Перша допомога під час травмування хребта

30 травня 2020
21807
Середній бал: 5 із 5

Під час травмування хребта в потерпілого можуть виникнути різні ускладнення, він на тривалий час стає непрацездатним. Щоб запобігти цьому, необхідно вміти своєчасно і правильно надавати домедичну допомогу на місці події. Як діяти за підозри на травму хребта — розповідає експерт.

Скачайте шпаргалку «Домедична допомога за підозри на травму хребта»

Домедична допомога потерпілому за підозри на травму хребта

Причини травми хребта

Найчастішою причиною травми хребта є падіння з висоти. Людина може пошкодити хребет, навіть якщо впаде з висоти власного зросту. Також до травмування призводить сильний удар по тулубу або падіння на нього важких предметів.

Нерідко хребет травмується під час дорожньо-транспортної пригоди. Кінетична енергія, яка передається в ділянку шиї за різкого гальмування, удару транспортного засобу ззаду або збоку, спричиняє «хлистову травму». Під час удару різко розгинається шия і пошкоджується кістково-суглобовий апарат та м’які тканини шийного відділу хребта.

Як діагностувати травму хребта

Найнебезпечнішою травмою хребта є його перелом. У цьому випадку виникають ускладнення і може настати смерть.

Зазвичай для діагностування перелому хребта потерпілому проводять магнітно-резонансну томографію або рентген. Проте не завжди є можливість зробити це відразу. Для того, щоб діяти правильно в критичній ситуації, потрібно наперед вивчити ознаки перелому хребта. Це, зокрема: 

 • сильний біль або відчуття тиску в спині, шиї чи голові внаслідок пошкодження нервових волокон у спинному мозку;
 • поколювання або втрата чутливості в пальцях рук та ніг;
 • деформація та набряк м’яких тканин у місці травмованих хребців;
 • втрата рухових функцій кінцівок або здатності рухатися;
 • судоми;
 • утруднене дихання;
 • втрата контролю за роботою кишечника та сечового міхура тощо.

Домедична допомога при травмі хребта

Як надавати домедичну допомогу потерпілим з ознаками травми хребта визначено у Порядку надання домедичної допомоги постраждалим при підозрі на пошкодження хребта, затвердженому наказом МОЗ від 16.06.2014 № 398.

Насамперед потрібно переконатися у відсутності небезпеки на місці події для себе і потерпілого. Потім дотримуйтеся такого алгоритму дій:

1. Огляньте потерпілого, визначте, чи притомний він та чи дихає.

2. Викличте бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги за телефоном «103».

3. Якщо потерпілий не дихає, відновіть прохідність дихальних шляхів та розпочніть серцево-легеневу реанімацію.

4. Попросіть травмованого трохи поворушити руками та ногами, перевірте їх чутливість — легко пощипайте. Якщо рухи та больові відчуття збережені, є надія на те, що спинний мозок не ушкоджений.

5. Якщо потерпілий перебуває у безпечному місці і притомний, зафіксуйте шийний відділ хребта спеціальною шиною — коміром Шанца. Комір накладають дві людини: одна фіксує голову потерпілого, інша — обережно підводить комір під шию. Правильно накладений комір повторює контури шиї і повністю знерухомлює шийний відділ. Якщо коміра Шанца немає, використовуйте підручні засоби — одяг, масивну ватно-марлеву пов’язку, пластикові пляшки тощо.

Комір Шанца — ортопедичне пристосування, виготовлене з м’якого й екологічно безпечного пінополіуретану, яке виконує лікувальні і відновні функції. Необхідний для м’якої підтримки шийного відділу хребта і розвантаження м’язів.

6. Забезпечте постійний нагляд за потерпілим, доки не приїде швидка. Підтримуйте його психологічно.

Якщо місце події небезпечне, перемістіть потерпілого в інше місце. Для цього, після фіксації коміром шийного відділу, покладіть травмованого на предмет із твердою рівною поверхнею — тверді ноші, щит, зняті двері — та зафіксуйте його на них. Пам’ятайте, рухи потерпілого можуть призвести до додаткових травм хребців та спинного мозку. Тому кількість перекладань має бути мінімальною, а саме перекладання — надзвичайно обережним.

Для того, щоб правильно покласти потерпілого на ноші, потрібно виконати такі дії:

 • обережно зв’язати його руки на рівні талії та ноги;
 • укладати потерпілого мають чотири особи. Перші три особи просовують руки під потерпілого. За командою першої особи вони синхронно й обережно піднімають травмованого на 20 см від поверхні. Четверта особа підсовує щит та підкладає м’який валик під поперек потерпілого;
 • за командою першої особи травмованого кладуть на щит.

Якщо тих, хто надає допомогу, троє, усі вони стають на коліно з одного боку щита і за командою першої особи, яка підтримує голову потерпілого, обережно просовують руки під травмованого. Потім за командою синхронно й обережно піднімають хворого на рівень зігнутих колін, повільно встають і опускають його на щит. Після переміщення потерпілого в безпечне місце його потрібно повторно оглянути.

Перша допомога під час травмування хребтаЗверніть увагу!

Якщо травмований лежить обличчям донизу, не перевертайте його, а транспортуйте на щиті з підкладеним під груди валиком.

За підозри на травму хребта у жодному разі не можна:

 • саджати потерпілого та змушувати вставати на ноги;
 • вправляти деформований хребет та витягувати його;
 • тягнути потерпілого за руки та ноги;
 • транспортувати його в сидячому положенні;
 • давати йому їсти та пити.

Домедична допомога: гід із найчастіших помилок

logo