Телефонуйте безплатно на 0 800 212 312 — отримайте персональну знижку

Розслідуємо нещасні випадки по-новому ▶ ▷

Служба охорони праці

Порядок розслідування нещасних випадків на виробництві

 • 6 вересня 2016
 • 42773

Алгоритм дій роботодавця у разі нещасного випадку, склад та обов’язки комісії з розслідування НВ, особливості складання актів за формою Н-5 і Н-1

Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві затверджено постановою КМУ від 30.11.2011 № 1232 (далі — Порядок № 1232).

СкачатиАкт Н-1 заповнений

СкачатиАкт за формою Н-1 (бланк)

Якщо з працівником стався нещасний випадок, безпосередній керівник робіт має терміново організувати надання домедичної допомоги потерпілому, забезпечити за необхідності його доставку до медичного закладу та негайно повідомити роботодавця.

Обстановка на робочому місці, де стався нещасний випадок, та машини, механізми, обладнання, устаткування мають зберігатися у тому стані, в якому вони були на момент настання нещасного випадку, до прибуття комісії з розслідування. Проте це не має загрожувати життю чи здоров’ю інших працівників або спричинити більш тяжкі наслідки та порушення виробничих процесів. Керівник робіт також має забезпечити заходи, аби не допустити подібних нещасних випадків.

Повідомлення про нещасний випадок

Отримавши повідомлення про нещасний випадок, роботодавець протягом однієї години за допомогою засобів зв’язку має передати повідомлення про нещасний випадок (або протягом доби на паперовому носії):

 • Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі — Фонд) за місцезнаходженням підприємства, на якому стався нещасний випадок;
 • керівникові первинної профспілкової організації незалежно від членства потерпілого в профспілці (якщо на підприємстві є декілька профспілок, повідомляють керівника профспілки, членом якої є потерпілий; якщо профспілка відсутня, — сповіщають уповноваженого з питань охорони праці);
 • закладові державної санітарно-епідеміологічної служби (якщо виявлено гостре професійне захворювання (отруєння).

Якщо потерпілий є працівником іншого підприємства, то роботодавець має повідомити керівник того підприємства.

Якщо нещасний випадок стався внаслідок пожежі, роботодавець має сповістити про це органові державного пожежного нагляду за місцезнаходженням підприємства.

Комісія з розслідування нещасного випадку

Протягом доби наказом роботодавця має бути утворена комісія з розслідування нещасного випадку, до складу якої входить не менш ніж три особи. Головою комісії зазвичай є керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, якій роботодавець доручив виконувати функції з охорони праці. Також до складу комісії входять представник Фонду, представник первинної профспілкової організації (якщо на підприємстві декілька профспілок — представник профспілки, членом якої є потерпілий; якщо профспілки відсутні — уповноважена особа з питань охорони праці), а також представник підприємства, інші особи.

Роботодавець має забезпечити належні умови для роботи комісії (приміщення, засоби зв’язку, оргтехніка, автотранспорт, канцелярське приладдя тощо).

Обов’язки комісії з розслідування нещасних випадків

Впродовж трьох робочих днів із моменту утворення комісія з розслідування нещасного випадку:

 • обстежує місце, де стався нещасний випадок, за можливості бере письмові пояснення у потерпілого, опитує свідків та причетних осіб;
 • визначає, чи відповідають умови праці на підприємстві вимогам законодавства про охорону праці;
 • з’ясовує обставини і причини нещасного випадку;
 • вивчає первинну медичну документацію (журнал реєстрації травматологічного пункту медичного закладу, звернення потерпілого до медпункту або медсанчастини підприємства, амбулаторну картку та історію хвороби потерпілого, документацію відділу кадрів, відділу (служби) охорони праці тощо);
 • визначає, пов’язаний чи не пов’язаний нещасний випадок з виробництвом;
 • встановлює осіб, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці;
 • розробляє план заходів для запобігання подібним нещасним випадкам;
 • складає п’ять примірників акта проведення розслідування нещасного випадку за формою Н-5 та акта за формою Н-1 (якщо нещасний випадок пов’язаний з виробництвом) і передає їх роботодавцеві для затвердження.

Акти за формою Н-5 і Н-1

Акти за формою Н-5 і Н-1 підписують голова та всі члени комісії. Якщо член комісії не згодний із змістом акта, він ставить підпис з відміткою про наявність окремої думки і додає до акта за формою Н-5 свої зауваження у письмовій формі.

Якщо комісія визнала нещасний випадок не пов’язаним з виробництвом, тоді складають лише акт за формою Н-5.

Протягом доби роботодавець має надіслати примірники затверджених актів за формою Н-5 і Н-1:

 • керівникові (спеціалістові) служби охорони праці або посадовій особі, яка відповідно до наказу роботодавця виконує функції з охорони праці;
 • потерпілому або уповноваженій ним особі, яка представляє його інтереси;
 • Фондові за місцезнаходженням підприємства, на якому стався нещасний випадок;
 • територіальному органові Держпраці за місцезнаходженням підприємства;
 • первинній організації профспілки, представник якої брав участь у роботі комісії, або уповноваженому з питань охорони праці, якщо профспілка на підприємстві відсутня.

Копії актів за формою Н-5 і Н-1 надсилають органові управління підприємства, а у разі його відсутності ― місцевій держадміністрації.

Зауважимо, що строк розслідування можна продовжити у випадках, передбачених пунктом 31 Порядку № 1232, або якщо виникла потреба провести лабораторні дослідження, експертизу, випробування для встановлення обставин і причин настання нещасного випадку. Продовження строку розслідування потрібно письмово погоджувати з територіальним органом Держпраці.

Роботодавець реєструє нещасні випадки у журналі за формою відповідно до додатка 7 Порядку № 1232. У разі нещасного випадку з фізичною особою ― підприємцем чи особою, яка забезпечує себе роботою самостійно та застрахована у Фонді, нещасний випадок реєструє робочий орган виконавчої дирекції Фонду, в якому зареєстровано особу.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати