Медичні огляди водіїв транспортних засобів

24 вересня 2020
19052
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів проводять, щоб визначити придатність особи до безпечного керування ними. Зі статті ви дізнаєтеся, які види медоглядів водіїв транспортних засобів існують та який порядок їх проведення передбачений законодавством.

Журнал передрейсового та післярейсового медичного огляду водіїв

Види медоглядів водіїв

Водії при прийнятті на роботу та у процесі трудової діяльності проходять такі медичні огляди:

 • попередні;
 • періодичні;
 • позачергові;
 • щозмінні передрейсові;
 • щозмінні післярейсові.

Медогляди водіїв транспортних засобів проводять відповідно до Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МОЗ, МВС від 31.01.2013 № 65/80 (далі — Положення).

Які нормативні вимоги до перевезення небезпечних вантажів

Попередній та періодичний медогляд водіїв КТЗ

Попередній медичний огляд мають проходити кандидати у водії для отримання права на керування транспортним засобом.

Періодичному медичному огляду підлягають водії транспортних засобів для підтвердження права на керування транспортним засобом:

 • віком до 55 років (включно) — один раз на 10 років;
 • віком від 56 до 75 років (включно) — один раз на 3 роки;
 • віком від 76 років і більше — один раз на рік.

Водії, які виконують роботи з перевезення пасажирів та вантажів, повинні проходити періодичний медичний огляд один раз на рік.

Попередній (періодичний) медичний огляд кандидатів у водії (водіїв) транспортних засобів проводиться медичною комісією, яка вирішує питання про придатність особи до безпечного керування транспортним засобом. Такий огляд передбачає:

 • загальне обстеження спеціалістами медичної комісії;
 • лабораторне і функціональне обстеження.

Крім того, спеціалісти медкомісії іноді можуть призначати індивідуальні додаткові обстеження.

Попередній (періодичний) медичний огляд не проводиться медичною комісією у разі:

 • наявності в обстежуваної особи гострого захворювання або загострення хронічного неінфекційного захворювання;
 • наявності в обстежуваної особи інфекційного захворювання в заразному періоді;
 • перебування обстежуваної особи у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Ви маєте це знати!

Попередній (періодичний) медичний огляд проводиться коштом замовника.

Аптечка на підприємстві
Володимир Кострицязаступник начальника служби безпеки та надзвичайних ситуацій КП «Київпастранс» з охорони праці, представник Всеукраїнської громадської організації «Громадський комітет транспортної безпеки»
Смертність на дорогах могла б бути значно нижчою, якби водії володіли навичками домедичної допомоги потерпілим та мали аптечку з необхідними медичними засобами.

Позачерговий медогляд водіїв КТЗ

Позачерговий медогляд проходять водії транспортних засобів:

 • за направленням власника або посадової особи, що відповідає за експлуатацію ТЗ перевізника;
 • за інформацією медпрацівника про погіршення стану здоров’я водія, що перешкоджає безпечному керуванню ТЗ;
 • на вимогу та/або за рішенням уповноваженої посадової особи Державтоінспекції за наявності підстав.

У разі відмови водія від проходження позачергового медичного огляду перевізник має вжити заходів щодо недопущення водія до керування транспортним засобом відповідної категорії.

Попередній, періодичний та позачерговий медичні огляди проводяться в закладі охорони здоров’я медичною комісією. Медкомісія під час медичного огляду враховує результати обов’язкового профілактичного наркологічного огляду особи та дані щодо перебування її на психіатричному обліку за місцем проживання.

За результатом медоглядів водію видається медична довідка щодо придатності до керування ТЗ..

Щозмінні передрейсові та післярейсові огляди водіїв

Згідно з п. 4.1. Положення щозмінний передрейсовий медичний огляд водіїв транспортних засобів перевізника проводиться безпосередньо перед їх виїздом у рейс.

Якщо протягом зміни проявляться ознаки хвороби, водії повинні пройти післярейсовий медичний огляд.

Водій власного транспортного засобу у разі погіршення стану здоров’я, якщо це перешкоджає безпечному керуванню транспортним засобом, також повинен вжити відповідних заходів для безпечного керування транспортним засобом.

Щозмінні передрейсові та післярейсові медичні огляди водіїв транспортних засобів проводять у відведеному спеціальному приміщенні в індивідуальному порядку. Присутність сторонніх осіб під час медогляду — заборонена.

Приміщення, в якому оглядають водіїв, повинно бути оснащене відповідно до Табеля оснащення постійного спеціального приміщення для проведення щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв транспортних засобів.

Результати проведеного передрейсового та післярейсового медичного огляду заносяться до Журналу щозмінного передрейсового та післярейсового медичних оглядів водіїв. Журнал заповнюється медичним працівником, який проводить медогляди водіїв.

За наявності дорожнього листа медичним працівником робиться запис у ньому про результат контролю стану здоров’я водія автотранспортного засобу.

Медичний працівник зобов’язаний щомісяця аналізувати проведені щозмінні передрейсові та післярейсові медогляди, причини відсторонення від роботи водіїв та доводити їх до відома перевізника.

Своєю чергою перевізник щомісяця розглядає результати щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів і звертає особливу увагу на випадки відсторонення від роботи водіїв, які на момент оглядів перебували у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Скачайте табель оснащення приміщення для медоглядів водіїв

logo