Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

Навчання з питань пожежної безпеки

29 серпня 2019
1809
Середній бал: 5 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Щорічно в Україні від пожеж гине значна кількість людей та втрачаються величезні матеріальні цінності. Основними причинами виникнення більшості пожеж є необережне поводження з вогнем та порушення правил пожежної безпеки. Тому покращення якості навчання з питань пожежної безпеки є важливим чинником зниження ризиків виникнення та поширення пожеж.

Навчальні заклади цивільного захисту та безпеки життєдіяльності

Все про пожежну безпеку в одній тематичці

Навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб підприємств

Основоположним правовим актом, що регламентує навчання з питань пожежної безпеки та діям у разі виникнення надзвичайної ситуації є Кодекс цивільного захисту України (далі – Кодекс). У цій сфері Кодексом надано відповідні повноваження органам державної влади і управління.

Так центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цивільного захисту, уповноважено організовувати навчання з питань цивільного захисту посадових осіб центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і суб’єктів господарювання, здійснювати заходи щодо розроблення та затвердження програм з навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях.

Інші центральні органи виконавчої влади наділені повноваженнями щодо організації навчання з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки посадових осіб міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, а також суб’єктів господарювання, що належать до сфери їх управління.

Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, своєю чергою, повинні забезпечувати проведення навчання з питань цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки посадових осіб місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, суб’єктів господарювання, що належать до сфери їхього управління, та підприємств комунальної власності. 

Обов’язки щодо проведення навчання працівників з питань техногенної та пожежної безпеки покладено і на суб’єктів господарювання.

Швидкий тест: на якому малюнку правильно зображено знак

«Куріння заборонено!»?

знаки пожежної безпеки Місця для куріння Місця для куріння Місця для куріння
Варіант 1 Варіант 2 Варіант 3 Варіант 4

Всі варіанти допустимі

Навчання з пожежної безпеки населення

У главі 10 Кодексу викладені загальні положення щодо навчання працюючого та непрацюючого населення.

Зокрема, встановлено, що навчання працюючого населення діям у надзвичайних ситуаціях є обов’язковим і здійснюється в робочий час коштом роботодавців за програмами підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях, а також під час проведення спеціальних об’єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту.

Передбачено, що:

 • особи під час прийняття на роботу та працівники щороку за місцем роботи проходять інструктаж з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях;
 • особи, яких приймають на роботу, пов’язану з підвищеною пожежною небезпекою, мають попередньо пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум);
 • працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, один раз на рік проходять перевірку знань відповідних нормативних актів з пожежної безпеки, а посадові особи до початку виконання своїх обов’язків і періодично (один раз на три роки) проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки.

Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань пожежної безпеки, забороняється.

Навчання учнів, студентів та дітей дошкільного віку діям у надзвичайних ситуаціях та правилам пожежної безпеки є обов’язковим і здійснюється під час навчально-виховного процесу за кошти, передбачені на фінансування навчальних закладів.

Порядок здійснення навчання з питань пожежної безпеки

Відповідно до ст. 39 Кодексу постановою КМУ від 26.06.2013 № 444 був затверджений Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях (далі – Порядок), складовою частиною механізму якого є навчання населення з питань пожежної безпеки. 

Порядок встановлює види та форми навчання. Організація навчання населення, зокрема, покладається:

 • працюючого та непрацюючого — на Державну службу Украї́ни з надзвича́йних ситуацій (далі —  ДСНС), місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування;
 • дітей дошкільного віку, учнів та студентів — на Міністерство освіти і науки України (далі — МОН).

Навчально-методичне забезпечення навчання населення здійснюється ДСНС разом з МОН.

Відповідно до Порядку навчання працівників, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, здійснюється безпосередньо на підприємстві згідно з програмою пожежно-технічного мінімуму, яка розробляється і затверджується підприємством на підставі програм та організаційно-методичних вказівок з підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях, що розробляються і затверджуються ДСНС.

Проходження пожежно-технічного мінімуму 

Слід зазначити, що проходження пожежно-технічного мінімуму є обов'язковою вимогою для таких категорії осіб, як:

 • електрогазозварювальники;
 • електрики, які залучені до робіт з електроустановками або іншим аналогічним обладнанням, що перебуває під напругою;
 • співробітники, робоче місце яких розтешоване у будівлях (цехах) протипожежної небезпеки типу А, Б, В;
 • працівники, котрі управляють або обслуговують машини чи обладнання, в якому задіяні горючі, легкозаймисті речовини чи матеріали;
 • працівники складів, на яких зберігаються небезпечні речовини, рідини або устаткування;
 • інші категорії робітників, праця яких вимагає поглиблених знань в сфері дотримання протипожежних вимог.

Програми навчання з питань пожежної безпеки погоджуються із ДСНС України. Враховуючи, що ДСНС України здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через територіальні органи в областях та м. Києві (п. 6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 № 20), для погодження програми пожежно-технічного мінімуму необхідно звертатися до територіального органу ДСНС України за місцем розташування підприємства, установи або організації.

Державна служба України з надзвичайних ситуацій у листі від 22.04.2015 № 03-6032/164 вказала, що навчання посадових осіб підприємств, які до початку виконання своїх обов’язків і періодично зобов’язані проходити навчання з питань пожежної безпеки, здійснюється на територіальних курсах, у навчально-методичних центрах цивільного захисту та безпеки життєдіяльності або на інших підприємствах, в установах та організаціях, що мають затверджені програми навчання згідно із порядком, встановленим наказом МВС України від 11.09.2014 № 935.

Особи, які успішно пройшли перевірку знань наказом комісії з перевірки знань видається посвідчення про проходження спеціального навчання з пожежної безпеки встановленої форми.

Окремі положення, щодо навчання працівників з питань пожежного захисту також викладені в таких актах як:

 • Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014  № 1417;
 • ДСТУ 5058:2008. «Навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях. Основні положення» (наказ Держспоживстандарту України від 01.07. 2008 №254).

logo
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
Набридло це спливаюче вікно?

Зареєструйтеся —
і скачуйте все! 
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і скачати
Дочитайте статтю після легкої реєстрації


і скачуйте інструкції з охорони праці


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися і дочитати

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати