Пенсія за віком на пільгових умовах: законодавче регулювання

412
Особам, які працюють повний робочий день на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими та із шкідливими і важкими умовами праці, передбачена пенсія за віком на пільгових умовах. Про особливості надання цієї пільги читайте у статті

Базовими нормативно-правовими документами, що регулюють питання пільгового пенсійного забезпечення в Україні, є закони України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі — Закон № 1788) та інші нормативно-правові акти.

Працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, якщо він зайнятий повний робочий день: на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими та із шкідливими і важкими умовами праці, за Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими КМУ, і за результатами атестації робочих місць (стаття 13 Закону № 1788).

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383. Для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах потрібно застосовувати Списки, чинні на період роботи працівника.

Якщо працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, то за Списком № 1 вони мають право на пільгову пенсію після досягнення 50 років. При цьому стаж роботи має бути:

  • для чоловіків — не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
  • для жінок — не менше 20 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Якщо працівники мають передбачений загальний стаж роботи і не менше половини стажу на зазначених роботах (чоловіки — не менше 5 років, жінки — не менше 3 років 9 місяців), то таким працівникам передбачено зменшення пенсійного віку для пенсії за віком на пільгових умовах:

  • чоловікам — на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
  • жінкам — на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

Таке зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31.12.2021.

Якщо працівник зайнятий повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, то після досягнення 55 років він має право на пільгову пенсію за Списком № 2. Стаж роботи при цьому має бути:

  • для чоловіків — не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
  • для жінок — не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Зменшення пенсійного віку цим працівникам передбачено за таких умов: наявність визначеного загального стажу та не менше половини стажу роботи у шкідливих і важких умовах (чоловіки — не менше 6 років 3 місяців, а жінки — не менше 5 років). Відповідно пенсійний вік зменшують:

  • чоловікам — на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
  • жінкам — на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Таке зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31.12.2021.

Пільгові пенсії особам, які мали право на пенсію за віком на пільгових умовах до введення в дію Закону № 1788, тобто до 01.01.1992, призначають відповідно до статті 100 цього Закону. Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Спробуйте безплатно

Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник спеціаліста з охорони праці» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити актуальність і корисність публікацій. Завантажуйте та читайте!


Розсилка

© Цифрове видавництво MCFR, 2016. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

0 44 586 56 06
0 800 212 012 (callback)

Бухгалтерам бюджетних організацій рекомендуємо відвідати портал «Головбух: Бюджет»


  • Ми в соцмережах