Право на додаткову відпустку за роботу із шкідливими умовами праці

791
Востаннє на підприємстві атестацію робочих місць за умовами праці було проведено у серпні 2008 року. Чи можна працівникам надавати щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими умовами праці у 2014 році, якщо умови праці на підприємстві за 6 років не змінилися?

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці надається працівникам, зайнятим на роботах, пов’язаних з негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів, за Списком виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290 (додаток 1 у редакції постанови КМУ від 13.05.2003 № 679; далі — Список).

Конкретну тривалість такої відпустки встановлюють колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах.

На підставі результатів атестації робочих місць оцінюють фактичний стан умов праці на робочому місці. Це означає, що для отримання зазначеного права за результатами атестації умови праці працівника на відповідному робочому місці мають бути віднесені до категорії шкідливих.

Гігієнічною класифікацією праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27.12.2001 № 528, визначено, що шкідливі умови праці характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи і здатні чинити несприятливий вплив на організм працівника та/або його потомство. Умови і характер праці, при яких рівень шкідливих виробничих факторів не перевищує встановлених гігієнічних нормативів, вважаються допустимими.

Без результатів атестації робочих місць за умовами праці неможливо встановити, чи є перевищення гігієнічних нормативів на його робочому місці.

Санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу під час проведення атестації робочих місць мають бути проведені санітарними лабораторіями підприємств і організацій, атестованими органами Держспоживстандарту і МОЗ, за списками, що узгоджуються з органами Державної експертизи умов праці, а також на договірній основі лабораторіями територіальних санітарно-епідеміологічних станцій.

При цьому враховують Показники та критерії умов праці, за якими надаватимуться щорічні додаткові відпустки працівникам, зайнятим на роботах, пов’язаних з негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів, затверджені наказом МОЗ України, Мінпраці України від 31.12.1997 № 383/55.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, атестацію робочих місць проводять у строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж 1 раз на 5 років.

У запитанні зазначено, що атестацію робочих місць на підприємстві було проведено у серпні 2008 року, отже, строк дії атестації минув ще у серпні 2013 року. А оскільки право на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці має бути підтверджено за результатами атестації робочих місць, після закінчення цього строку працівники не мають права на таку відпустку.

Тож у разі, якщо атестацію робочих місць за умовами праці не проведено або несвоєчасно проведено, працівники, зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, втрачають право на будь-які пільги і компенсації, передбачені законодавством за роботу із шкідливими умовами праці.

Водночас повідомляємо, що Законом України «Про внесення зміни до статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності за порушення вимог законодавства про працю» від 17.05.2012 № 4714-VI внесено зміни до частини першої статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-Х. Згідно зі змінами встановлено адміністративну відповідальність посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, зокрема, за порушення строку проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення. Зазначені порушення тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 510–1700 грн.Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Свіжий номер журналу

Серпневий Довідник вже на сайті

«Наказ про дії персоналу під час аварій та нещасних випадків»

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


  • Ми в соцмережах
Якщо я скачаю файл без реєстрації, чи стану я Піратом?

Ми б на Вашому місці так не ризикували!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжуйте скачування!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Що? Вже йдете? І не дочитаєте?

Щоб повернутися до статті, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЯ НА ПОРТАЛІ. Це займе не більше 1 хв — натомість надалі читатимете ще більше статей, запитань та відповідей.У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І не відволікайтеся!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль