Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

Засоби захисту від шуму і вібрації

12 листопада 2019
156
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Зменшення впливу шуму та вібрації на працівників до допустимих величин є однією з умов покращення їхньої виробничої діяльності та засобом запобігання професійним хворобам. Однак і про засоби колективного та індивідуального захисту від шуму і вібрації забувати не можна.

Медогляди осіб, котрі працюють в умовах контакту з вібрацією

Як запобігти професійним захворюванням, які спричинив виробничий шум

Скачати повну таблицю

В Україні прийнято низку нормативних актів, спрямованих на покращення умов праці та поліпшення стану захищеності працівників від професійних захворювань, зокрема закони України «Про охорону праці», «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», постанова КМУ від 21.08.2019 № 771 «Про затвердження Технічного регламенту засобів індивідуального захисту», наказ Мінсоцполітики України від 29.11.2018 № 1804 «Про затвердження Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці», Державні санітарні норми виробничої загальної та локальної вібрації (ДСН 3.3.6.039-99), затверджені  постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1999 № 39, Інструкція із забезпечення шумової та вібраційної безпеки праці у вугільних шахтах, затверджена наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.10.2004 № 236 та інші.

Засоби захисту від шуму

Шумом називаються звуки, що заважають сприйняттю корисних звуків або порушують тишу, а також звуки, що створюють шкідливу або подразнювальну дію на організм людини.

Інтенсивний виробничий шум може стати причиною професійних захворювань (туговухість, глухота), при цьому:

 • знижується продуктивність праці;
 • ослаблюється увага та уповільнюється реакція працівників, спостерігається запаморочення, дратівливість, знижується працездатність, гострота зору;
 • зростає кров’яний тиск, змінюється ритм дихання та серцевої діяльності, порушується працездатність клітин кори головного мозку тощо. 

Звичним для людини є шумовий фон з рівнем звукового тиску в частотах 15-35 децибел (дБ).

При збільшенні рівня звукового тиску до 40-70 дБ спостерігається деяке зниження продуктивності праці та погіршення самопочуття (голосна музика, шум технічного устаткування та інше).    

Рівень звукового тиску в межах 75-120 дБ спричиняє враження органів слуху і серцево-судинної системи.

Постійний шум з рівнем звукового тиску понад 120 дБ може призвести до акустичної травми (значне зниження слуху).

Як запобігти професійним захворюванням, які спричинив виробничий шум

Комплексні джерела шуму притаманні більшості промислових підприємств (системи вентиляції та кондиціонування повітря, аерогазодинамічні установки, окреме обладнання, засоби транспорту тощо). 

Вирішення проблеми захисту від шуму досягається проведенням комплексу заходів, щодо послаблення інтенсивності шкідливих виробничих факторів у їхніх джерелах або на шляху поширення звукового тиску.

Зменшення шуму на шляху його поширення передусім досягається архітектурно-планувальними та акустичними заходами колективного захисту від шуму.

Архітектурно-планувальні заходи включають:

 • раціональне розміщення  будівель і споруд на території підприємства (здійснюється при проектуванні, реконструкції та експлуатації підприємств, цехів, дільниць);
 • раціональне розміщення технологічного устаткування та робочих місць;
 • раціональне акустичне розміщення зон і режимів руху транспортних засобів і потоків;
 • створення шумозахисних зон.

Акустичні засоби передбачають застосування засобів звукоізоляції, звукопоглинання, віброізоляції, демпфірування (гасіння коливань механічних систем нелінійними динамічними пристроями) та застосування глушників шуму.

На практиці також широко застосовуються організаційно-технічні засоби колективного захисту від шуму, які передбачають: застосування малошумних технологічних процесів та устаткування, оснащення устаткування засобами дистанційного керування, дотримання правил технічної експлуатації обладнання, проведення його планово-попереджувальних оглядів та ремонтів тощо.

У випадку, коли заходами колективного захисту не вдається знизити рівень шуму на робочих місцях до допустимих значень, застосовуються засоби індивідуального захисту від шуму (3І3 від шуму). Вони дають змогу перекрити найбільш чутливий канал проникнення звуку в організм через вуха та попередити розлад нервової системи від дії такого інтенсивного подразника, як шум.

З цією метою використовують протишуми, або антифони, які поділяються на 3 види:

 • внутрішнього використання – втулки, вкладки, тампони;
 • зовнішнього використання – навушники, шоломи, костюми;
 • змішані, які вставляються при вході в слуховий прохід.

Як правило, вибір засобу індивідуального захисту обумовлюється видом та характеристикою шуму на робочому місці, зручністю його використання при виконанні конкретної робочої операції, кліматичними умовами та іншими чинниками.

Зокрема, застосування вкладок допустимо при рівнях звуку не вище 100 дБ, навушників — 110 дБ, шоломів — 120 дБ. При рівнях шуму вище 120 дБ рекомендується одягати, крім шоломів, шумозахисний комбінезон, пояс і черевики.

Засоби захисту від вібраційних коливань

Вібрація, або механічні коливальні пружні рухи точки твердого тіла гармонійного виду, характеризується неврівноваженими силовими діями, які виникають при роботі машин і механізмів.

Основним параметрами вібрації є частота (Гц) та період коливань (с).

Розрізняють локальну вібрацію, яка діє на окремі частини тіла людини, і загальну вібрацію, яка передається на організм (тіло) через сидіння або ноги працівника тощо.

Загальна вібрація, своєю чергою, поділяється на транспортну (виникає під час руху транспортних засобів) і технологічну, яка існує при роботі на стаціонарному  обладнанні або ж передається відповідним чином на робочі місця, які не мають власних джерел вібрації.

Локальна вібрація, зокрема, спостерігається при виконанні робіт пневматичними відбійними молотками, використанні технологічного обладнання з вібраційними властивостями (ковальсько-пресове устаткування) тощо.

Найбільш небезпечними для людини є частоти коливань в діапазоні 6-9 Гц, оскільки вони збігаються з власною частотою коливань внутрішніх органів людини.

Вібрація, особливо локальна, може спричинити функціональні зміни в роботі окремих систем організму людини і настання вібраційної хвороби.

Як запобігти професійним захворюванням, спричиненим виробничою вібрацією

Захист від вібрації досягається завдяки проведенню комплексу заходів, що послаблюють інтенсивність шкідливих виробничих факторів у їхніх джерелах, на шляху поширення. Заходи та засоби захисту від вібрації поділяються на колективні та індивідуальні.

Колективний захист від вібрації здійснюється, зокрема, шляхом застосування таких методів, як:

 • зменшення або виключення різких прискорень у роботі механічного пристрою;
 • зміна конструктивних елементів джерела вібрації з метою уникнення (зменшення) резонансу частоти власних коливань машини з частотою збуджувальних сил;
 • перетворення енергії коливань системи в теплову енергію (вібродемпфування) шляхом використання спеціальних матеріалів з великим внутрішнім тертям при пружних деформаціях;
 • вібропогашення шляхом введення в коливальну систему додаткової маси або збільшення жорсткості системи шляхом установки агрегата на фундамент;
 • віброізоляція за допомогою введення в систему додаткового пружного зв’язку для ослаблення передачі вібрації суміжному елементу конструкції або робочому місцю.

На практиці, як правило, використовують комбінації вказаних методів.

Залежно від місця контакту працівника з вібруючим об’єктом використовують такі засоби індивідуального захисту від вібрації:

 • рукавиці чи перчатки з віброгасними долонями та віброгасні вкладки — для рук;
 • спеціальне взуття з віброгасною підошвою, віброгасні наколінники — для ніг;
 • віброгасні нагрудники, пояси, спеціальні костюми — для тіла.

Загальні вимоги до засобів індивідуального захисту від дії шуму та вібрації регламентуються відповідними державними стандартами.

Насамкінець слід зазначити, що для здійснення заходів з послаблення інтенсивності впливу шкідливих виробничих факторів на виробничий персонал необхідно організувати належну взаємодію служби охорони праці з виробничими структурними підрозділами підприємства, спрямовану на впровадження передових технологій у цій сфері.

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
Дочитайте статтю після легкої реєстрації


і скачуйте інструкції з охорони праці


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і дочитати