Організація вступного інструктажу з питань охорони праці на підприємстві

10302
Розглянемо деякі нюанси щодо проведення вступних інструктажів з питань охорони праці на підприємстві.

Вступний інструктаж з питань охорони праці: для кого він є обов’язковим та де це закріплено

Він є обов’язком як для роботодавця, так і для кожного, без винятку, працівника. Оскільки останній не прослухавши такого інструктажу позбавлений права приступити до роботи. Так, особа повинна його прослухати незалежно від того, чи вона приймається на постійне, сезонне або тимчасове місце роботи, на яку посаду претендує, що у неї за фах або ж освіта. Більше того, навіть студенти та учні скеровані на підприємство (до установи чи в організацію) для проходження практики, а також особи, що просто відвідують підприємство (установу, організацію) із ознайомчими цілями в складі екскурсії, мусять пройти вступний інструктаж з охорони праці.

Це на законодавчому рівні закріплено такими нормативними документами: Законом України «Про охорону праці» - статтею 18 та пунктом шостим Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (далі – Типове положення), закріпленого 26 січня 2005 року Державним комітетом України з нагляду за охороною праці в наказі № 15. Зі змісту цих же законодавчих норм вбачається і те, що власник чи уповноважений ним орган повинен організувати та забезпечити вступний інструктаж для працівників. Організація його проведення прописана у тому ж пункті шостому Типового положення. Саме цією законодавчою нормою можуть керуватися керівники підприємств та особи, що є відповідальними за проведення відповідного інструктажу, визначаючи програму, тривалість, час та місце його проходження, Також у Типовому положенні прописано як правильно оформляти такий процес, які документи для цього повинні вестися на підприємстві (в установі, організації).

Хто та де проводить вступний інструктаж з охорони праці з працівниками

Він може бути проведеним:

  • прямо на місці роботи (біля виробничого обладнання у цеху, за робочим столом в офісі тощо)
  • в кабінеті з охорони праці (далі – ОП)
  • інших, спеціально облаштованих для цього кімнатах чи приміщеннях.

Слід відмітити, що у штаті кожного підприємства (установи чи організації), незалежно від їх форми власності або підпорядкування повинна бути особа (особи) відповідальна за ОП. Зазвичай це інженер із ОП (основним обов`язком якого є контроль за ОП на підприємстві). Часто у дещо більших закладах створюють цілу службу ОП. Саме спеціаліст такої служби, або ж інша посадова особа, що є фахівцем у питаннях ОП повинні проводити вступний інструктаж з охорони праці на робочому місці чи в іншому, спеціально обладнаному для цього, приміщенні.

При цьому, вони мають використовувати новітні навчальні засоби, в тому числі і сучасне технічне обладнання та спеціальні теоретичні підручники, наочні посібники за програмою, яка окремо розробляється на кожному підприємстві з урахуванням його особливостей та характеру виробництва. Така програма розробляється службою ОП, а затверджується керівником підприємства. Наказом керівника (власника, іншої уповноваженої на це особи) затверджується також і спеціаліст, що є відповідальним за вступний інструктаж. Такий фахівець попередньо повинен пройти навчання та спеціальну перевірку знань по ОП. І тільки після того як особа справді пройшла таке навчання, отримала необхідні знання  та успішно склала іспит з ОП, що документально підтверджується, вона, згідно із наказом чи розпорядженням керівництва, може інструктувати інших працівників з питань ОП.

Як фахівцю з ОП правильно оформити проходження працівником вступного інструктажу

Для цього потрібно завести спеціальний журнал відповідного зразка. У ньому вестимуться записи про проведення усіх вступних інструктажів з ОП. І саме у ньому повинен розписуватися кожен, хто був проінструктований. Також свій підпис ставить і відповідальна за проведення інструктажу особа. Окрім того зазначається його вид (первинний, повторний, позаплановий тощо), дата проведення, проставляється відмітка про допуск робітника чи посадової особи до роботи. Звертаємо увагу, що пронумеровані сторінки такого журналу прошиваютьсь і скріплюються печаткою. Окрім того, на підприємстві має бути розроблена примірна інструкція на основі якої і проводитиметься інструктуваня.

Слід зазначити, що вступний інструктаж з охорони праці –​ це важливий законодавчо закріплений та врегульований процес, який повинен забезпечуватися кожним підприємством,установою, організацію незалежно від форми їх власності чи підпорядкування для отримання працівниками цих закладів необхідних знань з ОП із врахуванням особливостей виробництва чи характеру виконуваних ними робіт, надаваних послуг з метою уникнення в подальшому виробничих аварій, нещасних випадків чи захворювань. Також із цією метою проводяться: інструктаж з пожежної безпеки, навчання основам першої медичної допомоги, вступний інструктаж з техніки безпеки тощо.Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

© Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


  • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• шпаргалки для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль