text
Служба охорони праці

Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці

 • 18 серпня 2016
 • 2417

За які порушення законодавства про охорону праці передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність та на що має звертати увагу керівник підприємства, аби уникнути цих порушень

Адміністративна відповідальність у сфері охорони праці

Статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено розмір адміністративного стягнення за порушення вимог законодавства про працю та охорону праці, яке застосовують у разі, якщо:

 • порушено термін та порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці;
 • працівника фактично допустили до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допустили до роботи іноземця або особу без громадянства та особу, стосовно якої прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства;
 • порушено вимоги законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці;
 • порушено встановлений порядок повідомлення (надання інформації) Держпраці про нещасний випадок на виробництві.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці Читайте на порталі: Скільки «коштуватиме» нелегальний робітник: таблиця штрафів та кримінальної відповідальності 2017

Найбільша сума штрафу встановлена за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору — до 1000 нмдг.

 • нмдг — неоподаткований мінімум доходів громадян, становить 17 грн.

Кримінальна відповідальність за порушення законодавства про охорону праці

Стаття 271 Кримінального кодексу України (КК) передбачає відповідальність службової особи підприємства, установи, організації або громадянина, що є суб’єктом підприємницької діяльності, за порушення вимог законодавства про охорону праці, що призвело до заподіяння шкоди здоров’ю потерпілого.

У цьому разі відповідальність передбачена як за дії, так і за бездіяльність керівництва (наприклад, якщо було вказано проводити роботи у неробочий час або не надано засобів захисту працівникам, чи допущено неповнолітнього, що непридатний до відповідної роботи).

Зауважимо, що у статті 271 КК не конкретизовано нормативні акти, на підставі яких керівництво притягують до відповідальності за порушення охорони праці, тому робимо висновок, що кримінальна відповідальність за цією статтею передбачена у разі порушення будь-якої норми акта у сфері охорони праці, у тому числі й норм внутрішніх наказів, положень, інструкцій підприємства. Тому, розробляючи внутрішню документацію, потрібно визначати порядок проведення небезпечних робіт, чітко прописати регламент контролю за їх виконанням та встановити відповідальних осіб.

Підставою для притягнення до відповідальності за статтею 271 КК є місце злочину, а саме — межі офісних та виробничих площ підприємства. Якщо нещасний випадок стався поза межами цих територій, він не становитиме склад злочину.

У разі скоєння злочину, що відноситься до сфери охорони праці, потерпілими є лише ті особи, які мають певні трудові чи організаційні (практиканти) відносини з підприємством. Якщо ж нещасний випадок стався не з працівником, то такий злочин кваліфікуватиметься за загальними правилами злочинів проти життя та здоров’я людини. Так само й щодо винної особи — якщо злочин скоїв працівник, який не є службовою особою, або на нього не покладено відповідальність за виконання вимог законодавства про охорону праці згідно з наказом по підприємству, то такий злочин не буде відноситися до сфери охорони праці.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці Читайте також: Організація охорони праці

Що мають на увазі під «заподіянням шкоди здоров’ю»? Йдеться про заподіяння легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень. Легке тілесне ушкодження призводить до короткочасного розладу здоров’я строком до 21 дня і втрати працездатності не більше 10%. Тілесне ушкодження середньої тяжкості — це ушкодження, яке заподіяло розлад здоров’я на строк більше 21 дня і втрату працездатності від 10 до 33%.

Якщо ж завдана шкода здоров’ю працівника є більшою, то застосовують максимальне покарання, що передбачає позбавлення волі на строк до 7 років.

Аби уникнути порушень законодавства про охорону праці, керівник підприємства, установи чи організації має:

 • забезпечити наявність укладеного колективного договору, в якому повинен бути розділ про гарантії охорони праці для працівників;
 • затвердити інструкції, які передбачатимуть контроль за проведенням робіт, які є потенційно небезпечними для життя та здоров’я;
 • призначити відповідальних за контроль стану охорони праці;
 • фіксувати час початку та закінчення роботи працівників;
 • проводити своєчасні навчання, вступні та періодичні інструктажі з охорони праці.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці Читайте також: Адміністративна та кримінальна відповідальність фахівця з охорони праці: судова практика

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх актуальних подій у сфері охорони праці!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть свій статус професіонала —пройдіть швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту

• шпаргалки для безпомилкової роботи

• вебінари та презентації від найкращих експертів з охорони праці

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжити читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль