Спеціальне навчання і перевірка знань з питань охорони праці: нормативне регулювання

1080
За яких умов працівникам підприємства потрібно проводити спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці? Як це врегульовано законодавчими актами?

Поняття «спеціальне навчання» та загальні вимоги до його проведення визначає Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затверджене наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15.

Спеціальне навчання і перевірку знань з питань охорони праці мають щороку проходити ті працівники (в тому числі посадові особи), яких залучають до робіт з підвищеною небезпекою або робіт, де є потреба в професійному доборі.

Законодавство передбачає, що роботодавець може проводити спеціальне навчання з питань охорони праці безпосередньо на підприємстві, а також в установленому порядку його може проводити інший суб'єкт господарювання. Якщо професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації проводять безпосередньо на підприємстві, то спеціальне навчання є складовою зазначеної професійної підготовки.

Навчальні плани і програми, за якими проводять спеціальне навчання з питань охорони праці, розробляють, враховуючи конкретні види робіт на підприємстві, виробничі умови, функціональні обов'язки працівників, та затверджують наказом.

Після навчання комісія підприємства проводить перевірку знань. Якщо на підприємстві немає можливості створити таку комісію, перевірку знань може провести споріднене підприємство або територіальне управління спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці.

Отже, спеціальне навчання і перевірка знань з питань охорони праці передбачені тим працівникам, які виконують спеціальні роботи, для яких існують додаткові (підвищені) вимоги безпеки праці. Порядок проходження працівниками спеціального навчання врегульовано галузевими нормативно-правовими актами. Наведемо приклад для деяких видів робіт.

Спеціальне навчання і перевірка знань з питань охорони праці: нормативне регулювання

Зауважимо, що в деяких нормативних документах, крім терміну «спеціальне навчання», можна зустріти терміни «спеціальна підготовка», «технічне навчання», «цільове навчання».Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Спробуйте безплатно

Безплатний презентаційний номер е-журналу «Довідник спеціаліста з охорони праці» — чудова можливість ознайомитися з ним та оцінити актуальність і корисність публікацій. Завантажуйте та читайте!


Розсилка

© Цифрове видавництво MCFR, 2016. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

0 44 586 56 06
0 800 212 012 (callback)

Бухгалтерам бюджетних організацій рекомендуємо відвідати портал «Головбух: Бюджет»


  • Ми в соцмережах