Група з електробезпеки: як правильно визначити

7504
Дізнайтеся, за якими критеріями (професіями) визначають групу допуску з електробезпеки та чи проводиться окремо навчання для кожної групи

Група з електробезпеки є показником фахового рівня працівника під час допуску до роботи в електроустановках. По суті, це індивідуальний дозвіл на проведення робіт з обслуговування електроустановок.

Вимоги до присвоєння групи з електробезпеки визначено у:

Для присвоєння чергової групи з електробезпеки потрібні дані про мінімальний стаж роботи в електроустановках, які визначено у додатку 1 до ПБЕЕС.

У зазначених вище Правилах встановлено вимоги до обсягу знань і навиків, які повинен мати працівник для отримання II-V груп:

  • чітко знати про небезпеку роботи в електроустановках;
  • знати та вміти застосовувати на практиці необхідні для роботи правила безпеки;
  • знати будову електроустановок і принцип їх дії;
  • у разі нещасного випадку вміти надати першу допомогу потерпілим.

Для присвоєння III, IV і V груп з електробезпеки працівник має знати компонування електроустановок та вміти організувати безпечне проведення робіт. Для отримання групи V необхідно також чітко розуміти, чим обумовлені вимоги конкретних пунктів ПТЕЕС та ПБЕЕС.

Якщо працівник виконує одноразові роботи в електроустановках як допоміжний персонал під наглядом електротехнічного персонал або працює в умовах, де може виникнути небезпека враження електрострумом від відкритих частин електроустановок, то він повинен мати І групу з електробезпеки.

Працівники, які обслуговують електроустановки або керують обладнанням, що має електропривід, повинні мати ІІ групу з електробезпеки.

Працівники, які займаються організацією та утриманням електроустановок у робочому стані, повинні мати ІІІ групу з електробезпеки.

IV і вище група потрібна відповідальним особам електротехнічних служб та працівникам, яких залучають до спеціальних видів робіт в електроустановках.

Кваліфікаційні групи з електробезпеки

І

ІІ

ІІІ

ІV

V

Працівники I групи виконують роботи, які не мають відношення до електротехніки (систематичні чи  одноразові), але при цьому можуть бути уражені електричним струмом. Наприклад, таку кваліфікацію отримують прибиральники, що виконуютьздыйснюють свої професійні обов’язки у приміщеннях, де є відкриті провідні частини під напругою.

Другу мають електротехнічні працівники, які приймають участь у використанні електротехнічного обладнання, але не обслуговують електропривід. Зазвичай вони працюють у складі бригади під керівництвом працівника вищої кваліфікації. Типові приклади: ремонт освітлювальної проводки, пускових кнопок, контакторів, автоматичних вимикачів, одиничних електродвигунів тощо. Те ж саме відноситься до робітников, що працюють із електроінструментом – шуруповертом, дрилем та іншим.

III кваліфікаційна група допуску з електробезпеки присвоюється електротехнічним робітникам, які безпосередньо обслуговують електричні установки  напругою до 1000 вольт. Вони безпосередньо здійснюють профілактичні та ремонтні роботи і спостерігають за працею співробітників нижчої кваліфікації.

Четверта потрібна працівникам, які керують роботами у електричних установках  напругою більше 1000 вольт, а також ті, хто виконують спеціальні види завдань.

П’яту отримує той, хто має організовувати безпечну роботу, керувати та проводити інструктажі та навчання.

Порядок здобуття кваліфікації

Кваліфікаційні групи з електробезпеки електротехнічного персоналу отримуються за  встановленим порядком, одна за одною, починаючи від першої (для отримання наступного рівня робітник має пропрацювати строк, який залежить від його освіти; ознайомитись із ним можна у Правилах експлуатації електроустановок). Якщо здобута кваліфікація не відповідає характеру роботи, то виконувати її заборонено.

І

ІІ

ІІІ

ІV

V

Для отримання першої групи потрібно пройти інструктаж по електричній безпеці при проведенні робіт у конкретній електроустановці. Проводиться він відповідальним за електрогосподарство (або електротехнічним робітником  третьої групи, що був письмово призначений) із занесенням відповідного запису до журналу.

Другу та третю можна отримати, якщо вік працівника більше, ніж 18 років, він у повному обсязі усвідомлює небезпеку, що пов’язана з реалізацією посадових обов’язків у електроустановках, знає будову електроустановки, яку буде обслуговувати та розташування у ній обладнання. Також він  повинен знати норм безпеки при перебуванні у електроустановках та вміти використовувати їх на практиці, вміти застосовувати масаж серця (непрямий) , штучне дихання та інші способи першої невідкладної допомоги в разі травм та нещасних випадків.

Той, хто має отримати четверту або п’яту –  повинен відповідати всім попередньо переліченим вимогам і додатково знати компонування електроустановок, а також може організовувати виконання робіт безпечно та навчити інших наданню першої невідкладної допомоги і норм безпеки.

Задля отримання п’ятої групи людина повинна ще й розуміти, якими причинами обумовлені вимоги правил безпеки при використанні електричних установок.

Варто зазначити, що Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженим наказом Держгірпромнагляду від 26.01.2005 № 15 (НПАОП 0.00-4.12-05) передбачено проведення інструктажу з електробезпеки, що реєструють у Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці. Такий інструктаж проводять користувачам електропобутових і освітлювальних приладів, що встановлені у приміщеннях без підвищеної небезпеки і не розташовані у вибухо- та пожежонебезпечних зонах, адже у ПБЕЕС та ПТЕЕС немає вимоги присвоєння таким працівникам групи з електробезпеки.Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

ЖУРНАЛИ ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Розсилка

© Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


  • Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

Витратіть на реєстрацію лише 57 секунд і отримайте доступ до:

форм та зразків для скачування
✓ актуальних статей від редакції журналу
книжкової полиці
✓ найсвіжіших новин галузі
інструкцій та нормативних документівУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Копайте глибше!

Реєструйтеся та отримуйте доступ до:

✓ актуальних статей від редакції журналу
✓ докладних відповідей на складні робочі ситуації
інструктажів, вкрай необхідних для щоденної роботи та інших корисних матеріалівУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×

Ми не можемо вас відпустити з порожніми руками!

Залишайте свій e-mail та першими дізнавайтеся про наші акційні пропозиції та безплатні вебінари!