Засоби індивідуального захисту: умовні позначення захисних властивостей

1490
Як розшифровуються умовні позначення захисних властивостей засобів індивідуального захисту (ЗІЗ), зазначені у НПАОП 0.00-3.18-13

Забезпечення працівників засобами індивідуального захисту регламентовано Кодексом законів про працю України, Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі — Закон про охорону праці), державними стандартами та іншими нормативно-правовими актами.

Так, статтею 8 Закону про охорону праці встановлено, що на роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненнями або несприятливими метеорологічними умовами, працівників забезпечують безоплатно за встановленими нормами спецодягом, спецвзуттям та іншими ЗІЗ.

Порядок видачі, зберігання та використання ЗІЗ регламентовано Положенням про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затвердженим наказом Держгірпромнагляду від 24.03.2008 № 53.

У Нормах безоплатної видачi спецiального одягу, спецiального взуття та iнших засобiв iндивiдуального захисту працiвникам житлово-комунального господарства (НПАОП 0.00-3.18-13; далі — Норми безплатної видачі ЗІЗ) захисні властивості ЗІЗ записані умовними позначеннями. Виникає запитання, як розшифрувати ці позначення?

Слід зауважити, що більшість галузевих Норм безоплатної видачі ЗІЗ містять посилання на те, що позначення захисних властивостей ЗІЗ здійснюється відповідно до вимог ГОСТ 12.4.103-83 «ССБТ. Одежда специальная защитная, средства индивидуальной защиты ног и рук. Классификация». Проте в НПАОП 0.00-3.18-13 такого посилання немає.

Вимоги ГОСТ 12.4.103-83 поширюються на спеціальний захисний одяг, засоби захисту рук і ніг. Спеціальний одяг залежно від захисних властивостей поділяється на групи (підгрупи), які мають такі позначення:

М — для захисту від механічних пошкоджень;

3 — від загальних виробничих забруднень;

Т — від підвищеної чи пониженої температури;

Р — від радіоактивних речовин;

э — від електричного струму, електричних і електромагнітних полів;

П — від пилу;

Я — від токсичних речовин;

В — від води;

К — від розчинів кислот;

Щ — від лугів;

О — від органічних розчинників;

Н — від нафти, нафтопродуктів, мастил та жирів;

Б — від шкідливих біологічних чинників.

До спецодягу належать: костюми, куртки, комбінезони, халати, плащі, фартухи тощо. Залежно від того, які захисні властивості має мати спецодяг, обирають матеріал для нього. Спецодяг має забезпечувати необхідний захист від дії несприятливих чинників, бути зручним, не обмежувати рухів працівника.

Спеціальне взуття — це чоботи, півчобітки (напівчоботи), черевики, півчеревики, валянки, калоші, боти тощо. За захисними властивостями спецвзуття класифікують аналогічно спецодягу.

До засобів захисту рук належать різні види рукавиць та рукавичок, які мають захищати від механічних впливів, підвищених та знижених температур, кислот і лугів, нафти і нафтопродуктів, вібрації, електричної напруги тощо.

Засоби індивідуального захисту обирають залежно від шкідливих і небезпечних чинників, характерних для певного виду робіт. Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Спробуйте безплатно

Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник спеціаліста з охорони праці» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити актуальність і корисність публікацій. Завантажуйте та читайте!


Розсилка

© Цифрове видавництво MCFR, 2016. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

0 44 586 56 06
0 800 212 012 (callback)

Бухгалтерам бюджетних організацій рекомендуємо відвідати портал «Головбух: Бюджет»


  • Ми в соцмережах