Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

Засоби індивідуального захисту рук

4 листопада 2019
48
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Щоб захистити шкіру рук від впливу шкідливих чинників на виробництві, потрібно використовувати спеціальні засоби індивідуального захисту для рук. Які їх види існують і як вони марковані, дізнайтеся зі статті.

Скачати Таблицю марковання ЗІЗ рук

Марковання засобів індивідуального захисту рук (рукавичок)

Якісні та надійні засоби індивідуального захисту для рук (далі — ЗІЗ рук) повинні мати ті самі властивості, що і природний ЗІЗ — наша шкіра. Вона захищає від мікробів, допомагає регулювати температуру тіла та передає тактильні відчуття (тепло, холод, тиск). Крім того, висока концентрація сполучної тканини захищає руки від дії тиску, травм і підвищеного тертя.

ЗІЗ для рук, створені з урахуванням природних особливостей та за допомогою передових технологій, називають біоміметичними. Уже зараз вони лідери на ринку. А майбутнє, коли усі будуть користуватися такими ЗІЗ, не за горами. Проте перш ніж говорити про майбутнє, з’ясуємо, які види засобів індивідуального захисту рук передбачають чинні на сьогодні вітчизняні НПАОП.

4 поради для правильного вибору засобів індивідуального захисту

Види ЗІЗ для рук за вітчизняними стандартами

У нормативних документах документах немає визначення засобів індивідуального захисту рук. Сформулюємо його на основі загального, яке наведене у ДСТУ 7239:2011 «Система стандартів безпеки праці. Засоби індивідуального захисту. Загальні вимоги та класифікація» (ДСТУ 7239:2011):

Засіб індивідуального захисту рук — це спорядження, призначене для носіння користувачем на руці, плечі та/чи передпліччі та/або захисту вказаної ділянки від одного або кількох видів небезпеки для життя чи здоров’я.

Однак у ДСТУ 7239:2011 визначено види ЗІЗ рук, плеча та передпліччя:

 • захисні рукавиці;
 • захисні рукавички;
 • рукавиці та рукавички;
 • безпальчиковi рукавички;
 • напальчники;
 • надолонники;
 • нарукавники;
 • налокітники;
 • наплічники;
 • антиелектростатичнi браслети та кільця;
 • назап’ясники для важкої праці.

У документі вказано, що перші три ЗІЗ зі списку можуть захищати від механічних ушкоджень (порізів, проколів, дрібного скла тощо), хімічних речовин, мікроорганізмів, iонiзувального випромінювання та радіоактивних речовин, електричного струму, статичної електрики, вібрації, холоду i знижених температур та спеки i теплових випромінювань. Призначення інших ЗІЗ чітко не роз’яснено. Очевидно, що вони також покликані захищати від дії перелічених шкідливих чинників та запобігати травмам через перенавантаження м’язів.

Забезпечення ЗІЗ рук визначають галузеві нормативні акти. Це близько 80 наказів та постанов, якими затверджені норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівників різних галузей господарства. Рекомендації, що допоможуть вам обрати з-поміж різних марок ЗІЗ для рук, наведемо далі.

Марковання та його значення

Основним критерієм вибору тих чи тих ЗІЗ рук є умови праці, в яких ними будуть користуватися. Проаналізуйте, від якого чинника потрібно захистити працівників вашого підприємства. Інколи небезпечних чинників може бути декілька. Це також враховують при виборі засобів захисту.

Обираючи ЗІЗ, особливо в інтернет-магазинах, де не завжди є змога поспілкуватися із продавцем-консультантом, скористайтеся Таблицею із піктограмами на ЗІЗ рук та їх розшифруваннями. У ній наведено роз’яснення піктограм на рукавичках та чинників, від яких захищають ЗІЗ з тою чи тою піктограмою. 

Під час роботи з хімічними речовинами використовуйте лише рукавички, які містять піктограми хімічного захисту. Якщо рукавички потрібні для роботи за високих температур, переконайтеся, що вони відповідають стандарту EN 407. А для захисту від зазублених країв або лез обирайте вироби із позначкою EN 388.

Нові рукавички слід зберігати у заводській упаковці на достатній відстані від джерел озону, тепла і відкритого вогню.

Перед використанням уважно перевірте, чи немає на рукавичках дефектів або розривів. Не користуйтеся пошкодженими, зношеними, брудними рукавичками (у т. ч. із плямами від будь-яких рідин). Це допоможе запобігти подразненням шкіри (дерматитам) та інфікуванню. Одягати рукавички варто на сухі і чисті руки.

Після використання чистіть рукавички одноразовою ганчіркою. Рекомендуємо використовувати рукавички, які можна прати. Після прання зберігайте рукавички так, щоб внутрішня підкладкова тканина легко просушувалася.

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
×
Дочитайте статтю після легкої реєстрації


і скачуйте інструкції з охорони праці


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися