Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

Охорона праці в осінньо-зимовий період

18 вересня 2019
629
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Безпечна робота – запорука життя і здоров’я працівників. З настанням холодів кількість травм як серед населення в цілому, так і серед працівників підприємств і організацій значно зростає. Саме тому охорона праці в осінньо-зимовий період має бути організована на належному рівні.

Ви маєте це знати: як уникнути переохолодження та відмороження

як захистити працівників від переохолодження

Охорона праці в осінньо-зимовий період. Нормативне регулювання

Згідно зі статтями 13, 14  Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а працівник повинен дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства.

Під час роботи в осінньо-зимовий період на працівників можуть впливати несприятливі погодні умови: знижена температура повітря, підвищена вологість (дощ, сніг, хуртовина), сильний вітер тощо.

За мінусових температур погіршуються умови руху, керування та проведення технічного обслуговування засобів виробництва, виникає небезпека замерзання систем охолодження в конструктивних елементах систем, де застосовують воду.

Від впливу сезонних погодних умов найбільш залежать окремі види діяльності працівників, зокрема: роботи на відкритих майданчиках, у приміщеннях, які не обігріваються, працівників, робота яких носить пересувний характер, робота, пов’язана з охороною об’єктів тощо.

Крім того, зростання кількості нещасних випадків в осінньо-зимовий період пов’язано з людським фактором: порушенням трудової та виробничої дисципліни, вимог інструкцій з охорони праці, режиму праці та відпочинку, невикористання засобів індивідуального захисту, порушенням вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів та інше.

Окремі питання, пов’язані з виконанням робіт в осінньо-зимовий період (експлуатація будівель, споруд та засобів виробництва), урегульовано такими нормативно-правовими актами, як:

 • Кодекс законів про працю України;
 • Правила охорони праці на автомобільному транспорті (наказ МНС України від 09.07.2012 № 964);
 • Правила охорони  праці  під  час виконання робіт на  висоті (наказ Державного комітету  України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого  нагляду від 27.03.2007 №62);
 • Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень ДСН 3.3.6.042-99 (постанова Міністерства охорони здоров’я України від від 01.12.99 № 42);
 • Правила роботи на відкритому повітрі в холодний час (обязательное постановление народного комиссариата СССР от 11.12.1929 г.) тощо.

Також питання праці в холодний період року регулюються локальними актами: інструкціями за професіями і видами робіт (це може бути інструкція з охорони праці під час виконання робіт в осінньо-зимовий період), а також експлуатаційною документацією обладнання заводу виробника.

Відповідно до Санітарних норм мікроклімату виробничих приміщень ДСН 3.3.6.042-99 (постанова Міністерства охорони здоров’я України від 01.12.99 р. №42) холодним періодом року вважається період року, який характеризується середньодобовою температурою зовнішнього повітря,  що дорівнює +10 град. C і нижче. Оптимальні умови мікроклімату в робочій зоні виробничих приміщень (температура повітря 22-24 град. C, відносна вологість 60-40%, швидкість руху повітря не більш 0,1 м/сек.).

Підготовка до осінньо-зимового періоду

Охорона праці в осінньо-зимовий період передбачає розробку та введення в дію на кожному підприємстві з урахуванням місцевих умов організаційних та технічних заходів із зазначенням конкретних термінів виконання та відповідальних осіб.   

Як правило, для зменшення впливу на виробництво несприятливих погодних умов заходами передбачають:

 • здійснення перевірки тримальних та огороджувальних конструкцій будівель і споруд та усунення пошкоджень гідроізоляції фундаментів відповідно до вимог нормативної та проектної документації;
 • перевірку справності покрівлі та водостоків для відведення атмосферних і талих вод із даху будівлі;
 • перевірку технічного стану обладнання електроустановок, мереж водопостачання, каналізації і теплопостачання, а також вентиляційних систем;
 • промивання устаткування та трубопроводів теплових мереж;
 • перевірку справності і готовності до роботи взимку вікон, ліхтарів, воріт, дверей та інших об’єктів, що відчиняються;
 • перевірку опалювальної системи та приладів обігріву;
 • утеплення за необхідності приміщень будівель і споруд;
 • забезпечення працівників робочим інвентарем для прибирання снігу та льоду, а також піском та іншими протиожеледними матеріалами;
 • забезпечення працівників засобами індивідуального захисту
 • (одяг, взуття, рукавиці) відповідно до вимог законодавства та інше.

Також для попередження можливого переохолодження працівників у холодний період в приміщеннях, де на робочих місцях мікрокліматичні умови нижче допустимих величин, планують:

 • влаштування повітряних або повітряно-теплових завіс біля воріт, технологічних та інших отворів у зовнішніх стінах, а також тамбурів-шлюзів:
 • виділення спеціальних місць для обігріву, встановлення засобів для швидкого та ефективного обігріву верхніх і нижніх кінцівок (локальний променево-контактний обігрів тощо);
 • встановлення внутрішньозмінного режиму праці та відпочинку для надання працівникам можливих перерв у роботі для обігріву.

Безпека праці в осінньо-зимовий період передбачена вимогами ст. 168 КЗпПУ. Згідно з нею працівникам, котрі працюють у холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, надаються спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються у робочий час. При цьому власник або уповноважений ним орган, зобов’язаний обладнати приміщення для обігрівання і відпочинку таких працівників.

Які оптимальні параметри виробничого мікроклімату

Робота транспортних засобів в осінньо-зимовий період

Для забезпечення роботи транспортних засобів в осінньо-зимовий період роботодавцю слід подбати про:

 • проведення сезонного технічного обслуговування машин;
 • заміну автомобільних шин на зимові;
 • утеплення кабін і двигунів машин та перевірку справності опалювальних пристроїв;
 • заміну мастила в агрегатах і вузлах машин на зимове;
 • заправлення системи охолодження двигуна низькозамерзаючою рідиною;
 • перевірку справності склоочисників;
 • підготовку засобів для полегшення запуску двигуна в холодний період року;
 • утворення запасу зимових сортів палива, мастила, низькозамерзаючої рідини, гумотехнічних виробів, експлуатаційних матеріалів та інше.

Безпечне використання опалювальних приладів

Слід звернути увагу і на безпечне використання на підприємстві опалювальних приладів. Так, при використанні електричних приладів необхідно пам’ятати, що:

 • нові підключення приладів слід проводити з урахуванням допустимого струмового навантаження електромережі;
 • електронагрівальні прилади мають бути встановлені на поверхні з негорючого матеріалу та на безпечній відстані від легкозаймистих матеріалів;
 • нагрівальні робочі частини електроприладів мають бути закриті захисними екранами або кожухами;
 • при опаленні невеликих приміщень масляними радіаторами та електропанелями із закритими нагрівальними елементами вони повинні мати справний індивідуальний електрозахист і терморегулятор;
 • забороняється залишати без нагляду увімкнені електрообігрівальні прилади.

Також передбачаючи можливе максимальне навантаження на енергосистему у разі введення в дію в регіоні графіків аварійних відключень та (або) обмежень споживання електричної енергії і потужності роботодавцю до початку опалювального сезону слід спланувати порядок введення в дію на підприємстві відповідних протиаварійних заходів.

Важливим є своєчасне проведення з обслуговуючим персоналом котелень підприємства повторних інструктажів та навчання з питань охорони праці.

Протипожежні заходи в осінньо-зимовий період

Особливу увагу необхідно звернути на забезпечення протипожежних заходів та провести практичні навчання і перевірку вміння використання працівниками первинних засобів пожежогасіння.

З цією метою також слід перевірити:

 • справність первинних засобів пожежогасіння;
 • наявність та укомплектованість протипожежних щитів;
 • можливість вільного доступу до будівель, споруд, водоймищ, підступи до пожежних драбин, пожежного інвентарю, обладнання та засобів пожежогасіння;
 • наявність плану та шляхів евакуації працівників при виникненні надзвичайної ситуації.

Вимоги безпеки у зимовий період

Із настанням холодів суттєво підвищується імовірність падіння під час пересування. Роботодавцю слід особливу увагу звернути на стан пішохідних доріжок та внутрішньої території підприємства, завчасно подбати про наявність піщано-соляних сумішей та інвентарю для прибирання снігу.

Щоб уникнути травмування робітників необхідно завчасно попередити їх, що під час пересування в несприятливих погодних умовах потрібно рухатися пішохідними доріжками, бути взутими у зручне взуття на низьких підборах та неслизькій підошві, бути уважними та обходити небезпечні місця, тримаючись на певній відстані від будівель,  щоб не травмуватись від падіння з даху снігу чи бурульок, бути уважними під час переходу проїжджої частини дороги та при пересуванні східцями, а також не носити в руках тяжкі речі та не тримати руки в кишенях під час пересування при обледенінні.

Виконання цих заходів, а також вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці сприятиме створенню здорових і безпечних умов роботи та запобігатиме нещасним випадкам на виробництві. Пам’ятайте, профілактика травматизму в осінньо-зимовий період — найкращий засіб захистити працівників.

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
Дочитайте статтю після легкої реєстрації


і скачуйте інструкції з охорони праці


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і дочитати