Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Організація вступного інструктажу з питань охорони праці на підприємстві

  • 22 жовтня 2018
  • 38057

Розглянемо деякі нюанси щодо проведення вступних інструктажів з питань охорони праці на підприємстві.

Вступний інструктаж з питань охорони праці: для кого він є обов’язковим та де це закріплено

Вступний інструктаж з охорони праці є обов’язком як для роботодавця, так і для кожного, без винятку, працівника. Оскільки останній, не прослухавши такого інструктажу, позбавлений права приступити до роботи. Так, особа повинна його прослухати незалежно від того, чи вона приймається на постійне, сезонне або тимчасове місце роботи, на яку посаду претендує, що у неї за фах або ж освіта. Більше того, навіть студенти та учні скеровані на підприємство (до установи чи в організацію) для проходження практики, а також особи, що просто відвідують підприємство (установу, організацію) із ознайомчими цілями в складі екскурсії, мусять пройти вступний інструктаж з охорони праці.

Скачати Інструкцію вступного інструктажу з охорони праці на підприємстві

Організація вступного інструктажу з питань охорони праці на підприємстві

Це на законодавчому рівні закріплено такими нормативними документами: Законом України «Про охорону праці» – ст. 18 та п. 6 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (далі – Типове положення), затвердженого 26.01.2005 Державним комітетом України з нагляду за охороною праці в наказі № 15.

Зі змісту цих же законодавчих норм вбачається і те, що власник чи уповноважений ним орган повинен організувати та забезпечити вступний інструктаж для працівників. Організація його проведення прописана у тому ж п. 6 Типового положення. Саме цією законодавчою нормою можуть керуватися керівники підприємств та особи, відповідальні за проведення відповідного інструктажу, визначаючи програму, тривалість, час та місце його проходження. Також у Типовому положенні прописано як правильно оформляти такий процес, які документи для цього повинні вестися на підприємстві (в установі, організації).

Хто та де проводить вступний інструктаж з охорони праці з працівниками

Він може бути проведеним:

  • прямо на місці роботи (біля виробничого обладнання у цеху, за робочим столом в офісі тощо)
  • в кабінеті з охорони праці (далі – ОП)
  • інших, спеціально облаштованих для цього кімнатах чи приміщеннях.

Слід зазначити, що у штаті кожного підприємства (установи чи організації), незалежно від їх форми власності або підпорядкування повинна бути особа (особи) відповідальна за ОП. Зазвичай це інженер із ОП (основним обов’язком якого є контроль за ОП на підприємстві). Часто у дещо більших закладах створюють цілу службу охорони праці. Саме спеціаліст такої служби, або ж інша посадова особа, що є фахівцем у питаннях ОП повинні проводити вступний інструктаж з охорони праці на робочому місці чи в іншому, спеціально обладнаному для цього, приміщенні.

Організація вступного інструктажу з питань охорони праці на підприємстві Дізнайтеся відповіді на 5 запитань про навчання та інструктажі з охорони праці

При цьому, вони мають використовувати новітні навчальні засоби, зокрема сучасне технічне обладнання та спеціальні теоретичні підручники, наочні посібники за програмою, яка окремо розробляється на кожному підприємстві з урахуванням його особливостей та характеру виробництва. Така програма розробляється службою ОП, а затверджується керівником підприємства. Наказом керівника (власника, іншої уповноваженої на це особи) затверджується також і спеціаліст, відповідальний за вступний інструктаж. Такий фахівець попередньо повинен пройти навчання та спеціальну перевірку знань по ОП. І тільки після того як особа справді пройшла таке навчання, отримала необхідні знання  та успішно склала іспит з ОП, що документально підтверджується, вона, згідно із наказом чи розпорядженням керівництва, може інструктувати інших працівників з питань ОП.

Як фахівцю з ОП правильно оформити проходження працівником вступного інструктажу

Для цього потрібно завести спеціальний журнал відповідного зразка. Згідно з п. 6.3 Типового положення запис про проведення вступного інструктажу для осіб, які приймаються на роботу відповідно до наказу (розпорядження) роботодавця, робиться:

  • у наказі про прийняття працівника на роботу;
  • у журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці.

Такий журнал зберігається службою охорони праці або працівником, котрий відповідає за проведення вступного інструктажу.

Організація вступного інструктажу з питань охорони праці на підприємстві Читайте також: Все про інструктажі з охорони праці на одному порталі

Вступний інструктаж з охорони праці на підприємстві. Зразок

Фахівці з охорони праці підприємства розробляють Інструкцію вступного інструктажу з охорони праці. Вона складається на підставі переліку питань, які необхідно розкрити (з урахуванням специфіки виробництва):

Варто зазначити, що вступний інструктаж з охорони праці –​ це важливий законодавчо закріплений та врегульований процес, який повинен забезпечуватися кожним підприємством, установою, організацію незалежно від форми їх власності чи підпорядкування для отримання працівниками цих закладів необхідних знань з ОП із врахуванням особливостей виробництва чи характеру виконуваних ними робіт, надаваних послуг з метою уникнення в подальшому виробничих аварій, нещасних випадків чи захворювань. Також із цією метою проводяться: інструктаж з пожежної безпеки, навчання основам першої медичної допомоги, вступний інструктаж з техніки безпеки тощо.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати