Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий доступ ▶ ▷

Довідник спеціаліста з охорони праці

Атестація робочих місць в школі

28 серпня 2019
198
Середній бал: 0 із 5
юрист-практик, експерт з питань охорони праці

Відповідальним за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць в школі є директор школи. Який порядок проведення атестації, хто має входити до складу атестаціїної комісії, яке покарання чекає за непроведення атестації — далі у статті.

наказ про проведення атестації в школі

Нормативне регулювання

Атестація робочих місць в школі, так само, як і на підприємствах, установах і організаціях, здійснюється відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі — Порядок), затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442, та Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених, постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі — Методичні рекомендації).

Перевірте свої знання з охорони праці

Санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесу під час атестації робочих місць сьогодні проводять санітарні лабораторії підприємств і організацій, науково-дослідних і спеціалізованих організацій, атестованих відповідно до Порядку атестації лабораторій на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, затвердженого наказом Мінсоцполітики та МОЗ України від 29.05.2018 № 784/1012№784/1012.

Атестація робочих місць проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої в навчальному закладі визначаються наказом у строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п’ять років.

Атестаційна комісія в школі

До складу атестаційної комісії рекомендується  вводити працівників відділу кадрів, праці та заробітної плати, охорони праці та ін. та включати уповноваженого представника виборного органу первинної профспілкової організації, а за відсутності профспілкової організації — уповноважену найманими працівниками особу. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення  атестації покладається на керівника закладу.

Атестаційна комісія здійснює організаційне, методичне керівництво і контроль за проведенням роботи на всіх етапах атестації, зокрема:

 • складає перелік робочих місць, що підлягають атестації;
 • визначає  межу робочих місць (робочих зон) та надає їм відповідний номер;
 • встановлює на основі Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника відповідність найменування професій і посад, зайнятих на цих робочих  місцях, характеру фактично  виконуваних робіт;
 • здійснює гігієнічну оцінку умов праці, яка базується на принципі диференціації оцінок умов праці залежно від фактично визначених рівнів впливу факторів виробничого середовища і трудового процесу та з урахуванням їх можливої шкідливої дії на здоров’я працівників;
 • складає листи спостереження(фотографії робочого часу) з метою визначення тривалості дії шкідливих факторів у відсотках до тривалості зміни;
 • складає «Карту умов праці» на кожне робоче місце або на групу таких робочих місць, в яку заносяться узагальнюючі відомості з протоколів досліджень виробничих факторів та документів, в яких визначена тривалість дії таких факторів (додаток № 2 до Методичних рекомендацій). Відповідні розділи карти заповнюються атестаційною комісією з урахуванням  положень Інструкції по заповненню Карти умов праці при проведенні атестації робочих місць, затвердженої Міністерством праці та МОЗ України від 30.11.1992 № 06-41-48;
 • проводить атестацію та ознайомлює працівників, зайнятих на атестованих робочих місцях, з Картами умов праці;
 • має інші повноваження, передбачені пп. 2.3. Методичних рекомендацій.

За результатами проведеної атестації атестаційна комісія складає відповідні переліки робочих місць, виробництв, професій та посад з несприятливими умовами праці, зокрема:

 • робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, що визначаються законодавством;
 • робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких пропонується встановити пільги і компенсації;
 • робочих місць з несприятливими умовами праці, на яких необхідно здійснити першочергові заходи щодо їх поліпшення.

Для визначення права на пільги і компенсації атестаційна комісія керується:

 1. Списками № 1 і № 2, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженими постановою КМУ від 24.06.2016 № 461.
 2. Списками, які дають право на щорічну додаткову відпуску, затвердженими постановою КМУ від 17.11.1997 № 1290.
 3. Переліком, який дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженим постановою КМУ від 21.02.2001 № 36.
 4. Наказом Міносвіти України від 15.04.1993 № 102 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти» та іншими актами законодавства.

Перелік  робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації після погодження з профспілковим комітетом підписує голова атестаційної комісії.

Наказ про результати атестації робочих місць в школі

За підсумками роботи атестаційної комісії керівник навчального закладу видає наказ про результати атестації робочих місць за умовами праці, в якому визначає права працівників на пільги та компенсації, а також затверджує план невідкладних заходів щодо поліпшення умов праці. 

Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії і посади яких внесено до переліку.

Практика свідчить, що, як правило, в шкільних навчальних закладах до переліку робочих місць, робіт, професій і посад, працівникам яких, за роботу в шкідливих і важких умовах праці надаються щорічні додаткові відпустки та доплати, включаються такі професії як: кухар, оператор котельні, машиніст із прання та ремонту спецодягу, підсобний робітник та ін.

Порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення тягне за собою притягнення винних посадових осіб до адміністративної відповідальності згідно з ч. 5 ст. 41 Кодексу Законів України про адміністративні порушення у розмірах передбачених цією статтею. Однак сплата штрафу не звільняє роботодавця від проведення атестації.

Якщо контролери Держпраці на порозі

Атестація робочих місць в школі
Ірина Шкарівськаадвокат, постійний автор статей та лектор вебінарів на теми законодавства про охорону праці
Згідно з Планом заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Держпраці у 2019 році здійснить 16905 перевірок підприємств. Суб’єктам господарювання потрібно знати не лише про те, як підготвуватися до приїзду інспекторів, а також

logo
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!

А також шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!

А також шпаргалки для спеціаліста з охорони праці, інструкції з охорони праці, журнали реєстрацій інструктажів без обмежень
 

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте:

• всі інструкції та інструктажі з охорони праці

• шпаргалки і онлайн-тести

• вебінари та презентації від найкращих експертів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ через СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і дочитати

Скачайте План роботи інженера з охорони праці

Скористайтеся готовим зразком плану або адаптуйте власний з урахуванням особливостей вашого підприємства.

План роботи інженера з охорони праці

 Скачати