Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Безпечна експлуатація ліфтів: нормативне регулювання

  • 28 вересня 2015
  • 6058

Вимоги законодавства щодо безпечної експлуатації ліфтів, необхідність отримання дозволу, а також призначення персоналу для утримання ліфтів

Ліфт — стаціонарна вантажопідіймальна машина періодичної дії, призначена для підіймання та спускання людей і (або) вантажів у кабіні, яка рухається по жорстких вертикальних напрямних чи напрямних, у яких кут нахилу до вертикалі не більше ніж 15°.

Порядок безпечної експлуатації ліфтів регламентовано Правилами будови і безпечної експлуатації ліфтів, що затверджені наказом Держгірпромнагляду від 01.09.2008 № 190 (НПАОП 0.00-1.02-08), та Типовою інструкцією для оператора, ліфтера по обслуговуванню ліфтів, затвердженою Держгіртехнаглядом СРСР 29.08.1986 (НПАОП 0.00-5.09-86).

Вимоги до експлуатації ліфтів

Ліфти, окрім малого вантажного, потрібно реєструвати в територіальних органах Держгірпромнагляду.

У разі реконструкції, модернізації, складення нового паспорта ліфта, передачі його у власність або експлуатацію іншому суб’єкту господарювання ліфт потрібно перереєструвати. Коли ліфт стає не придатним для експлуатації або демонтажу, його списують та за заявою суб’єкта господарювання знімають з реєстрації.

На ліфт, що перебуває в експлуатації, має бути паспорт та акт технічної готовності. Паспорт складає завод-виробник. Акт технічної готовності ліфта, складений організацією, яка його змонтувала, виконала заміну, реконструкцію чи модернізацію, вкладають у паспорт.

Граничний строк експлуатації ліфта — 25 років (або визначено заводом виробником) за умов, що його використання і технічне обслуговування відповідає вимогам завода виробника.

Дозвіл на експлуатацію ліфтів

Монтаж, наладка, технічне обслуговування, експлуатація, ремонт і демонтаж ліфтів належать до Переліку робіт з підвищеною небезпекою, що затверджений наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15. Для здійснення монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування, реконструкції, технічного огляду, випробування, експертного обстеження, технічного діагностування ліфтів потрібно мати дозвіл Держгірпромнагляду (пункт 1 та 2 додатку 2 та пункт 19 додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107; далі — Порядок № 1107).

Відповідно до статті 21 ЗУ «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII не потрібно дозволу на експлуатацію:

  • устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації;
  • у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Проте Порядок № 1107 наразі не містить норм, які б враховували вимоги статті 21 Закону про охорону праці.

Отже, перед реєстрацією ліфта суб’єкт господарювання, у власності або в користуванні якого є ліфт, повинен отримати дозвіл на експлуатацію засобу виробництва. Про наявність дозволу зазначають у формі заяви на проведення реєстрації (перереєстрації) ліфта.

Призначення персоналу для утримання ліфтів

Для забезпечення належного утримання ліфтів суб’єкт господарювання своїм наказом має призначити атестованих осіб, а саме:

  • відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів та організацію їх експлуатації;
  • електромеханіків;
  • ліфтерів і операторів диспетчерського зв’язку (за наявності).

Обов'язки відповідального за організацію робіт з технічного обслуговування та ремонту ліфтів і відповідального за організацію експлуатації ліфтів дозволено покладати на одного працівника.

Відповідальні особи повинні мати групи з електробезпеки не нижче:

  • IV групи — для відповідального за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфта;
  • III групи — для електромеханіків, які забезпечують технічне обслуговування і ремонт ліфтів, а також електромеханіків I-II кваліфікаційних розрядів, які проводять огляд ліфтів;
  • II групи — для ліфтера і оператора.

Особи, яких призначають на посади ліфтерів, операторів та електромеханіків, мають бути не молодшими 18 років та пройти медичний огляд.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати