Домедична допомога потерпілому в ДТП

4 жовтня 2021
9879
Середній бал: 5 із 5

Якщо сталася ДТП, діяти треба швидко, але обережно. Адже перше правило надання домедичної допомоги — не нашкодь самому собі. Як надати домедичну допомогу потерпілому в дорожньо-транспортній пригоді та при цьому не наразитися на небезпеку самому — у рекомендаціях від експерта.

Дорожньо-транспортна пригода — це подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої є травмовані або загиблі люди.

Кожен працівник має знати, як надається домедична допомога постраждалим внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (далі — домедична допомога при дтп), особливо якщо підприємство має власні транспортні засоби, перевозить не лише вантажі, а й працівників.

Домедична допомога потерпілому в ДТП
Володимир Кострицязаступник начальника служби безпеки та надзвичайних ситуацій КП «Київпастранс» з охорони праці, представник Всеукраїнської громадської організації «Громадський комітет транспортної безпеки»
Смертність на дорогах могла б бути значно нижчою, якби всі водії мали аптечку з необхідними медичними засобами

Домедична допомога при ДТП. Нормативні вимоги

Організувати періодичне навчання водіїв методам домедичної допомоги потерпілим від ДТП мають автомобільні перевізники. Цього вимагає ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III.

Порядок надання домедичної допомоги постраждалим при дорожньо-транспортних пригодах затверджений наказом МОЗ від 16.06.2014 № 398. У ньому визначено механізм надання домедичної допомоги постраждалим при дорожньо-транспортних пригодах не медичними працівниками.

У статті пропонуємо вам ознайомитися з простим алгоритм, який допоможе діяти правильно у складній ситуації.

Алгоритм надання домедичної допомоги при дорожньо транспортних пригодах

Під час надання домедичної допомоги під час ДТП дотримуйтеся такого порядку дій.

1. Огляньте місце події

Якщо ви стали свідком ДТП, перш ніж кинутися на допомогу потерпілому, переконайтеся, що це не загрожує вам та іншим учасникам дорожнього руху.

Власний транспортний засіб слід припаркувати на безпечній відстані від місця події і так, щоб він не заважав під’їзду до місця ДТП автомобілям екстрених служб. Увімкніть аварійні вогні, коли виходитимете з машини — не забудьте зачинити її. Надягніть світловідбивний жилет, гумові рукавички, візьміть автомобільну аптечку та за потреби — вогнегасник.

Якщо ви залишили автомобіль на проїзній частині, виставте знак аварійної зупинки — на відстані не менше ніж 20 м у межах населеного пункту і 40 м — за його межами.

Насамперед огляньте місце події на наявність небезпечних речовин — паливно-мастильних рідин і газів. Якщо з пошкодженого транспортного засобу витікає пальне, його двигун продовжує працювати або наявне задимлення — є загроза вибуху!

Також небезпечним є транспорт, який став нестійким — може самостійно скотитися під уклін, перевернутися тощо. У таких ситуаціях іноді варто дочекатися професійних рятувальників, а самому відійти на безпечну відстань та подбати про безпеку довколишніх — попередити їх про загрозу.

Якщо внаслідок ДТП є потерпілі, незалежно від їх стану та кількості, одразу викличте бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, Національну поліцію, за потреби — пожежно-рятувальну службу. Зателефонуйте хоча б до однієї зі служб і дайте відповіді на всі запитання диспетчера. Іншим службам повідомлять про ДТП автоматично.

2. Дістаньтеся до потерпілого

Наближайтеся до травмованого так, щоб уникнути загроз для вашого і його життя. Оберіть такий напрямок руху, щоб потерпілий не повертав голову у ваш бік — перебувайте у його полі зору.

Відчиніть двері біля водія та вимкніть двигун його транспортного засобу, стабілізуйте автомобіль за допомогою ручного гальма або підкладіть під колеса блоки. Інколи відчинити двері можна лише з середини, попередньо вибивши скло. Щоб його уламки додатково не травмували потерпілого, вибивати скло слід не на водійських дверцятах, а на пасажирських — за водієм.

3. Надайте домедичну допомогу

Спершу оцініть стан свідомості потерпілого. Для цього перевірте, чи він реагує на ваш голос — скажіть йому щось голосно й чітко.

Щоб стабілізувати шийний відділ хребта, зафіксуйте голову травмованого руками до підголовника сидіння. Цю процедуру ліпше виконувати двом особам: перша — притуляє голову з частиною шиї і грудного відділу хребта до підголовника сидіння, а друга — із заднього сидіння фіксує голову руками до підголовника.

Завдяки такому положенню потерпілого вдасться уникнути ускладнень, пов’язаних із можливим ушкодженням хребта, також це дасть змогу безперешкодно дістатися до замка запалювання та ручного гальма.

Якщо є масивні кровотечі, зупиніть їх. Ознаки таких кровотеч — пульсуючий струмінь крові, велика пляма крові, що розтікається, біля потерпілого, значне просякання кров’ю одягу. У разі кровотечі з кінцівок використовуйте кровоспинний джгут з автомобільної аптечки або саморобний — зроблений із міцної тканини або інших підручних матеріалів.

Якщо кровотеча з пахвинної, пахвової ділянки чи шиї, затампонуйте рану за допомогою стерильного перев’язувального матеріалу. На невеликі поранення достатньо накласти бинтову стискувальну пов’язку.

Перевірте прохідність дихальних шляхів. Якщо потерпілий у свідомості і розмовляє, цього можна не робити. Якщо ж він непритомний, перевірте і за потреби очистіть дихальні шляхи — для цього відкрийте його рот. Однак це можна робити тільки після того, як стабілізували шийний відділ хребта. Під час відкриття рота або інших дій голова потерпілого не має рухатися!

Перевірте наявність і частоту периферичного пульсу на променевій артерії протягом 10 с. Нормальна частота пульсу від 60 до 100 ударів за хвилину. За вивільнених дихальних шляхів перевірте, чи потерпілий дихає. Вислухайте дихання своїм вухом біля вуст потерпілого протягом 10 с. У нормі за цей час має бути 2-4 дихальні рухи. Якщо травмований не дихає і у нього немає пульсу, екстрено евакуюйте його з транспортного засобу та розпочніть серцево-легеневу реанімацію.

Після того, як перевірили пульс і дихання, ретельно огляньте потерпілого у салоні транспортного засобу та знайдіть усі рани, які можуть загрожувати його життю. До них належать:

  • травми обличчя, які можуть заблокувати прохідність дихальних шляхів;
  • травми грудної клітки, які можуть впливати на дихання потерпілого;
  • будь-які не зупинені до цього кровотечі.

Важливо! На всі рани необхідно накласти бинтові пов’язки.

Якщо на потерпілому зайнявся одяг, щоб зупинити процес горіння та уникнути опіків, припиніть доступ повітря. Для цього накрийте травмованого щільною тканиною (одягом), потім протягом 20 хв охолодіть обпечену ділянку зволоженою водою тканиною. Якщо обпечені верхні кінцівки, зніміть ювелірні прикраси. Після появи набряку це вже зробити не вдасться! Місця опіків накрийте стерильною марлевою серветкою.

Захистіть потерпілого від переохолодження — накрийте його термоковдрою на поліетиленовій основі або іншою ковдрою чи одягом.

Переохолодження та відмороження: як надати домедичну допомогу

4. Евакуюйте потерпілого з транспортного засобу

Якщо загроз для життя немає, евакуюють травмованого з транспортного засобу або місця події працівники екстрених служб. Доки вони прибудуть, надавайте допомогу у салоні транспортного засобу.

Якщо пошкоджений транспортний засіб задимівся або загорівся, з нього витікають паливно-мастильні матеріали або наявна інша небезпека — виникає загроза для життя потерпілого.

У такому випадку екстрено евакуюйте травмованого з пошкодженого транспорту. Якщо потерпілий у свідомості, відчиніть двері автомобіля, візьміть його за передпліччя і витягніть із машини. Ваш помічник має підхопити потерпілого за ноги та допомогти перенести його в безпечне місце.

Якщо травмований непритомний, коли захоплюватимете його за передпліччя, міцніше тримайте йому голову і затискайте підборіддя.

Коли вилучатимете потерпілого через задні двері, дійте аналогічно.

За підозри у травмованого травми хребта евакуюйте його з транспортного засобу лише в крайньому випадку.

За травми живота або стегна покладіть потерпілого на спину, а його ноги зігніть.

Якщо травмований втратив багато крові, покладіть його на щось м’яке, а ноги підніміть.

За сильного удару грудної клітки покладіть потерпілого на бік.

Домедична допомога потерпілому в ДТП Пам’ятайте: правильно надана домедична допомога постраждалим внаслідок ДТП допоможе врятувати життя!

logo