Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

Скачайте новий Покажчик НПАОП 2019 ▶ ▷

Служба охорони праці

Медичні огляди водіїв навантажувачів

  • 25 серпня 2016
  • 2021

Працівники підприємства час від часу працюють на навантажувачах, проте у штатному розписі підприємства вони не є водіями навантажувача. Які медичні огляди мають проходити в такому разі ці працівники?

Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III, водій — це особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

У Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» професія «Водій автотранспортних засобів» має код 8322, «Водій автонавантажувача» — код 8334.

Аби визначити, чи придатна особа до керування транспортними засобами, проводять медичний огляд відповідно до норм Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МОЗ, МВС від 31.01.2013 № 65/80 (далі — Положення № 65/80). Додаток 1 «Медична довідка щодо придатності до керування транспортним засобом» цього Положення містить перелік категорій транспортних засобів, серед яких, зокрема, зазначені навантажувачі з потужністю двигуна до 147 кВт та навантажувачі з потужністю двигуна понад 147 кВт. Але тут йдеться про навантажувачі, якими оснащують дорожні транспортні засоби.

У статті 1 Закону про автомобільний транспорт приведено визначення понять «автомобільний транспортний засіб», «транспортний засіб загального призначення», «транспортний засіб спеціалізованого призначення», а в ДСТУ 2984-95 «Засоби транспортні дорожні. Типи. Терміни та визначення» — поняття «дорожній транспортний засіб». Навантажувач належить до транспортних засобів спеціалізованого призначення, які не експлуатують на дорогах загального користування. Тому на водіїв навантажувача не поширюються вимоги Положення № 65/80.

Відповідно до пункту 9 Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженого наказом МОЗ, Держнаглядохоронпраці від 23.09.1994 № 263/121, роботи, пов’язані з управлінням наземним транспортом, належать до робіт, де є потреба у професійному доборі. Особи, які працюють на таких роботах, мають проходити попередній та періодичні медичні огляди. Це передбачено Порядком проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженим наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246 (далі — Порядок № 246). Також у цьому Порядку зазначено, що особи, яких допускають до виконання робіт, що потребують професійного добору, повинні мати висновок психофізіологічної експертизи. Психофізіологічну експертизу проводять у регіональних центрах психофізіологічної експертизи.

Необхідність проходження водіями навантажувачів перед прийняттям на роботу медичного огляду передбачено також підпунктом 7.4.10 Правил будови і безпечної експлуатації навантажувачів, затверджених наказом Держгірпромнагляду від 31.12.2008 № 308.

Зауважимо, що відповідно до норм Порядку № 246 критерії визначення категорій працівників, які підлягають медоглядам та профдобору, розробляють спеціалізовані медичні заклади.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Приєднуйтеся до закритого Клубу спеціалістів з охорони праці!

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

• професійних матеріалів сайту

• шпаргалок для безпомилкової роботи

• вебінарів та презентацій від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати