Які нюанси законодавства важливо знати роботодавцеві для створення служби охорони праці на підприємстві
Відповідно до Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII, основна мета служби охорони праці на підприємстві – це організація виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, націлених запобігати нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям.
Для організації роботи служби охорони праці передусім необхідно видати комплексний наказ про створення служби охорони праці на підприємстві.
Скачати наказ
Читайте також: Накази з охорони праці на підприємстві: види, оформлення, строки та порядок зберігання
Порядок створення служби охорони праці на підприємстві регламентовано Типовим положенням про службу охорони праці, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці України від 15.11.2004 № 255 (далі — Типове положення).
На основі Типового положення, враховуючи специфіку виробництва, вид діяльності, чисельність працівників, умови праці тощо, роботодавець має розробити і затвердити Положення про службу охорони праці підприємства, визначити її структуру, чисельність, основні завдання, функції та права її працівників відповідно до законодавства.
Варто звернути увагу на той нюанс, що необхідність створення служби охорони праці на підприємстві залежить від кількості працівників. Так, статтею 15 Закону про охорону праці передбачено: якщо на підприємстві працює 50 і більше осіб, то роботодавець має створити службу охорони праці згідно з вимогами Типового положення; якщо на підприємстві менше 50 працівників — функції служби охорони праці можуть виконувати за сумісництвом особи з відповідною підготовкою. На підприємствах, де працює менше 20 осіб, для виконання функцій служби охорони праці можна залучати сторонніх фахівців з відповідною підготовкою на умовах договору.
Читайте також: Про кількість працівників служби охорони праці
Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо роботодавцю.
В установленому законодавством порядку працівники служби охорони праці проходять навчання та перевірку знань з питань охорони праці — під час прийняття на роботу та періодично один раз на три роки.
Якщо спеціаліст служби охорони праці виявив порушення охорони праці, то він має право видати керівникові структурного підрозділу підприємства припис з вимогою усунути недоліки, що є обов'язковим для виконання. Такий припис може скасувати тільки роботодавець.
Крім того, спеціаліст служби охорони праці має право вимагати відсторонити від роботи працівника, який не пройшов медогляду, навчання, інструктажу, перевірки знань і не має допуску до робіт, або не виконує вимог нормативно-правових актів з охорони праці.
Якщо виявлено порушення, що може спричинити загрозу життю або здоров’ю працівників, спеціаліст служби охорони праці має право зупинити роботу виробництва, дільниці, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва.
Ліквідувати службу охорони праці можна лише у разі ліквідації підприємства або припинення використання найманої праці фізичною особою.