Група з електробезпеки: як правильно визначити

3093
Дізнайтеся, за якими критеріями (професіями) визначають групу допуску з електробезпеки та чи проводиться окремо навчання для кожної групи

Група з електробезпеки є показником фахового рівня працівника під час допуску до роботи в електроустановках. По суті, це індивідуальний дозвіл на проведення робіт з обслуговування електроустановок.

Вимоги до присвоєння групи з електробезпеки визначено у:

  • Правилах безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 09.01.1998 № 4 (НПАОП 40.1-1.21-98; далі — ПБЕЕС);
  • Правилах технічної експлуатації електроустановок споживачів у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13.02.2012 № 91 (далі — ПТЕЕС).

Для присвоєння чергової групи з електробезпеки потрібні дані про мінімальний стаж роботи в електроустановках, які визначено у додатку 1 до ПБЕЕС.

У зазначених вище Правилах встановлено вимоги до обсягу знань і навиків, які повинен мати працівник для отримання II-V груп:

  • чітко знати про небезпеку роботи в електроустановках;
  • знати та вміти застосовувати на практиці необхідні для роботи правила безпеки;
  • знати будову електроустановок і принцип їх дії;
  • у разі нещасного випадку вміти надати першу допомогу потерпілим.

Для присвоєння III, IV і V груп з електробезпеки працівник має знати компонування електроустановок та вміти організувати безпечне проведення робіт. Для отримання групи V необхідно також чітко розуміти, чим обумовлені вимоги конкретних пунктів ПТЕЕС та ПБЕЕС.

Якщо працівник виконує одноразові роботи в електроустановках як допоміжний персонал під наглядом електротехнічного персонал або працює в умовах, де може виникнути небезпека враження електрострумом від відкритих частин електроустановок, то він повинен мати І групу з електробезпеки.

Працівники, які обслуговують електроустановки або керують обладнанням, що має електропривід, повинні мати ІІ групу з електробезпеки.

Працівники, які займаються організацією та утриманням електроустановок у робочому стані, повинні мати ІІІ групу з електробезпеки.

IV і вище група потрібна відповідальним особам електротехнічних служб та працівникам, яких залучають до спеціальних видів робіт в електроустановках.

Варто зазначити, що Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженим наказом Держгірпромнагляду від 26.01.2005 № 15 (НПАОП 0.00-4.12-05) передбачено проведення інструктажу з електробезпеки, що реєструють у Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці. Такий інструктаж проводять користувачам електропобутових і освітлювальних приладів, що встановлені у приміщеннях без підвищеної небезпеки і не розташовані у вибухо- та пожежонебезпечних зонах, адже у ПБЕЕС та ПТЕЕС немає вимоги присвоєння таким працівникам групи з електробезпеки.Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Спробуйте безплатно

Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник спеціаліста з охорони праці» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити актуальність і корисність публікацій. Завантажуйте та читайте!


Розсилка

© Цифрове видавництво MCFR, 2016. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

0 44 586 56 06
0 800 212 012 (callback)

Бухгалтерам бюджетних організацій рекомендуємо відвідати портал «Головбух: Бюджет»


  • Ми в соцмережах