Різниця межі робіт на висоті у нормативних документах

1406
Питання, пов’язані з організацією робіт на висоті, у правовому полі не є однозначними. Так, у Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій (наказ МОЗ України від 21.05.2007 № 246) роботами на висоті вважаються роботи на висоті понад 1,5 м, а у Правилах охорони праці під час виконання робіт на висоті (НПАОП 0.00-1.15-07) та у Правилах безпечної експлуатації електроустановок споживачів (НПАОП 40.1-1.21-98) — на висоті 1,3 м

Роботи на висоті — це роботи, при виконанні яких працівник перебуває на відстані менше 2 м від межі неогороджених зовнішніх або не перекритих внутрішніх перепадів по вертикалі 1,3 м і більше від робочої поверхні (ґрунту, перекриття, робочого настилу), а також роботи на похилій робочій поверхні незалежно від відстані від межі перепадів по вертикалі та наявності огородження. Основним засобом захисту, що запобігає падінню з висоти, є захисне огородження перепадів по вертикалі або перекриття робочим настилом внутрішніх прорізів робочої поверхні, а допоміжним — безлямковий запобіжний пояс, який за функціональним призначенням використовують лише для підтримування працівника.

У пункті 1 таблиці додатка 5 до Положення про медичний огляд працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ України від 21.05.2007 № 246, наведено такі поняття як «роботи на висоті» та «роботи, пов’язані з підійманням на висоту». Роботами на висоті вважаються роботи на висоті понад 1,5 м (див. примітку до таблиці додатка 5). Правила виконання робіт на висоті, затверджені наказом Держгірпромнагляду від 27.03.2007 № 62 (НПАОП 0.00-1.15-07), та всі інші нормативно-правові акти з охорони праці до робіт на висоті відносять роботи на висоті понад 1,3 м.

У нормативних документах міжнародної організації праці під роботами на висоті розуміють роботи на рівні або нижче рівня поверхні землі, з якого може потрапити під дію травми, зокрема підйом і спуск з такого місця. До таких робіт належать: роботи на риштуваннях і помостах; у кузові транспортного засобу; стаціонарних платформах і колисках; на сцені або естакаді (наприклад, під час концерту, зйомки); поруч з виїмками (котлованами, траншеями, колодязями), а також у разі використання для доступу опори або каната. При цьому до робіт на висоті не відносять переміщення по стаціонарних драбинах (сходових маршах).

Межа проведення робіт на висоті під час використання засобів доступу до промислового обладнання, у разі коли ці засоби становлять частину машини та доступ до них не є можливим безпосередньо з рівня землі або підлоги, дорівнює 500 мм відповідно до державних стандартів серії ДСТУ ISO 14122 «Безпечність машин. Стаціонарні засоби доступу до машин», наприклад, підпункт 4.2.3 ДСТУ ISO 14122-2:2006.

Елементи обладнання, арматуру, пристрої для вимірювання, керування і регулювання, а також прилади, розміщені на висоті понад 1,3 м над рівнем підлоги (робочої площадки), необхідно обслуговувати із стаціонарних площадок із застосуванням огороджень та драбин (п. 2.4 розділу ІV Правил охорони праці під час експлуатації тепломеханічного обладнання електростанцій, теплових мереж і тепловикористовувальних установок, затверджених наказом Міненерговугілля України від 02.12.2013 № 892; НПАОП 0.00-1.69-13).

Крім того, сучасний підхід до організації робіт на висоті базується на хибній тезі: якщо робочі місця розташовані на висоті, то робота, яка проводиться на цих робочих місцях, є роботою на висоті. Ця теза ігнорує те, що за певних умов (наприклад, у разі використання захисних огороджувальних систем або інвентарного захисного огородження), розташовані на висоті робочі місця можуть не належати до робіт на висоті (тобто не підпадати під визначення «роботи на висоті»). Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка

© Служба охорони праці, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 14788-3759 Р від 17.06.2008


  • Ми в соцмережах
Упс! Файл доступний лише для зареєстрованих користувачів!

Витратіть на реєстрацію лише 57 секунд і отримайте доступ до:

форм та зразків для скачування
✓ актуальних статей від редакції журналу
книжкової полиці
✓ найсвіжіших новин галузі
інструкцій та нормативних документівУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×

Ми не можемо вас відпустити з порожніми руками!

Залишайте свій e-mail та першими дізнавайтеся про наші акційні пропозиції та безплатні вебінари!