; у гірській, горбистій місцевості та на схилах крутизною понад 15º — не більше 8,5 м/с.

Лісосічні роботи на небезпечних територіях мають бути припинені за наявності снігу або ожеледі (льоду) на деревах, ожеледиці на замерзлому грунті, вітрі швидкістю понад 5,2 м/с, а на схилах крутизною понад 15º — за товщини снігового покриву понад 30 см.

Якщо товщина снігового покриву на рівнинах і схилах крутизною до 20º становить більше 30 см, тоді навколо дерева, що підлягає звалюванню, відгрібають сніг у радіусі 0,7 м. На каменистих розсипах, територіях із товщиною снігового покриву понад 0,5 м, лавинонебезпечних схилах крутизною понад 20º та існуючих зсувах можна звалювати лише ті небезпечні дерева, які можуть самовільно впасти і тим самим загрожують робочим об’єктам, місцям переміщення людей та техніки.

На заболочених територіях та заплавах лісосічні роботи можна проводити лише після замерзання або підсихання грунту.

Знаки безпеки у місцях проведення лісосічних робіт

Небезпечні зони у місцях виконання лісосічних робіт мають бути позначені переносними заборонними знаками безпеки, виготовленими відповідно до вимог ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Форма знака безпеки: круг діаметром 360 мм з червоною смугою шириною 4 см і білим полем та написом на полі чорним кольором «Прохід і проїзд заборонено. Звалювання лісу». Такі знаки встановлюють на висоті 1,5 м від поверхні землі на межах небезпечної зони.

У разі проведення лісосічних робіт у місцях можливого переміщення людей (дороги, стежки, водні об’єкти) встановлюють додаткові заборонні знаки безпеки. Якщо звалювання дерев проводять у темряві, то заборонні знаки мають штучно освітлюватися. Форма таких знаків безпеки: круг діаметром 450 мм; червона смуга шириною 5 см, що тяжіє до крайки круга, та напис на білому полі чорними літерами «Стороннім прохід та проїзд заборонені. Лісозаготівля». Знак встановлюють на висоті 1,5-1,7 м від землі на відстані 60-70 м від місць проведення лісосічних робіт.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати