Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

Засоби індивідуального захисту голови

18 листопада 2019
80
Середній бал: 1 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

У тих галузях промисловості, де існує постійна небезпека травмування голови, яку неможливо усунути за допомогою використання інших традиційних організаційних заходів, обов’язково мають використовуватися засоби захисту голови.

Особиста картка

Якими засобами захисту забезпечити працівників у надзвичайних ситуаціях

Необхідність і порядок забезпечення працівників засобами індивідуального захисту регламентується Кодексом законів про працю України, Законом України «Про охорону праці», наказом Мінсоцполітики України від 29.11.2018 № 1804 «Про затвердження  Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці», іншими нормативно-правовими документами.

Відповідальність щодо своєчасного забезпечення засобами індивідуального захисту, їх підбір, з урахуванням умов праці працівників та правильне їх застосування покладається на роботодавця.

У багатьох галузях промисловості  — гірничодобувній, енергетичній, будівництві, лісовому господарстві, а також при виконанні земельних, вибухових та деяких інших видів робіт, існує постійна небезпека травмування голови, яку неможливо усунути за допомогою використання  інших традиційних організаційних заходів. Саме тому роботодавці зобов’язані подбати про засоби індивідуального захисту голови (ЗІЗ голови) для своїх працівників.

Види засобів індивідуального захисту голови

Засобами індивідуального захисту від ушкодження голови є каски, каскетки, шоломи, ковпаки, берети, накомарники, капелюхи. Крім того, від ушкодження обличчя застосовуються захисні маски та захисні щитки.

Основним матеріалом для їх виготовлення є пластмаса різного ступеня міцності з додаванням інших речовин (визначається конкретними умовами експлуатації).

Згідно з нормами і правилами безпеки ці засоби повинні використовуватись всюди, де є ймовірність падіння на голову будь-яких предметів, а також у випадках впливу сонячних променів при роботі влітку на відкритому повітрі тощо.

Каски

Найбільш поширеними є каски загального і спеціального призначення: для газовиків, будівельників, шахтарів, лісорубів, окремих інших видів робіт, де існує можливість ураження голови.

Згідно з ДСТУ EN 397:2017 «Каски захисні промислові» (EN 397:2012 + А1:2012, IDT) захисні каски складаються з корпусу, внутрішньої оснастки і підборідного ременя. Каски також можуть оснащуватись пристроями для кріплення на них респіратора, протишумових навушників, щитка і окулярів для захисту очей та обличчя. У зимовий період каску використовують разом з підшоломником.

4 поради для правильного вибору засобів індивідуального захисту

Шоломи

В умовах підвищеної небезпеки травмування голови для її захисту від механічного ушкодження, від бічних ударів та гострих предметів тощо також широко використовуються шоломи (різновид каски) підвищеної міцності, вимоги до яких зазначені в стандарті ДСТУ EN 14052:2015 «Шоломи захисні високоякісні робітників промислових підприємств» (EN 14052:2012+A1:2012, IDT) . У шоломі, на відміну від каски, додається спеціальна захисна прокладка, яка поглинає енергію удару і зменшує силу, що передаються на голову працівника.

Шолом складається з корпусу, який має вентиляційні отвори підшоломного проміжку, підборідного ременя, внутрішнього поліетиленового каркасу з амортизатором, що регулюється залежно від розміру голови. 

Відповідно до технічних вимог каска витримує удар енергією до 80 Дж. Шоломи характеризуються вдвічі більшою міцністю.

Для виготовлення касок і шоломів використовується  пластмаса різного ступеня міцності з додаванням інших речовин (поліетилен, текстоліт, полікарбонат, вініпласт, склопластик).

Маркування засобів індивідуального захисту голови

Всередині корпусу каски чи шолому  має бути нанесене відповідне маркування щодо:

  • дати виготовлення;
  • розміру;
  • ступеню захисту;
  • типу або класу.

Також обов’язково зазначається матеріал, з якого виготовлено певний виріб.

При виконанні робіт на обертових механізмах, крім захисних касок, шоломів, для захисту голови, використовують також косинки, кепки та інші головні убори.

Таким чином, обираючи конкретний засіб індивідуального захисту від ушкодження голови має бути врахований чинник щодо ступеню можливого ризику для життя та здоров’я кожного конкретного працівника.

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
Дочитайте статтю після легкої реєстрації


і скачуйте інструкції з охорони праці


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і дочитати